Středa 4. října 2023
ikona hodiny1. 9. 2020 11:36

Umělá inteligence v platebním systému

Společnost Visa představuje novou funkci Smarter Stand-in Processing (Smarter STIP), která pracuje s umělou inteligencí v reálném čase, aby umožnila finančním institucím spravovat transakce v případě nenadálých výpadků služeb. Smarter STIP analyzuje historii transakcí na základě hloubkového učení umělé inteligence a generuje rozhodnutí o schválení či zamítnutí transakcí jménem issuerů tehdy, kdy jsou jejich systémy offline. Ve využívání umělé inteligence a neuronových sítí v prevenci podvodů je Visa průkopníkem. Z těchto principů vychází Smarter STIP, která je součástí globální procesingové sítě VisaNet.

František Teplý autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Spotřebitelé očekávají okamžitý a nepřetržitý přístup ke svým financím. Následky spojené s nesplněním tohoto očekávání mohou být přitom velmi nákladné,“ řekl Jack Forestell, výkonný viceprezident a hlavní produktový ředitel Visa. „Stand-in processing znamenalo pro naše klienty vždy záruku toho, že se na nás mohou v neočekávaných situacích spolehnout. Autorizace je s umělou inteligencí vyspělejší, silnější a dynamičtější.“

Řešení prostojů

Ať už jde o plánovanou údržbu nebo o neočekávaný výpadek, prostoje jsou nepříjemné nejen pro finanční instituce, ale také pro jejich zákazníky. Pokud nemají zavedený stand-in processing, riskují vážné dopady včetně ztráty výnosů v důsledku neúspěšných transakcí a špatné zákaznické zkušenosti, která vyústí akorát v zaneprázdněnou infolinku, poškození dobrého jména a dokonce i kontroly ze strany regulátorů.

Nová funkce Smarter STIP vychází ze zavedených procesů Visa, které pomocí hloubkového učení umělé inteligence analyzují proběhlé transakce až na úroveň držitelů karet. Smarter STIP se proto opírá o předešlé zákaznické chování držitelů karet místo o zavedená pravidla uplatňovaná napříč celým karetním portfoliem. Visa díky tomu může vydat jménem issuera takové rozhodnutí o transakci, které odpovídá běžné praxi. A to s ambicí snížit v některých případech počet odmítnutých transakcí až o 50 %.

O Smarter STIP

Visa vyvinula funkci Smarter STIP tak, aby vyřešila zásadní problém, se kterým se potýkají issueři: narušené pohodlí držitelů karet během výpadků služeb. Novátorský přístup Visa ke stand-in processingu, patentovaný v roce 2019, rozšiřuje aktuální možnosti o analýzu vlastností v reálném čase a na úrovni držitele karty. Model je založen na několika opakujících se vrstvách neuronové sítě a modelovém učení z několika miliard záznamů. Během cvičných testů Visa byla přesnost při sestavování pravděpodobného rozhodnutí issuera v průměru 95 %. Nepřetržité učení se z údajů o transakcích a výpadků v reálném čase umožňuje funkci přizpůsobovat se a zlepšovat se stejně jako se čas od času mění chování issuerů.

Smarter STIP od Visa nevyžaduje žádné technické úpravy ze strany klientů. Issuerům propojeným s Visa DPS bude Smarter STIP zpřístupněna v říjnu 2020, kdy bude funkce dostupná po celém světě.

Smarter STIP od Visa je jednou z několika nových funkcí využívajících hloubkové učení umělé inteligence v reálném čase. Je navrhnutá k řešení dlouhotrvajících problémů, se kterými se spotřebitelé, prodejci a finanční instituce potýkají. Tyto nové možnosti dovolují investice, které Visa vynaložila do optimalizace své základní infrastruktury. Součástí je i plošná a výkonná platforma s grafickým procesorem (GPU), navržená pro rychlé zavedení hloubkového učení. „Umělá inteligence je jednou z nejrychleji se měnících technologií naší doby. Pomáhá nám vytvářet produkty vycházející z dat, která přinášejí novou úroveň personalizace. Visa vlastní jeden z největších a nejrozmanitějších datových souborů na světě, a to je skvělý předpoklad k tomu, jak z umělé inteligence vytěžit pro klienty a držitele karet co nejvíc,“ řekl Rajat Taneja, prezident technologie Visa. „Dost jsme investovali do vlastní infrastruktury, což nám umožnilo více využít data ve všech aspektech sítě VisaNet. Naše data v kombinaci s nízko latentní strukturou a se zkušenostmi s modelováním vytvářejí z naší technologické platformy jednu z těch nejvýkonnějších možností, jak využít umělou inteligenci.“

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Nezařazené
Nikdo nestojí o dlouhodobé pracovní neschopnosti

Jaká je pozice prevence v systému českého zdravotnictví?...

Pohled z praxe
Haidi ušetří nemocnici měsíčně týden práce

„HAIDI umožňuje, aby se lékaři na problematiku nemocničních...

Ačkoli některé evropské nemocnice vykazují incidenci těchto infekcí...

Síť Svět zdraví si, stejně jako řada dalších...

„Díky HAIDI se nám zjednodušilo vyhledávání infekcí ve...