Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny22. 2. 2024 17:23

OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

V roce 2023 přispívala zdravotní pojišťovna OZP z Fondu prevence o více než 40 procent vyšší průměrnou částkou na pojištěnce v porovnání s průměrem celého zdravotního systému. Může si to dovolit díky včasnému vytvoření dostatečné finanční rezervy na Fondu prevence.

František Tlapák autor

Foto: OZP Radovan Kouřil, generální ředitel OZP Foto: OZP
  1. OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových technologií. Už před více než 10 lety začali pojištěnci jako první v Česku používat klientskou aplikaci VITAKARTA. V současnosti obsahuje více než 50 funkcionalit a klienti si s její pomocí vyřídí se svou zdravotní pojišťovnou téměř cokoli z pohodlí domova. „Aplikaci VITAKARTA používá více než 400 tisíc pojištěnců. Každý měsíc se do VITAKARTY přihlásí více než 100 tisíc z nich. Představte si, že bychom je museli obsloužit na pobočkách,“ pochvaluje si generální ředitel OZP Radovan Kouřil.

Některé funkce VITAKARTY jsou naprosto unikátní. Například on-line kontrola nežádoucích lékových interakcí mezi již užívanými a nově pořizovanými léčivy, doplňky stravy a potravinami, možnost vyhodnocení EKG křivky naměřené v chytrých hodinkách, nebo třeba nahlížení na výsledky laboratorních vyšetření, kontrola vykazované péče.

Asistence a moderní technologie

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční služba. Živí operátoři každý pracovní den pomáhají klientům zajistit vhodného lékaře, najít volný termín pro požadované vyšetření, nebo řešit různé okamžité situace.

Své místo v preventivních a zdravotních programech OZP mají i další moderní technologie, telemedicína a umělá inteligence. Ve spolupráci se zdravotnickou skupinou EUC nabízíme našim pojištěnkám v Mamodiagnostickém centru Waltrovka v Praze screening s využitím umělé inteligence při takzvaném třetím čtení snímků. Přináší to zvýšení kvality hodnocení záznamu, takže se může podařit zachytit nálezy, které lidské oko nerozezná,“ říká Radovan Kouřil. Potvrzují to i reálné výsledky. Od dubna do prosince 2023 využilo vyšetření s využitím takzvaného třetího čtení snímků pomocí umělé inteligence (AI) v rámci tohoto projektu 1752 pojištěnek, u pěti z nich systém zachytil nádor, který lékaři neodhalili. Ve 42 případech vedlo využití AI při vyhodnocování pořízených snímků k tomu, že lékař nemusel provádět doplňkové sonografické vyšetření.

Spolupráce s firemními partnery

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a podpora zdravého životního stylu. V tom má zdravotní pojišťovna podobný zájem se zaměstnavateli. Proto v rámci projektu Zdravá firma organizuje OZP pro své firemní partnery Dny zdraví, nebo se podílí na jejich Klientských dnech a zajišťuje různé preventivní programy přímo v jejich provozovnách.

Odměňování za prevenci

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už před více než dvěma roky ještě jednu novinku. Významnou část svých benefitů poskytuje pojištěncům až po absolvování preventivních vyšetření praktických lékařů, gynekologa nebo stomatologa. Souběžně s tím OZP odměňuje své pojištěnce za aktivní přístup ke zdraví a prevenci přidělováním takzvaných kreditů v aplikaci VITAKARTA. Čím více kreditů získají, tím větší finanční příspěvek mohou čerpat. „Přiznávám, že jsme na začátku měli trochu obavu, jak pojištěnci tuhle novinku přijmou. Ale čekalo nás velice příjemné překvapení, protože kritických reakcí bylo naprosté minimum,“ komentuje dosavadní zkušenosti Radovan Kouřil.

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na získání příspěvku až 10 tisíc korun na prezenční psychoterapii.

Oblíbené jsou i STOP programy OZP zaměřené na prevenci civilizačních onemocnění. Nevztahuje se na ně podmínka „zásluhovosti“ a slouží k včasnému odhalení např. rakoviny prsu, prostaty,

O 100 procent zvýšený příspěvek v celkové výši 6000 korun mohou od ledna 2024 čerpat těhotné ženy a jejich miminka.

„Byli bychom rádi, aby OZP byla tak trochu součástí rodiny každého našeho pojištěnce. Mezi námi a pojištěnci je jakési neviditelné pouto spočívající v péči o jejich zdraví. Po celý život, od mládí do stáří. V zimě, v létě, ve dne, v noci…“ uzavírá Radovan Kouřil, generální ředitel zdravotní pojišťovny OZP.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...