Středa 27. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny10. 8. 2020 12:42

Jak se zbavit strachu ze sankcí a pokut

Kateřina Šedová je podnikatelka tělem i duší. Přestože za život změnila několikrát směr své kariéry, nebo spíše – jak ona sama říká – své cesty, každou tuto změnu považuje za dobré rozhodnutí. Podnikat začala ještě před nástupem na vysokou školu ve svých 18 letech.

Zdeněk Neužil autor

Odbor legislativy, práva a analýz HK ČR, projektový manažer PES

Foto: archiv HK ČR Foto: archiv HK ČR

Následně působila téměř 10 let na pozici obchodní ředitelky ve velké mezinárodní společnosti, kde měla na starosti obchodní vedení pro Českou republiku a Slovensko. Poté odešla na mateřskou dovolenou, po které se začala opět věnovat podnikání. Cítila, že potřebuje změnu. Otevřela si vlastní kamennou prodejnu s tibetskou kosmetikou v Praze na Vinohradech a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Nový impuls

Po několika letech opět ucítila potřebu změny a rozhodla se z úspěšně rozjetého podnikání odejít. Vydala se na Bali, kde se zrodil její další podnikatelský nápad. „Život je změna a je potřeba jít neustále vpřed. Nezůstávat tam, kde se nám nelíbí, ale jít si za svými sny. To je to, proč jsme tady. Platí to v životě a o to víc v podnikání. Nikdy jsem nezůstávala na jednom místě jen ze zvyku. Miluji pohyb vpřed a chci se u své práce cítit dobře. Pokud to tak není, je potřeba udělat změnu. Kdykoliv jsem takto vykročila do neznáma, získala jsem tím mnohem víc, než jsem měla dříve. Je jedno, co budete dělat. Pokud se u toho budete cítit šťastní a dáte do toho maximum, vždy uspějete. Největší chybou, kterou můžeme udělat, je zůstávat na místě, kde stagnujeme. A nezáleží na tom, jestli žijeme v náročném období nebo v období blahobytu. Toto pravidlo platí vždy.“ rozvádí Kateřina svou životní filosofii.

Nebojte se změn a to ani v dnešní době. Rozhodněte se, vykročte a nic vás nemůže zastavit. Kromě vás samotných.

Po návratu z Bali tak vznikl projekt, který podporuje boj proti jednorázovým plastům. Kateřina uvedla na český trh asi ty nejoriginálnější lahvičky na vodu, které můžete aktuálně sehnat. Jsou velmi praktické a po dopití je složíte do malé velikosti a kdekoliv doplníte. Navíc jsou lahve dostupné v nádherných barevných variantách a mají na sobě přívěsky z pravých kamenů, které čistí vodu. Přívěsky designuje návrhářka a poté se vyrábí přímo na Bali. „Podporuji tak fair trade a tamní balijskou rodinu, kterou jsem při své návštěvě poznala. Mně to dává smysl a jim zajišťuje příjem v nelehké situaci“ vysvětluje Kateřina důvody, proč se přívěsky vyrábí právě na Bali.

Praktický, ekologický i módní

Lahvičky jsou momentálně velkým hitem a staly se i žádaným módním doplňkem. „Nepetku“ jak tento skvělý produkt pojmenovala, ovšem Kateřina vnímá jako všestranný ekologický projekt, který není jen o lahvičkách, ale o celkové osvětě proti používání jednorázových plastů. V sortimentu Nepetky je tak již dnes možné nalézt i bambusové příbory, přírodní náramky nebo doporučení na další ekologické vychytávky a produkty od ostatních firem. Své vize Kateřina šíří i na sociálních sítích a svém webu www.nepetka.cz, kde se věnuje také mentoringu v obchodní i osobní sféře.

Pár rad na závěr

Kateřina je ukázkou toho, že není důležité, v jaké době žijeme a jestli procházíme nějakou krizí. Důležité je, co si vezmeme do hlavy, čemu věříme a za čím jdeme. A že ne vždy k tomu máme všechny informace a věci nemusí jít hladce.

Poslední dobou Kateřinu trápí i zvyšující se množství povinností, které musí při svém podnikání plnit. „Je toho dost a není jednoduché vše uhlídat. Svou energii bych raději směřovala jiným směrem. Na druhu stranu bych se nerada dostala do nějakého problému a poškodila renomé své značky.“ říká, „Osvědčil se mi Právní elektronický systém (PES)“ zmiňuje Kateřina projekt Hospodářské komory. „Nově využívám i datové schránky pro komunikaci s úřady. Nedávno jsem se totiž odstěhovala z Prahy a snažím se proto vyřizovat co možná nejvíce věcí online.“ pokračuje. Uspořenou energii pak věnuje rodině nebo tvorbě dalších podnikatelských projektů. Toto řešení, spojené s narůstající administrativou a povinnostmi ze strany státní správy,“ doporučuje Kateřina všem podnikatelům: „Získáte tím více času pro svoje podnikání a osobní život a zbavíte se strachu z vysokých sankcí a pokut.“ 

Nejnovější články

Aktuality
Landshut představil více než 15 řemeslných profesí

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme...

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika...

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se...

Aktuality
České firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny

„Po covidové pandemii přišla pro české firmy další...

„Aby se Ukrajina vrátila po invazi do standardů...

Analýzy ze Spořky
Letem světem: blbá nálada is all around

Struktura Ifo odhaluje, že v záporných hodnotách jsou...

Důvěra poklesla i v české ekonomice. Ve světle...

Poklesla také důvěra spotřebitelů. V případě spotřeby lze...

Něco pozitivního z Financial Times: „Nechci o Německu...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Chytřejší technologická řešení pro české zemědělce

CleverFarm vyvíjí ucelenou softwarovou platformu, která na základě...

„Poslední roky se stále více soustřeďujme na chytré...

Pohled z praxe
Mladí ke kurýrům, staří na poštu

Ve více než polovině e-shopů, pro které Authentica...

„Česká pošta dlouhodobě ztrácí zákazníky ve prospěch alternativ,...

Kurýři se podle Authenticy vedle České pošty a...

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...