pondělí 7. října 2024
ikona hodiny 20. 9. 2021 18:18

Retia strategickým partnerem izraelského Rafaela

Česká technologická společnost Retia a izraelská státní společnost Rafael Advanced Defense Systems v sobotu 19. 9. 2021 na letošních Dnech NATO úspěšně dokončily jednání o smlouvě o spolupráci na projektu systémů protivzdušné obrany Spyder pro Armádu ČR. Podpis smlouvy o průmyslové spolupráci proběhne 23. 9. 2021.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Tato smlouva společně se smlouvou se státním podnikem VTÚ zajistí 30% podíl českého průmyslu na zakázce, soběstačnost ČR při zajištění životního cyklu techniky a výrazný posun schopností českého obranného průmyslu v oblasti protivzdušné obrany (PVO). Retia se stává hlavním českým průmyslovým partnerem izraelského výrobce a bude úzce spolupracovat se stáním podnikem VTÚ, který má na starosti integraci utajované části systému Spyder do AČR.

Gil Shalev, obchodní a marketingový ředitel systémů PVO společnosti Rafael uvádí: „Retia se podpisem smlouvy stane naším strategickým průmyslovým partnerem v ČR.“

„Situace, kdy přední izraelská zbrojovka přenáší citlivé know-how do zahraničního průmyslu, je zcela výjimečná a dokazuje hlubokou důvěru mezi našimi zeměmi,“ uvádí Tomáš Pojar, viceprezident Česko-Izraelské smíšené obchodní komory.

„Dnešní dohoda znamená důležitý milník: Je jím zajištěn jeden z klíčových požadavků českého Ministerstva obrany na 30procentní podíl českého průmyslu na zakázce, je zakotvena garance zajištění servisu po celou dobu životního cyklu v ČR a v neposlední řadě získává společnost Retia a s ní spolupracující další podniky českého obranného průmyslu nové schopnosti v oblasti vývoje a výroby systémů PVO,“ uvedl Michal Satrapa, generální ředitel společnosti Retia.

Retia

Akciová společnost byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z vývoje bývalé pardubické Tesly. RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, Severoatlantické alianci a dalším vojenským a civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa. Společnost je od roku 2020 součástí hodlingu CSG a je zařazená do struktury jeho divize CSG Aerospace.

Společnost Retia se již v současnosti podílí na řadě strategických vyzbrojovacích projektů jako specialista na systémovou integraci komplexních systémů pozemní techniky i PVO: Podílela se na vývoji a výrobě velitelských a spojovacích verzí obrněnců Pandur II 8×8 CZ, zajišťuje integraci náročného elektronického vybavení šestikolových obrněnců TITUS na tatrováckém podvozku a vedle toho vyvinula a nabízí na českém i světovém trhu své radary, systémy řízení a velení a inteligentní záznamové systémy.

„Kvůli projektu Spyder a dalším strategickým zakázkám, na kterých pracujeme, nás čeká podstatné rozšíření našich výrobních kapacit. Připravujeme projekt rozšíření našeho areálu a také výstavbu nového R&D centra v Pardubicích. V nejbližším pětiletí nás čeká složitý úkol získat 200 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců,“ říká Michal Satrapa.

Přestože má ČR historicky vyspělý obranný průmysl, v oblasti moderní PVO byla Československá armáda vyzbrojována systémy, které byly kompletně vyvinuté a vyrobené v bývalé SSSR (2K11 KRUG, 2K12 KUB, 9K33 OSA, S-125 NĚVA, S-200 VEGA či S-300). Důležité schopnosti v oblasti PVO získal český průmysl až po vzniku samostatné České republiky. Po roce 2000 společnost Retia vyvinula a vyrobila automatizovaný systém velení a řízení pozemní protivzdušné obrany RACCOS, který slouží Armádě ČR dodnes. Dalším projektem byla modernizace radarů SURN, které systém 2K12 KUB používá jako senzory. Oba projekty podstatně zvýšily schopnosti české PVO a prodloužily životnost systémů 2K12 KUB. Dalším úspěšným projektem společnosti Retia je radar krátkého dosahu ReVISOR, který je detekčním prostředkem pro systém PVO velmi krátkého dosahu RBS-70. Nejnovějším produktem vývoje společnosti Retia je 3D radar ReGUARD, který je optimalizován pro nasazení v systémech PVO proti dronům.

Články autora Andrej Čírtek

Nejnovější články

Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...
Názory

Migrace – důvod proč Okunův zákon v USA letos nebude platit

Americká konjunktura na konci minulého kvartálu stála na...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Ropný trh na konci roku 2024

V posledních týdnech cena ropy klesala a dostala...
Aktuality

Česko nabízí skvělé příležitosti zahraničním investorům

Klesající úroková sazba, rostoucí atraktivita českého realitního trhu...
Cestovní ruch

Do Prahy se vrátí ikonický Airbus A380

Největší mezinárodní letecká společnost na světě Emirates oznamuje,...