Úterý 28. května 2024
ikona hodiny2. 5. 2024 07:13

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data

Pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Služba je již nyní dostupná firemním klientům a zajišťují ji odborníci z české pobočky Eviden.

Martina Bolatzká autor

Foto: Shutterstock.com Eviden monitoruje na dark webu ukradená data – pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby Foto: Shutterstock.com

Nová služba je vhodná pro větší firmy, které již nějaký systém bezpečnostního monitoringu využívají a přináší jim doplnění stávajících informací o neveřejné zdroje jako je deep i dark web. Dodává informace a analýzy do stávajícího bezpečnostního monitoringu tak, že k již známým, stávajícím bezpečnostním hrozbám doplňuje ty, které doposud nenastaly, nebo o nich organizace vůbec neví. Typickým příkladem jsou odcizené přístupové údaje zaměstnanců, odhalená konfigurace sítě, nebo v případě bank například údaje z platebních karet.

Únik a zneužití dat totiž neznamená pouze finanční problémy, ale zejména narušení důvěry klientů a pověsti firmy. „Velké firmy si uvědomují, že i jeden jediný ukradená přístup k emailové adresa je velký problém, a proto ke své bezpečnosti přistupují proaktivně. V době vysoce sofistikovaných kyberútoků, kdy útočníci využívají i např. AI již nestačí adekvátně reagovat ve chvíli útoku, je potřeba jej předvídat. Poptávka po prediktivní bezpečnosti je v současné době vysoká i z důvodu blížící se účinnosti evropské směrnice NIS2,“ komentuje Tomáš Hlavsa z divize Big Data & Security společnosti Eviden.

Nepřetržitá analýza dat na dark webu

Monitoring v rámci služby LUMINAR probíhá formou kontinuální analýzy a sběru neveřejných zdrojů informací, typicky deep a dark web, a prostřednictvím pravidelného reportingu, nebo lépe napojením získaných informací do stávajícího bezpečnostního monitoringu je zákazník informován o tzv. indikátorech kompromitace.

Samotná platforma je jednou z mála v Česku dostupných služeb, které využívají deep a dark web. Monitoring provádí nepřetržitě a při objevení hrozby okamžitě upozorní pověřené a vyškolené specialisty, kteří následně navrhnou řešení situace tak, aby eliminovali riziko útoku, případně minimalizovali jeho následky.

Zákazník ze soukromého i veřejného sektoru může službu využívat formou konzultací, nebo používat platformu LUMINAR s vlastními experty. Platforma je dostupná jak on premise, tak i formou služby v cloudu a je možné ji napojit na již existující SIEM (Security Information and Event Management) či SOC (Security operations center) systémy.

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...