Středa 29. května 2024
ikona hodiny26. 9. 2023 09:26

Zámecká paní z Loučeně je Hrdinkou cestovního ruchu

Ocenění v kategorii Hrdinka cestovního ruchu za třicet let převzala Kateřina Šrámková, majitelka zámku Loučeň, od ředitele Jana Hergeta v polovině září tohoto roku. Dále byla v hlasováním veřejnosti oceněna jako finalista ceny Osobnost cestovního ruchu. Celkovým vítězem se stal pan Bohumil Starý in memoriam – předseda Asociace kempů. Ceny upozorňují na skutečnost, že na zámku Loučeň mění Kateřina Šrámková se svým týmem stereotypy památkového cestovního ruchu. Z neznámé památky vybudovala jeden z nejnavštěvovanějších zámku v Česku.

Radmila Folbergerová autor

Foto: Zámek Loučeň Jaromír Polášek, Martin Písař – Autokempink KONOPÁČ, Kateřina Šrámková a ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget Foto: Zámek Loučeň

Na Loučeni například pondělí, které bývalo na památkách zavíracím dnem, ustálili co do návštěvnosti jako běžný den. To samé se podařilo se zimní sezonou, která se tady stala vrcholem návštěvnické sezony. Z hodinové návštěvy zámku se po letech tvrdé práce podařilo pro návštěvníky vytvořit celodenní zážitek pro celou rodinu. Z mnohdy monotónní prohlídky zámku pak zábavu pro malé i velké. To vše v duchu sloganu Zažijte zámek jinak.  Kateřina Šrámková se věnuje cestovnímu ruchu více než 20 let. Stojí za rekonstrukcí a zpřístupněním zámku Loučeň veřejnosti – ze zámku se v roce 2022 stalo páté nejnavštěvovanější místo ve Středočeském kraji. Kateřina Šrámková stála rovněž u zrodu projektu 13. komnaty, společného projektu deseti památek, které se vzájemně propagovaly. V roce 2018 získala Ocenění českých podnikatelek – Výjimečná podnikatelka 2018 a v roce 2021 se stala autorkou myšlenky a iniciátorkou založení sdružení ANOPA – Asociace nestátních otevřených památek.  Nominaci podalo Sdružení obchodu a cestovního ruchu. Agentura CzechTourism je spolu s Cenou ředitele České centrály cestovního ruchu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj slavnostně vyhlásila v Praze tento týden.

Zámek Loučeň

Je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Zámek Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007. je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres.  Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10 m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

„Právě získaného ocenění si velice považuji. Největší cenou pro nás je spokojenost našich návštěvníků. Ocenění odborné veřejnosti je pak pro mne osobně dokladem toho, že máme v oblasti cestovního ruchu co nabídnout a možná tak pozitivně ovlivnit i další památky, ať už státní nebo nestátní. Protože jednou tady toto dědictví našim dětem ponecháme jako celek, doklad naší společné historie. A o to je třeba pečovat,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „V hodnocení návštěvnosti památek v České republice jsme na 6.místě. Před námi jsou i takové památky jako Pražský hrad. Myslím si, že síla Zámku Loučeň a toho proč za námi lidé i opakovaně jezdí spočívá ve dvou faktorech. Prvním z nich je to, že zámek Loučeň nabízí celoročně zážitky, že to není jen o letní sezoně. Máme například zimní akci Příběh Vánočního stromečku, který skutečně láká mnoho návštěvníků, a to nejenom proto, co nového u nás uvidí a co se dozví, ale i pro předvánoční atmosféru, kterou se snažíme vykouzlit. Druhý faktor je pak ten, že návštěva u nás není pouze o jedné prohlídce. K nám na Loučeň se jezdí na celý den. Naše síla je zkrátka v tom, že jsme zážitkový areál, kam lidé chodí jak za prohlídkami, tak za relaxem, nebo aby objevovali labyrinty, pobyli v přírodě a užili si u nás celý den. Udělali si klidný piknik v trávě nebo se naopak vyřádili během nebo chůzí ve spleti našich bludišť a labyrintů. Pokud je poctivě projdete všechny, nachodíte okolo 10 km. Dále si myslím, že silnou stránkou jsou naši kostýmovaní průvodci, kteří provádějí hosty zámkem v roli členů knížecí domácnosti. Jsou to reálné historické postavy rodu Thurn-Taxis, kteří na zámku v minulosti žili. A v neposlední řadě i tým, který na zámku Loučeň pracuje, a to opravdu s láskou,“ dodává Kateřina Šrámková.

Odborné organizace, které působí v cestovním ruchu, na ocenění Hrdinové cestovního ruchu za 30 let nominovaly 29 osobností, projektů a počinů. O vítězích do 23. srpna on-line hlasovala široká veřejnost, výsledky zazněly na slavnostním večeru 18. září,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget. „Vítězům, ale i finalistům a všem nominovaným, moc děkuji za skvělou práci, kterou v cestovním ruchu odvádějí. A mé velké poděkování patří speciálně také Hrdinkám cestovního ruchu, tedy ženám, které v turismu pracují nejčastěji. Bylo mi ctí nejen je na slavnostním večeru ocenit a osobně jim říct, jak moc si vážím jejich práce,“ dodává Jan Herget.

Speciální ocenění Hrdinové cestovního ruchu vyhlašuje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. S cílem poukázat na osobnosti a projekty, které dané oblasti nejvíc pomáhají. Výsledky ročníku 2023 byly slavnostně vyhlášeny ve Spojce Karlín v Praze dne 18.09.2023.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...