Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny30. 9. 2020 13:26

Chápe vláda, že v krizi potřebujeme informace, ne data?

Koncem minulého týdne vzplály vášně. Veřejnost prý chce v každém okamžiku vědět – má na to právo a zaslouží si to, zněly občansky uvědomělé hlasy – do detailu a online, kolik míst je v které nemocnici volných. Ministři, zařiďte to. A ministři to snad i zařídí, ne sice online, ale třeba jednou za den či dva by to prý zveřejňováno být mohlo.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Více než tři měsíce vášně neplanou. To jen podnikatelé – a někteří další nespokojenci – chtějí vědět, jaký plán má vláda pro případ přetrvávající a znovusílící pandemie. Osobně jsem stejnou otázku položil již někdy v polovině června ministryni financí, ministru zdravotnictví, ministryni práce a sociálních věcí, ministru vnitra a tehdy předsedovi krizového štábu, ministru průmyslu a obchodu i dopravy… Odpověď se nesla v tónu, který vláda drží bez nádechu neuvěřitelně dlouho: Nemáme co říci, nikdo neví, co bude zítra. Navíc vše je pod kontrolou, až bude problém na světě, budeme jej řešit, není třeba panikařit, ekonomika se zvedá, podzim bude už v normálu.

Oba případy ukazují zásadní nepochopení situace a těžko říci takhle z hlavy, který případ je horší.

V prvém případě nechápou občané – údaj o volných kapacitách ve zdravotnických zařízeních je určitě potřebný pro polici, záchranku, hasiče… Široké veřejnosti k ničemu. Není to informace, jsou to jen data. Spíš hlušina dat, kterou nás už dlouhé měsíce krmí všechna dostupná média. Statisíce lidí denně sledují přírůstek nových případů v celém světě a z jednoho absolutního a velmi nepřesného čísla činí ještě nepřesnější závěry. Někdo jim měl už v březnu vysvětlit, že jde o přírůstek pouze hypotetický, protože logicky postihuje pouze část skutečně nových případů. Stejně tak jim někdo měl vysvětlit, že to číslo samo o sobě mnoho neznamená a už vůbec se nehodí k jakémukoliv srovnávání. Pro drtivou většinu veřejnosti má aktuální volná kapacita zdravotnického systému asi stejný význam jako aktuální kurz středoafrického franku.

Ve druhém případě nechápe vláda – nikdo po ní nechce harmonogram v hodinách, kdy přijdou na řadu jaká opatření, nikdo se dokonce ani neptá na odhady, kolik nových přírůstků bude 18. listopadu. Jednak, jak jsme si řekli, to číslo není informace a druhak veškeré modely budoucnosti jsou pouhou projekcí tendencí současnosti, což je metoda krajně nespolehlivá. To vědí nejlépe právě podnikatelé. Ti by jen potřebovali vědět, které z proměnných, co jsou ve hře, jsou z hlediska expertů – a třeba i politiků – zásadní a hlavně jaké hodnoty těchto proměnných jsou hraniční pro určitá rozhodnutí a spouštějí ochranné mechanismy, které mění situaci.

Léta se tu v Česku – v jiných souvislostech – bavíme o tom, že byznysové prostředí potřebuje hlavně jistou stabilitu podmínek a alespoň minimální předvídatelnost. Nemějme koronaviru za zlé, že stabilitu ani předvídatelnost nectí. Ale chtějme po vládě, kterou vede úspěšný podnikatel a krizový manažer, jak sám o sobě říká, to minimum pro podnikatele. Aby jim v době, kdy míra jistoty se limitně blíží nule, dokázala své současné a budoucí kroky popsat alespoň parametricky. Už proto, že každé opatření se ekonomiky a podnikání dotýká. Doslova každé.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...