Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Nezaměstnanost dramaticky nestoupá, státní programy podpory dokázaly (zatím) udržet zaměstnanost. Zároveň tím ovšem dále konzervují dlouhodobě nepružný český pracovní trh a mnoha podnikům se pracovní síly nedostává. V takové situace jsou zahraniční pracovníci často jedinou možností.
I během současných cestovních omezení proto Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Hospodářská komora pomáhají podnikatelům se zaměstnáváním cizinců. Vládní programy ekonomické migrace jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR. „Intenzivně monitorujeme problémy, které firmám přináší omezení cestování a snažíme se jim v dané oblasti maximálně pomoci. Na rozdíl od první vlny jsou v současné době v plném rozsahu znovu spuštěny všechny vládní programy ekonomické migrace, které usnadňují českým zaměstnavatelům získávat kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, kterou potřebují. V odůvodněných případech také MPO uděluje výjimky pro vstup na naše území,“ říká k tomu vicepremiér a ministr průmyslu a ochodu Karel Havlíček.
K aktuální situaci se vstupem do České republiky, povinnostem zaměstnavatelů i cizinců a možnostem vládních programů ekonomické migrace uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s partnery informativní webinář, z něhož se i dnes dozvíte vše potřebné.
Funkční programy jsou v současné době tři, v souladu s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví není totiž možné v současné době podávat žádosti do projektu Zácvik. Dva z nich – Klíčový a vědecký personál a Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec – mají celosvětovou působnost. Ty řeší především pracovní sílu specializovaných oborů, jako jsou informační a komunikační technologie, vědecko-výzkumné, inženýrské a technologické profese napříč průmyslovými segmenty, statutární zástupce organizací a podobné pozice. Stále nejvyužívanějším je program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na středně kvalifikované pracovníky pro výrobu, jako jsou montážní dělníci, řidiči, šičky, stavební dělníci a jim podobné profese. Tento program je aktivní pro Bělorusko, Černou horu, Filipíny, Indii, Kazachstán, Moldávii, Mongolko, Srbsko a Ukrajinu.
Hospodářská komora dlouhodobě zastupuje podnikatelský sektor v rámci setkávání garantů programů pro řízenou ekonomickou migraci s ministerstvy, kde projednává aktuální požadavky firem a možnosti státního aparátu. Pro Program kvalifikovaný zaměstnanec je navíc Hospodářská komora od 1. září 2019 jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do programu. „Vlastní cestou, prostřednictvím seminářů a webinářů, umožňujeme také podnikatelům získávat pravidelné aktuální informace o problematice zaměstnávání cizinců, jak v rámci krátkodobých, tak i dlouhodobých pracovních titulů,“ doplňuje Tomáš Zelený, který má na Úřadu HK ČR problematiku zaměstnávání cizinců v gesci.
Bělorusko (800, 72 volných míst)
Filipíny (1 000, 0 volných míst, 14.12. bude doplněna kvóta o 84 míst)
Indie (600, 100 volných míst)
Kazachstán (300, 0 volných míst, 23.11. bude doplněna kvóta o 50 míst)
Moldavsko (600, 0 volných míst, 23.11. bude doplněna kvóta o 80 míst)
Mongolsko (1 000, 0 volných míst, 14.12. bude doplněna kvóta o 84 míst))
Srbsko a Černá Hora (2 000, 159 volných míst)
Ukrajina (40 000)
Podle něj Hospodářská komora podniká i další kroky, jak podpořit podnikatele při získávání pracovní síly ze zahraničí. „Jsme připraveni od roku 2021 pomoci zaměstnavatelům, respektive jejich nově příchozím zahraničním zaměstnancům absolvovat adaptačně integrační kurz. V tomto smyslu čekáme nyní na projednání příslušného materiálu v Legislativní radě vlády a na následné vydání příslušné metodiky,“ uvedl Zelený.
Hospodářská komora vyjednává také rozšíření Programu kvalifikovaný zaměstnanec o další teritoria. Jako zajímavé pro zaměstnavatele se v této chvíli jeví rozšíření programu o Thajsko a Indonésii. „Zatím ale nedokážeme odhadnout, jak velký zájem o kvalifikované pracovníky z těchto zemí by mohl být,“ podotkl Tomáš Zelený, který upozorňuje i na další možnou podporu: „Od mikro firem a OSVČ, kteří nemohou být účastníkem Programu kvalifikovaný zaměstnanec, protože nesplňují minimální počet šesti zaměstnanců, máme ale signály, že by měli i oni zájem ukrajinskou pracovní sílu. I o této možnosti s úřady jednáme, ale jsme teprve na začátku.“