Středa 17. července 2024
ikona hodiny13. 1. 2020 14:03

Podnikání s úsměvem

Tuzemské podnikatelské prostředí v posledních letech stále více limitují dva spojité faktory – nedostatek pracovních sil a tlak na růst mezd. S ohledem na většinový charakter tuzemské výroby se přidává ještě faktor třetí, tlak na marže. Z mnoha stran přitom zaznívají hlasy, že právě tyto faktory mohou být impulzem k přemýšlení o digitalizaci a automatizaci v českých podnicích. Ekonomická teorie ale odhaluje jedno nepřehlédnutelné riziko.

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Mzdy rostou rychleji než produktivita práce, odboráři jsou přesto nespokojeni a ústy Josefa Středuly vyzývají k růstu většímu, neb si ho česká ekonomika podle nich může dovolit. Úsměv, který skoro před třiceti lety namaloval Stan Shih, tvůrce tchajwanské značky Acer, je však usvědčuje z omylu či lehkomyslnosti. Usmívající se křivka je vodítkem, jak pochopit, o co v současné technologicky orientované ekonomice jde.

Nejčastější důvody, proč firmy investice do moderních technologií neřeší systémově

Základem je přidaná hodnota a práce s daty

Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale platí, že uměním není vyrobit, uměním je vymyslet, navrhnout či vyvinout a pak také prodat. Právě to ilustruje křivka, kterou Shih namaloval. Rozdělil produkční proces na tři logické celky a všiml si, že rozhodující přidaná hodnota nevzniká zpravidla ve výrobě, ale ve vývoji a v marketingu a zákaznickém servisu. Ano, Shih se pohyboval v průmyslu osobních počítačů, nicméně dnes, v době chytrých zařízení, internetu věcí a technologií, které ovlivňují výrobu i služby, lze jeho závěry zobecnit a vztáhnout k celé ekonomice. Oba krajní konce základního procesu firmy, tedy inovace a zákaznické služby, skutečně přinášejí vyšší přidanou hodnotu než jeho středová část, tedy výroba/produkce. Nově do hry vstupuje význam práce s daty, a to především schopnost firmy využívat je pro maximální zefektivnění výroby a následně pro inovace, resp. personalizovanou nabídku zákazníkům. Mimochodem, důkazem je i analýza výroby a bohatství současného světa. Asijská ekonomika roste, tamní výroba má na světové produkci rozhodující podíl, nicméně zisky stále drží především západní Evropa a USA. Právě tyto země totiž dominují v oblastech výzkumu a inovací.

Jak by firmy měly reagovat

Zmapujeme české prostředí

Usmívající se křivka odhaluje velmi dobře i riziko české ekonomiky – značná část tuzemských podniků je výrobní základnou v globálních dodavatelských řetězcích. S pozicí sice jistě významnější než před třiceti lety, ale to situaci příliš nevylepšuje. Acer před lety na základě Shihova modelu dokázal změnit obchodní strategii, investoval do výzkumu a vývoje a začal se cíleně zaměřovat na globální marketing. Uspěl. Ztrátu 23 milionů dolarů dokázal během tří let přeměnit v takřka desetinásobný zisk. Dokážou totéž české podniky? Jsou připraveny na současnost a na to, že bez výzkumu a inovací a současně bez propracovaného kontaktu se zákazníkem nelze v současném světě uspět? Na to se pokusíme najít odpovědi v dlouhodobé segmentově orientované anketě, kterou pro náš měsíčník budou připravovat experti respektované české konzultantské společnosti M.C.TRITON. „České firmy se často tváří, že si tyto skutečnosti a priority uvědomují. A opravdu vědí, že digitální revoluce mění zaběhlé postupy i obchodní modely. Často i zkoušejí zavádět chytré a digitální technologie, ale většinou bez koncepce. Co není dotaženo, nemá samozřejmě žádoucí dopad. Což mnohdy odradí ostatní, kteří raději nedělají nic,“ říká Jaromír Sadloň, senior consultant společnosti M.C.TRITON, který se zaměřuje na projekty transformace firmy pro digitální éru. Odborně také zastřeší celou anketu. S jejími výsledky se budete moci seznamovat v příštích číslech – vždy se budou vázat k oboru, který tvoří téma měsíce. Závěr ankety potom bude spojen se souhrnným materiálem mapujícím trendy v této oblasti z pohledu firem v ČR.

 

Buďte součástí unikátního průzkumu

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Expertní pohled
Změny v DPP a DPČ mohou mít negativní dopad na zaměstnávání

Oznamovací povinnost se týká všech DPP, včetně těch...

Původně možná dobře zamýšlené změny tak budou zřejmě...

Ačkoliv si Česká republika v porovnání s ostatními...

Další možnosti, jak pomoci zvýšit flexibilitu českého pracovního...

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...