Úterý 28. května 2024
ikona hodiny7. 12. 2021 09:30

K projektům bydlení musíme přistupovat komplexněji než dosud

V ČR jsme momentálně v situaci, kdy poptávka po bydlení vysoko převyšuje nabídku. Ministerstvo pro místní rozvoj se zavázalo vypracovat do března 2022 koncepci bydlení, která by měla ukázat cestu ven z bytové krize se kterou nyní ČR zápasí.

Marcela Kolářová autor

Foto: DELTA Group Foto: DELTA Group

Mnoho měst sází na formu družstevního bydlení. Zmíněná koncepce se chce také soustředit na zlepšení právního rámce a financování sociálního bydlení. Město Brno již vytipovalo lokality také pro společný projekt bydlení se soukromým investorem, který dokáže dát městu záruku, že bude po dohodnutou dobu držet nájemné v bytech níže, než je jeho tržní hodnota. Tyto projekty dobře fungují ve Vídni, jak potvrzuje Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Group, která v roli architekta, projektanta či stavebního manažera doprovází mnohé bytové a rezidenční projekty zejména ve Vídni. Aktuálně je také partnerem pro výstavbu zcela nové městské čtvrti Hagibor v Praze, BIM konzultantem nové pražské čtvrti Smíchov City a jedná o připravovaných projektech na Slovensku.

Erik Štefanovič, jednatel této architektonické kanceláře říká, že je třeba přistupovat k projektům bydlení komplexněji než dosud, a především myslet na kvalitu veřejného prostranství s dostatkem zeleně, která se stává téměř nutností.  Zkušenosti se situací a restrikcemi v době pandemie jen zdůraznily větší silou některé trendy v městském urbanismu a bytových projektech, které se nenápadně rýsovaly již několik let a je třeba na ně reagovat.

Jaký trend byste uvedl na prvním místě?
Pravděpodobně ten, že o úspěchu projektů pro bydlení již nerozhodují dávno jen technické parametry domu, flexibilita využití interiérových ploch k bydlení či zvyšující se požadavek na balkony či terasy, ale skutečně rozhodující je lokalita. Prim hraje dostatek zeleně, rozmanitost veřejného prostranství, kde mohou lidé a jejich rodiny trávit zdravě svůj volný čas, odpočívat, sportovat, relaxovat, bavit se, a přitom nebýt zatíženi prašností města a nadměrným hlukem. Už delší dobu se nenápadně rýsuje trend, který jasně ukazuje, že není důležitá pouze samotná budova, ale hlavně a zejména okolní prostor. Jako architekti a projektanti vnímáme, že u těchto stavebních projektů je třeba již ve fázi plánování začít myslet více holisticky, dokázat komplexněji pohlížet na vybranou lokalitu, kde bytové a rezidenční projekty vznikají.

V rámci realitního trhu je větší zájem o bydlení s terasami či balkonem. Máte projekty, do kterých jste zakomponovali i předzahrádky či jiná prostranství, která nabídnou rodinám podobný komfort?

Návrat zeleně do měst je tématem, které je u nás v centru pozornosti posledních pět možná i deset let. Díky pandemii se ukázalo, jak je důležité mít v blízkosti bydliště dostupný park, který částečně nahradí obyvatelům zahradu nebo výlet do přírody. Samozřejmě předzahrádka, terasa, balkon ideálně s výhledem do zeleně, lokalita se snadnou dopravní dostupností i dostatečnou občanskou vybaveností to jsou trendy, které pociťujeme a zapracováváme do našich projektů bydlení.

Ve Vídni jsme vloni dokončili například krásnou bytovou čtvrť Schichtgründe, která je nabídkou možností k trávení volného času nejen co se týče předzahrádek, ale i rozmanitosti hřišť, různých knihoven, čítáren a tělocvičen. Navíc bytový komplex Schichtgründe je vzdálen cirka jeden kilometr od Vídeňany oblíbené volnočasové oblasti Alte Donau, což je původní rameno Dunaje nyní využívané k cyklistice, vodním sportům apod. Čtvrť Schichtgründe je rozhodně dobrý příklad výběru atraktivní lokality pro bydlení.

Obdobně za zmínku stojí i projekt bytových domů Traviatagasse, který vyniká vynikajícím zázemím pro komunitní aktivity obyvatel těchto domů a snahou města Vídeň dodržet vícegenerační koncept obyvatel v této čtvrti včetně začlenění bytových jednotek pro integraci uprchlíků.

I například bytový dům Althan Park, který jsme předali developerovi v prosinci 2018, má bytové jednotky, které až do třetího patra disponují vlastní předzahrádkou a vyšší patra jsou pro změnu vybaveny díky úžasnému výhledu na město Vídeň skutečně velkorysými venkovními terasami. Myslet na kvalitu veřejného prostranství s dostatkem zeleně se stává nutností, neboť pořád existuje skupina obyvatel, která je převážnou část dne zavřená v kancelářích a bytech a nemá šanci si vyjet přes týden do přírody a na víkend například na hory.

Často se bydlení budoucnosti propojuje s udržitelnou výstavbou? Cítíte zesilující se požadavky na zapracování prvků udržitelnosti také do projektů bytových domů?

V uplynulých letech jsme řídili významné projekty bytové a rezidenční výstavby zejména ve Vídni. Ověřili jsme si, že použití inovativních a ekologických stavebních materiálů, jako jsou dřevo, hlína či konopí, je stejně důležité jako naprostá zdravotní nezávadnost ostatních materiálů, jako jsou například lepidla, které mají vliv na kvalitu vzduchu v interiéru. Pro udržitelnost je však neméně důležitý také faktor flexibility prostoru pro případnou pozdější přestavbu či rozšíření. O všech budovách důkladně přemýšlíme. Za tímto účelem nabízíme investorům ryze princip výstavby DELTA green line, který zohledňuje ekologické prvky výstavby, celý životní cyklus budovy a uplatňuje maximálně princip zelené architektury. Poctivě vždy dbáme na to, aby se staly naše objekty přirozenou součástí jejich okolního prostředí. Inspirativním příkladem v tomto principu může být projekt bytové čtvrti Aspern pod názvem Dům pro život, který je udržitelný nejen ekologicky, ale i sociálně.

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...