×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 1. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny10. 11. 2020 17:54

Hospodářská komora nabízí podporu při zaměstnávání cizinců

Pracovní síla limituje tuzemskou výrobu

Nezaměstnanost dramaticky nestoupá, státní programy podpory dokázaly (zatím) udržet zaměstnanost. Zároveň tím ovšem dále konzervují dlouhodobě nepružný český pracovní trh a mnoha podnikům se pracovní síly nedostává. V takové situace jsou zahraniční pracovníci často jedinou možností.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

I během současných cestovních omezení proto Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Hospodářská komora pomáhají podnikatelům se zaměstnáváním cizinců. Vládní programy ekonomické migrace jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR. „Intenzivně monitorujeme problémy, které firmám přináší omezení cestování a snažíme se jim v dané oblasti maximálně pomoci. Na rozdíl od první vlny jsou v současné době v plném rozsahu znovu spuštěny všechny vládní programy ekonomické migrace, které usnadňují českým zaměstnavatelům získávat kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, kterou potřebují. V odůvodněných případech také MPO uděluje výjimky pro vstup na naše území,“ říká k tomu vicepremiér a ministr průmyslu a ochodu Karel Havlíček.

Vše k zaměstnávání cizinců

K aktuální situaci se vstupem do České republiky, povinnostem zaměstnavatelů i cizinců a možnostem vládních programů ekonomické migrace uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s partnery informativní webinář, z něhož se i dnes dozvíte vše potřebné.

Funkční programy jsou v současné době tři, v souladu s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví není totiž možné v současné době podávat žádosti do projektu Zácvik. Dva z nich – Klíčový a vědecký personál a Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec – mají celosvětovou působnost. Ty řeší především pracovní sílu specializovaných oborů, jako jsou informační a komunikační technologie, vědecko-výzkumné, inženýrské a technologické profese napříč průmyslovými segmenty, statutární zástupce organizací a podobné pozice. Stále nejvyužívanějším je program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na středně kvalifikované pracovníky pro výrobu, jako jsou montážní dělníci, řidiči, šičky, stavební dělníci a jim podobné profese. Tento program je aktivní pro Bělorusko, Černou horu, Filipíny, Indii, Kazachstán, Moldávii, Mongolko, Srbsko a Ukrajinu.

Hospodářská komora dlouhodobě zastupuje podnikatelský sektor v rámci setkávání garantů programů pro řízenou ekonomickou migraci s ministerstvy, kde projednává aktuální požadavky firem a možnosti státního aparátu. Pro Program kvalifikovaný zaměstnanec je navíc Hospodářská komora od 1. září 2019 jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do programu. „Vlastní cestou, prostřednictvím seminářů a webinářů, umožňujeme také podnikatelům získávat pravidelné aktuální informace o problematice zaměstnávání cizinců, jak v rámci krátkodobých, tak i dlouhodobých pracovních titulů,“ doplňuje Tomáš Zelený, který má na Úřadu HK ČR problematiku zaměstnávání cizinců v gesci.

Roční kvóty Programu kvalifikovaný zaměstnanec a stav jejich čerpání k 10. listopadu 2020

Bělorusko (800, 72 volných míst)

Filipíny (1 000, 0 volných míst, 14.12. bude doplněna kvóta o 84 míst)

Indie (600, 100 volných míst)

Kazachstán (300, 0 volných míst, 23.11. bude doplněna kvóta o 50 míst)

Moldavsko (600, 0 volných míst, 23.11. bude doplněna kvóta o 80 míst)

Mongolsko (1 000, 0 volných míst, 14.12. bude doplněna kvóta o 84 míst))

Srbsko a Černá Hora (2 000, 159 volných míst)

Ukrajina (40 000)

Podle něj Hospodářská komora podniká i další kroky, jak podpořit podnikatele při získávání pracovní síly ze zahraničí. „Jsme připraveni od roku 2021 pomoci zaměstnavatelům, respektive jejich nově příchozím zahraničním zaměstnancům absolvovat adaptačně integrační kurz. V tomto smyslu čekáme nyní na projednání příslušného materiálu v Legislativní radě vlády a na následné vydání příslušné metodiky,“ uvedl Zelený.

Hospodářská komora vyjednává také rozšíření Programu kvalifikovaný zaměstnanec o další teritoria. Jako zajímavé pro zaměstnavatele se v této chvíli jeví rozšíření programu o Thajsko a Indonésii. „Zatím ale nedokážeme odhadnout, jak velký zájem o kvalifikované pracovníky z těchto zemí by mohl být,“ podotkl Tomáš Zelený, který upozorňuje i na další možnou podporu: „Od mikro firem a OSVČ, kteří nemohou být účastníkem Programu kvalifikovaný zaměstnanec, protože nesplňují minimální počet šesti zaměstnanců, máme ale signály, že by měli i oni zájem ukrajinskou pracovní sílu. I o této možnosti s úřady jednáme, ale jsme teprve na začátku.“

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Expertní pohled
Transformace energetiky nesmí znevýhodnit podnikatele

Předseda Sekce Hospodářské politiky HK ČR Filip Dvořák...

Zástupci těžařů v této souvislosti zároveň upozornili, že...

Aktuality
E.ON Energy Globe zná šest uchazečů o titul a půl milionu

„Přechod na uhlíkově neutrální energetiku potřebuje všechny zúčastněné...

Stejně jako minulý rok se i letos pořadatelé...

Vítěz letošního ročníku E.ON Energy Globe získá jako...

Cestovní ruch
Svezte se na turecké vlně udržitelnosti

Právě v Turecku se totiž klade velký důraz...

Aktuálně v Turecku probíhá certifikace udržitelných ubytovacích zařízení,...

Majestátní turecké hory, čistá jezera, divoké řeky, tajemné...

Kdo před chůzí dává přednost jízdě na kole,...

Součástí udržitelného cestovní je i podpora lokálních výrobců...

Certifikační projekt byl v Turecku spuštěn v roce...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...

Nezařazené
Velikonoční začátek turistické sezóny předčil očekávání

Po několika špatných zprávách během zimy, kdy český...

Velikonoční návštěvníci se v Praze zdrží nejčastěji 3...

„Úspěšné Velikonoce jistě potěšily všechny,” komentuje svátky majitel...