Sobota 13. července 2024
ikona hodiny30. 9. 2020 13:26

Chápe vláda, že v krizi potřebujeme informace, ne data?

Koncem minulého týdne vzplály vášně. Veřejnost prý chce v každém okamžiku vědět – má na to právo a zaslouží si to, zněly občansky uvědomělé hlasy – do detailu a online, kolik míst je v které nemocnici volných. Ministři, zařiďte to. A ministři to snad i zařídí, ne sice online, ale třeba jednou za den či dva by to prý zveřejňováno být mohlo.

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Více než tři měsíce vášně neplanou. To jen podnikatelé – a někteří další nespokojenci – chtějí vědět, jaký plán má vláda pro případ přetrvávající a znovusílící pandemie. Osobně jsem stejnou otázku položil již někdy v polovině června ministryni financí, ministru zdravotnictví, ministryni práce a sociálních věcí, ministru vnitra a tehdy předsedovi krizového štábu, ministru průmyslu a obchodu i dopravy… Odpověď se nesla v tónu, který vláda drží bez nádechu neuvěřitelně dlouho: Nemáme co říci, nikdo neví, co bude zítra. Navíc vše je pod kontrolou, až bude problém na světě, budeme jej řešit, není třeba panikařit, ekonomika se zvedá, podzim bude už v normálu.

Oba případy ukazují zásadní nepochopení situace a těžko říci takhle z hlavy, který případ je horší.

V prvém případě nechápou občané – údaj o volných kapacitách ve zdravotnických zařízeních je určitě potřebný pro polici, záchranku, hasiče… Široké veřejnosti k ničemu. Není to informace, jsou to jen data. Spíš hlušina dat, kterou nás už dlouhé měsíce krmí všechna dostupná média. Statisíce lidí denně sledují přírůstek nových případů v celém světě a z jednoho absolutního a velmi nepřesného čísla činí ještě nepřesnější závěry. Někdo jim měl už v březnu vysvětlit, že jde o přírůstek pouze hypotetický, protože logicky postihuje pouze část skutečně nových případů. Stejně tak jim někdo měl vysvětlit, že to číslo samo o sobě mnoho neznamená a už vůbec se nehodí k jakémukoliv srovnávání. Pro drtivou většinu veřejnosti má aktuální volná kapacita zdravotnického systému asi stejný význam jako aktuální kurz středoafrického franku.

Ve druhém případě nechápe vláda – nikdo po ní nechce harmonogram v hodinách, kdy přijdou na řadu jaká opatření, nikdo se dokonce ani neptá na odhady, kolik nových přírůstků bude 18. listopadu. Jednak, jak jsme si řekli, to číslo není informace a druhak veškeré modely budoucnosti jsou pouhou projekcí tendencí současnosti, což je metoda krajně nespolehlivá. To vědí nejlépe právě podnikatelé. Ti by jen potřebovali vědět, které z proměnných, co jsou ve hře, jsou z hlediska expertů – a třeba i politiků – zásadní a hlavně jaké hodnoty těchto proměnných jsou hraniční pro určitá rozhodnutí a spouštějí ochranné mechanismy, které mění situaci.

Léta se tu v Česku – v jiných souvislostech – bavíme o tom, že byznysové prostředí potřebuje hlavně jistou stabilitu podmínek a alespoň minimální předvídatelnost. Nemějme koronaviru za zlé, že stabilitu ani předvídatelnost nectí. Ale chtějme po vládě, kterou vede úspěšný podnikatel a krizový manažer, jak sám o sobě říká, to minimum pro podnikatele. Aby jim v době, kdy míra jistoty se limitně blíží nule, dokázala své současné a budoucí kroky popsat alespoň parametricky. Už proto, že každé opatření se ekonomiky a podnikání dotýká. Doslova každé.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Aktuality
Ženy v těžké situaci se mohou rekvalifikovat na IT pozice

Zájemkyně o Digitální akademii od Czechitas se mohou...

Czechitas stipendium se zaměřuje na podporu znevýhodněných žen....

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....