Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny16. 2. 2021 09:10

Jak funguje u sousedů podpora pro vídeňské živnostníky a malé firmy

Vídeňská půlmiliardová inspirace

Již čtvrtý podpůrný balíček pro městské hospodářství v celkové výši 23 milionů eur připravil vídeňský magistrát. 19 milionů pomůže živnostníkům a malým podnikům s překonáním krize a udržitelným rozvojem, další 4 miliony získá kongresový turismus. V předchozích třech programech Vídeň zajistila už 450 milionů eur.

Martin Landa autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Vídeňská radnice představila v pořadí čtvrtý podpůrný balíček pro podniky zasažené koronavirem. Díky prvním třem programům už město připravilo 450 milionů eur pro zachování pracovních míst, posílení hospodářství, zdravotnictví, sociálních služeb i kultury. Čtvrtý balík ve výši 23 milionů eur cílí na vídeňské podniky a kongresovou turistiku. Ty přitom podle radnice mohou využívat 160 milionů eur z předchozích balíčků. „Nyní je důležité, abychom společně s vídeňskými podnikateli opět rozjeli ekonomiku v našem městě. Vídeň tím dělá další krok z pandemie do budoucnosti,“ vysvětil městský radní pro hospodářství Peter Hanke.

65 000 živnostníků

Čtvrtý vídeňský pomocný balíček doplňuje opatření vyhlášená spolkovou vládou a částečně startuje od 1. března. Vedle radnice se na něm podílí i městská hospodářská agentura a turistická centrála. Jeho největší cílovou skupinou budou malé firmy a drobní živnostníci, podle radnice totiž připadá šest z deseti podniků právě na živnostníky. „Našich 65 000 živnostníků tvoří páteř místní ekonomiky. Ať už řemeslníci, podnikatelé, kreativci nebo osobní trenéři – potřebujeme je všechny, neboť právě díky nim je Vídeň tak dobrým místem k životu,“ uvedl Hanke. Vídeňští živnostníci, kteří byli výrazně zasaženi koronavirem, nebo se věnují nové činnosti, mohou od 1. dubna získat až 7 000 eur. Radnice pro ně vyčlenila celkem 10 milionů eur.

Obchody a služby v každé čtvrti

Dalším pilířem magistrátní pomoci jsou prázdné obchodní prostory ve vídeňských čtvrtích. Právě fungující obchody a služby v místě bydliště přispívají ke kvalitě života a radnice proto od března zjednoduší stávající proces podpory. Zájemci o dlouhodobé i krátkodobé využití komerčních prostor v parterech vídeňských domů nově mohou získat až 25 000 eur, balíček v součtu dosahuje čtyř milionů eur.

Zbylých pět milionů radnice připraví pro kreativce a inovátory, a to podle pravidel programů, které již proběhly v loňském roce. Kreativní odvětví získá za spolupráci s městem od března až milion eur, ve výši až 7 000 eur za projekt. Čtyřmilionový balíček pro inovace odstartuje v dubnu.

Budoucnost kongresové turistiky

Kromě 19 milionů pro menší podniky a živnostníky magistrát připravuje čtyřmilionový paket pro kongresovou turistiku. Ta ročně přináší kolem miliardy eur přidané hodnoty a v dlouhodobém srovnání na ni připadá každé osmé přenocování ve Vídni. Každý kongresový turista utratí v průměru kolem 541 eur, tedy takřka dvojnásobek běžného turisty, a Vídni a Rakousku tak podle propočtů radnice chybí kolem 100 milionů eur měsíčně.

Vídeňská turistická strategie usiluje o posílení pozice rakouského hlavního města jako kongresové metropole, a radnice proto navíc vyčlenila 4 miliony eur pro toto odvětví. Čerpat je mohou vedle pořadatelů velkých kongresů i organizátoři menších firemních akcí. Další podporu radnice slíbila i pro přípravu budoucích kongresů, korporátních akcí a hybridních formátů, a to nejméně do roku 2023. Turistická centrála nyní vyjednává o více než stovce mezinárodních akcí, které se ve Vídni mají uskutečnit od druhé poloviny roku 2021 do roku 2030.

Nejnovější články

Názory
Geopolitika opět v centru pozornosti

Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do...

A právě podpora Ukrajiny ze strany Spojených států...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Pohled z praxe
Houbové obaly z jižní Moravy mají Red Dot

Myco SafePads jsou papírová kapsle naplněná inovativním materiálem...

Že se jedná o velmi slibný a zajímavý...

O řešení mají zájem i obalářské společnosti. Například...

Český biotechnologický startup Myco, který za produkty z...