Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Míra recyklace obalů se v ČR meziročně zvýšila o 4 %. Díky obalům pro opakované použití se také snížil objem jednorázových obalů na trhu. Odpad třídí už 3/4 obyvatel ČR, k dispozici mají dobře dostupný a komfortní systém čítající téměř milion barevných popelnic. Vyplývá to z aktuálních statistik Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.
Poslední průzkum potvrdil, že třídění odpadů se stalo samozřejmostí pro většinu obyvatel ČR. K třídění se hlásí už 75 % Čechů. Firmy loni uvedly na tuzemský trh méně baleného zboží, což znamenalo i méně obalů. A častěji pro své produkty volily opakovaně použitelné obaly. To se spolu s dalšími faktory projevilo i na celkovém množství vzniklého obalového odpadu. Bylo ho 1 261 452 tun, což je o meziročně 4 % méně.
Díky dobrým podmínkám, které pro třídění v ČR máme, a zájmu obyvatel o tuto aktivitu, vytřídil každý z nás za rok 75,6 kg odpadu. Konkrétně to bylo 22,5 kg papíru, 17,1 kg plastů, 14,6 kg skla, 0,4 kg nápojových kartonů a 21 kg kovů. Aktuálně je v ČR více než 920 tisíc barevných nádob na tříděný odpad a průměrná docházková vzdálenost k nim je 90 metrů. S tříděným odpadem by přitom byli lidé ochotni ujít více než dvojnásobnou vzdálenost.
Dosažená míra recyklace a energetického využití obalových odpadů v roce 2023
Díky aktivnímu přístupu občanů se loni z celkového množství vyprodukovaných obalových odpadů podařilo předat 75 % k recyklaci a dalších 11 % k energetickému využití. Míra recyklace obalů se tak meziročně zvýšila o 4 % a míra celkového využití byla oproti roku 2022 vyšší o 5 %.
Nejvyšší míra využití byla tradičně u papírových obalů, loni dosáhla 104 %. Ne, opravdu se nejedná o chybu. Má to poměrně jednoduché vysvětlení. Podle EKO-KOM je to jednak kvůli obalům, které nejsou při uvedení na trh evidované jako prodejní, zároveň i kvůli využívání kontejnerů živnostníky, nebo i kvůli zpoždění mezi uvedením obalu na trh a vznikem odpadu z něj (skladování před prodejem druhotné suroviny).
U ostatních komodit bylo loni celkové využití následující: u plastových obalů bylo celková míra využití 89 %, u obalů ze skla 78 %, u kovových obalů byla 67 % míra využití.