Sobota 25. května 2024
ikona hodiny1. 9. 2023 09:19

Potřebujeme vrátit do systému rovnováhu mezi příjmy a výdaji

Rozhovor o budoucnosti a rozsahu zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění a využívání moderních technologií v péči o to nejcennější, co máme, s generálním ředitelem Oborové zdravotní pojišťovny Radovanem Kouřilem.

František Tlapák autor

Foto: OZP Radovan Kouřil, generální ředitel OZP Foto: OZP

OZP v září spouští novou komunikační kampaň Péče o to nejcennější, co máme. Co tím chcete sdělit?

Byli bychom rádi, aby OZP byla tak trochu součástí rodiny každého našeho pojištěnce. Nejpodstatnější, co zdravotní pojišťovna pro své klienty zajišťuje, je péče o to nejcennější, co máme – o zdraví. Každý z nás dělá pro spokojenost a pocit jistoty našich pojištěnců maximum. Spolehlivě, rychle, profesionálně. A právě tyto principy chceme prezentovat prostřednictvím této kampaně.

V posledních letech se stále častěji diskutuje o budoucnosti a udržitelnosti celého sektoru zdravotního pojištění. Jaké změny nás čekají?

V první řadě potřebujeme vrátit do systému rovnováhu mezi příjmy a výdaji. V covidové pandemii výdaje zdravotních pojišťoven dramaticky stouply a všechny musely sáhnout hluboko do svých rezerv.

Covid je ale už přeci za námi…

To je pravda, ale po něm se celkové náklady nesnížily, ale rozpustily do navýšení úhrad běžné péče. Prudce roste podíl nákladných, vysoce inovativních léčivých přípravků na celkových nákladech. Zdravotní pojišťovny už třetí rok po sobě vynakládají na péči pro pojištěnce víc peněz, než kolik vyberou na pojistném. A to je dlouhodobě neudržitelné.

Rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění je v ČR jeden z největších na světě. Vedle toho ale podíl soukromých peněz, které do zdravotnictví přicházejí, patří k těm nejnižším.

Řešení ale není na rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Myslím si, že se v blízké budoucnosti na rozsahu zdravotní péče budou muset pojištěnci více podílet. Netroufám si odhadovat, jestli to bude formou fixní spoluúčasti, procentuální spoluúčasti, komerčního připojištění, nebo nějakým jiným způsobem.

Co si myslíte o návrhu zákona, který by přenesl odpovědnost za zásobování českého trhu léky na zdravotní pojišťovny?

Pokud by k takovému úkolu dostaly zdravotní pojišťovny i všechny potřebné legislativní kompetence, umím si to za určitých podmínek a v určitých oblastech představit. Už nyní například zajišťují zdravotní pojišťovny pro praktické lékaře očkovací látky pro děti.

Jak mohou pojišťovny přispět k dostupnosti zdravotní péče?

Z pohledu zákona je to jasné – zodpovědnost za zajištění dostupnosti zdravotní péče, mají zdravotní pojišťovny. Proto také síť našich smluvních poskytovatelů, zejména v problematických odbornostech, neustále doplňujeme a rozšiřujeme všude tam, kde to jde. Asistenční služba OZP pomáhá klientům zajistit vhodného lékaře, najít volný termín pro požadované vyšetření nebo řešit různé okamžité situace. Nicméně vždy musíme vycházet z volných kapacit lékařů a pokrytí v daném regionu. A je také pravda, že situaci významně ovlivňují faktory, které jsou mimo hranice vlivu zdravotních pojišťoven.

Jak do činnosti OZP v současnosti zasahují moderní technologie?

Na začátku jsme se věnovali elektronizaci našich vnitřních agend a komunikaci s pojištěnci na dálku. Máme několik telemedicínských projektů a jsme připraveni tam, kde nám to dává smysl, podpořit využití umělé inteligence.

Aplikaci VITAKARTA používá více než 400 tisíc našich pojištěnců, měsíčně více než 100 tisíc z nich. Nabízí kolem 50 funkcionalit, jako je vyhodnocení EKG křivky naměřené v chytrých hodinkách, kontrola nežádoucích lékových interakcí, přehled o vykazované péči a službách nebo hodnocení lékařů, kterým OZP na základě rozhodnutí pojištěnců vyplatí odměnu. Za rok 2022 jsme takto uhradili více než 19 mil. Kč téměř 14 tisícům lékařům.

Kam se bude vyvíjet oblast benefitů?

Dál budeme rozvíjet zejména benefity, které vyplácíme s podmínkou absolvování preventivních prohlídek. Motivují ke zdravému životnímu stylu a preventivní péči o zdraví. Udělované kredity pak dávají pojištěncům možnost, aby sami ovlivnili jak výši příspěvku, tak způsob jeho využití podle vlastního uvážení v širokém spektru programů. Preventivní STOP programy jsou možná mnohem důležitější než třeba příspěvek na sport, protože mohou doslova zachránit život.

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Expertní pohled
Nezávislý technický dozor investora šetří finance

Technický dozor má zajistit, aby byl stavební projekt...

V České republice často dochází k problémům s...

V mnoha zemích je standardem, že veřejné projekty...

Zavedení přísnějších kvalifikačních kritérií by zajistilo, že technické...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...