Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny10. 10. 2023 07:13

Český zdicí robot nastupuje na stavby!

Zdicí robot od Wienerbergeru poprvé vyjíždí na reálnou stavbu. V Šumperku se s olomouckou stavební firmou GEMO podílí na výstavbě haly pro soukromého investora. Sériová výroba robotů začne během podzimu, příští rok si pak stavebníci budou moci pronajmout celkem sedm robotických pomocníků. Každý z nich zastane práci až pěti zedníků.

Věra Binderová autor

Foto: Wienerberger Český zdicí robot nastupuje na stavby Foto: Wienerberger

„Stojíme na prahu budoucnosti stavebnictví, kde hlavní roli převezme pokračující digitalizace. Jsme rádi, že se Wienerberger řadí mezi lídry na trhu i v oblasti inovací a robotizace. Dostali jsme se do fáze, kdy je zdicí robot připraven na reálnou stavbu. Poprvé vyzkoušíme jeho skvělé schopnosti v praxi právě v Šumperku, kde bude pomáhat se stavbou nové průmyslové haly. Doufáme, že tato spolupráce přinese referenční stavbu, která bude udávat směr, kterým se stavebnictví vydá,“ říká Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger.

Na vývoji robota se společně s Wienerbergerem, největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek, podílí česká firma KM Robotics, inovační agentura Creative Dock a také odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Wienerberger do vývoje investoval desítky milionů korun. Projekt podpořila také Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu korun. „Společně přicházíme se zcela novým řešením, jaké se na stavebním trhu ještě neobjevilo. Tento obor je, co se automatizace týká, stále v plenkách. A protože roboti běžně pracují v jiných odvětvích průmyslu, rozhodli jsme se tuto myšlenku zrealizovat i na stavbách. Hlavním cílem bylo vyvinout natolik dokonalého robota, aby se stal běžným zařízením, které se bude každodenně používat na stavbách. Základem úspěchu jsou jeho tři klíčové vlastnosti: rychlejší, přesnější a hlavně neúnavný. Robota jsme vyvíjeli několik let a jsme velmi rádi, že se nyní uplatní v praxi. Podpora ze strany výzkumných organizací dokazuje, že jsme se vydali správným směrem,“ říká Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autoři projektu a spolumajitelé KM Robotics.

Sériová výroba robotů začne na konci letošního roku, na jaře 2024 jich bude k pronájmu sedm. Wienerberger se je nechystá prodávat, ale bude je stavebním firmám pronajímat. Cenu za pronájem bude určovat na základě objemu robotem vyzděného zdiva. Robot pracuje se speciálními cihlami Porotherm 30 RR Profi Dryfix (Robot Ready), které mají na čelních stranách speciální drážky umožňující mu pevný úchop. Svým ramenem dosáhne do výšky bezmála tří metrů a dokáže pracovat bez přestávky tempem až deset metrů čtverečních vyzděného zdiva za hodinu. To znamená, že zdí dvakrát rychleji než konvenční parta zedníků. Potřebuje k tomu pouze přívod elektřiny a vody.

Zdicí robot se tak v současné době hodí především pro stavbu dlouhých rovných stěn, jako jsou obvodové zdi obchodních domů, škol nebo průmyslových hal. Do budoucna bude přizpůsoben dalším typům staveb a řešení. V Šumperku robot pomáhá s výstavbou nové části průmyslového závodu společnosti DORMER Pramet. Společnost se zabývá výrobou nástrojů pro obrábění kovů. Používá nejmodernější technologie včetně náležitě vybavené výroby.

První stavbu průmyslové haly v Šumperku zdicím robotem zaštiťuje olomoucká stavební firma GEMO. „Těší nás, že jsme nalezli vhodnou příležitost tímto navázat a zároveň prohloubit naší mnohaletou spolupráci se společností Wienerberger a mohli se tak svým dílem podílet na další fázi vývoje robota, a to vytvořením podmínek pro jeho přímé nasazení na námi realizované stavbě. Zároveň jsme rádi, že se nám podařilo najít investora, který vnímá potřebu neustálého zlepšování, digitalizace a robotizace v průmyslu i stavebnictví stejně intenzivně jako my v GEMu. Pevně věříme, že se v budoucnosti zapojením zdicího robota do praxe podaří alespoň částečně vykrýt nedostatek lidských zdrojů ve stavebnictví, se kterými se potýká trh práce,“ říká Ondřej Foukal, ředitel Divize Morava, Slovensko ze společnosti GEMO. Projekt FW03010304, Výzkum a vývoj robotického systému pro automatizované zdění z cihelných bloků je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND. Robotické zdění vyvíjeno ve spolupráci s CIIRC ČVUT.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Nejnovější Trendy

Trendy
Český tým zavádí umělou inteligenci do světových firem

Generative AI Acceleration Program, novinka v globální nabídce...

Akcelerační program, který je založen na konzultacích, dokáže...

Program staví na partnerství s největšími poskytovateli cloudových...

„Dnes už pro žádný podnik není otázkou, v...

Videa & Podcasty
Symbol je důležitější než peníze

Co pět milionů eur pro fond znamená? A...

Česká spořitelna se pro investici do fondu tohoto...

Vědecké pracoviště s vlastním investičním fondem nikde jinde v bývalém...

Investiční fond i&i Bio vznikl před dvěma roky...

Trendy
Virtuální trenažér resuscitace či digitální logoped

V rámci listopadového bootcampu se do finále probojovala...

Do historicky jedenáctého ročníku Laboratoře Nadace Vodafone se...

„Listopadový bootcamp nám ukázal, že v Česku o...