Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny22. 2. 2024 17:23

OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

V roce 2023 přispívala zdravotní pojišťovna OZP z Fondu prevence o více než 40 procent vyšší průměrnou částkou na pojištěnce v porovnání s průměrem celého zdravotního systému. Může si to dovolit díky včasnému vytvoření dostatečné finanční rezervy na Fondu prevence.

František Tlapák autor

Foto: OZP Radovan Kouřil, generální ředitel OZP Foto: OZP
  1. OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových technologií. Už před více než 10 lety začali pojištěnci jako první v Česku používat klientskou aplikaci VITAKARTA. V současnosti obsahuje více než 50 funkcionalit a klienti si s její pomocí vyřídí se svou zdravotní pojišťovnou téměř cokoli z pohodlí domova. „Aplikaci VITAKARTA používá více než 400 tisíc pojištěnců. Každý měsíc se do VITAKARTY přihlásí více než 100 tisíc z nich. Představte si, že bychom je museli obsloužit na pobočkách,“ pochvaluje si generální ředitel OZP Radovan Kouřil.

Některé funkce VITAKARTY jsou naprosto unikátní. Například on-line kontrola nežádoucích lékových interakcí mezi již užívanými a nově pořizovanými léčivy, doplňky stravy a potravinami, možnost vyhodnocení EKG křivky naměřené v chytrých hodinkách, nebo třeba nahlížení na výsledky laboratorních vyšetření, kontrola vykazované péče.

Asistence a moderní technologie

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční služba. Živí operátoři každý pracovní den pomáhají klientům zajistit vhodného lékaře, najít volný termín pro požadované vyšetření, nebo řešit různé okamžité situace.

Své místo v preventivních a zdravotních programech OZP mají i další moderní technologie, telemedicína a umělá inteligence. Ve spolupráci se zdravotnickou skupinou EUC nabízíme našim pojištěnkám v Mamodiagnostickém centru Waltrovka v Praze screening s využitím umělé inteligence při takzvaném třetím čtení snímků. Přináší to zvýšení kvality hodnocení záznamu, takže se může podařit zachytit nálezy, které lidské oko nerozezná,“ říká Radovan Kouřil. Potvrzují to i reálné výsledky. Od dubna do prosince 2023 využilo vyšetření s využitím takzvaného třetího čtení snímků pomocí umělé inteligence (AI) v rámci tohoto projektu 1752 pojištěnek, u pěti z nich systém zachytil nádor, který lékaři neodhalili. Ve 42 případech vedlo využití AI při vyhodnocování pořízených snímků k tomu, že lékař nemusel provádět doplňkové sonografické vyšetření.

Spolupráce s firemními partnery

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a podpora zdravého životního stylu. V tom má zdravotní pojišťovna podobný zájem se zaměstnavateli. Proto v rámci projektu Zdravá firma organizuje OZP pro své firemní partnery Dny zdraví, nebo se podílí na jejich Klientských dnech a zajišťuje různé preventivní programy přímo v jejich provozovnách.

Odměňování za prevenci

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už před více než dvěma roky ještě jednu novinku. Významnou část svých benefitů poskytuje pojištěncům až po absolvování preventivních vyšetření praktických lékařů, gynekologa nebo stomatologa. Souběžně s tím OZP odměňuje své pojištěnce za aktivní přístup ke zdraví a prevenci přidělováním takzvaných kreditů v aplikaci VITAKARTA. Čím více kreditů získají, tím větší finanční příspěvek mohou čerpat. „Přiznávám, že jsme na začátku měli trochu obavu, jak pojištěnci tuhle novinku přijmou. Ale čekalo nás velice příjemné překvapení, protože kritických reakcí bylo naprosté minimum,“ komentuje dosavadní zkušenosti Radovan Kouřil.

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na získání příspěvku až 10 tisíc korun na prezenční psychoterapii.

Oblíbené jsou i STOP programy OZP zaměřené na prevenci civilizačních onemocnění. Nevztahuje se na ně podmínka „zásluhovosti“ a slouží k včasnému odhalení např. rakoviny prsu, prostaty,

O 100 procent zvýšený příspěvek v celkové výši 6000 korun mohou od ledna 2024 čerpat těhotné ženy a jejich miminka.

„Byli bychom rádi, aby OZP byla tak trochu součástí rodiny každého našeho pojištěnce. Mezi námi a pojištěnci je jakési neviditelné pouto spočívající v péči o jejich zdraví. Po celý život, od mládí do stáří. V zimě, v létě, ve dne, v noci…“ uzavírá Radovan Kouřil, generální ředitel zdravotní pojišťovny OZP.

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Pohled z praxe
Houbové obaly z jižní Moravy mají Red Dot

Myco SafePads jsou papírová kapsle naplněná inovativním materiálem...

Že se jedná o velmi slibný a zajímavý...

O řešení mají zájem i obalářské společnosti. Například...

Český biotechnologický startup Myco, který za produkty z...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...