Neděle 26. května 2024
ikona hodiny15. 2. 2022 16:16

Rodinné podniky od NRB získaly již 3 miliardy korun

Rodinné firmy jsou důležitým prvkem a stabilizátorem české ekonomiky, a proto mohou od dubna 2020 čerpat u Národní rozvojové banky (NRB) různé finanční produkty za výhodnějších podmínek, než pokud by rodinným podnikem nebyly. Doposud tuto možnost využila každá třetí společnost nesoucí oficiální označení rodinný podnik.

Marie Lafantová autor

Foto: Shutterstock.com Snazší miliardy pro rodinné firmy Foto: Shutterstock.com

Rodinné firmy jsou jedním z největších zdrojů pracovních míst v soukromém sektoru, stabilizátorem ekonomiky a klíčovým prvkem v rozvoji regionů. Vláda ČR v roce 2019 schválila definici rodinného podniku, čímž otevřela těmto společnostem cestu k větší podpoře. Konkrétně se jedná zejména o produkty Národní rozvojové banky v podobě bezúročného úvěru nebo záruky z programu Expanze k pořízení strojů, technologií, softwarů či výstavbu, rozšíření nebo modernizaci výrobních areálů, skladovacích hal či administrativních budov. Vedle této formy podpory nabízí NRB rodinným firmám ještě záruku z programu Expanze k provoznímu úvěru a tzv. GEN-záruku z programu Záruka 2015 až 2023 k úvěru, jímž bude financována koupě obchodního podílu v rodinném podniku v případě, že majitelé takové společnosti hledají své nástupce.

Technologie, software i prostory

„Registrace rodinných firem běží od března 2020. Do začátku února 2022 tuto možnost využilo 864 společností. Jednou ze zásadních motivací je právě možnost čerpat zvýhodněné financování zejména na svůj další rozvoj,“ uvádí Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. „Tuto možnost doposud využilo 313 rodinných firem, to znamená 36 % všech zaregistrovaných rodinných podniků,“ doplňuje Jiří Jirásek, předseda představenstva Národní rozvojové banky.

Celkově jim banka poskytla již 3 miliardy korun a pomohla jim s profinancováním 375 projektů zejména investičního charakteru. „Rodinné firmy od nás nejčastěji čerpají bezúročný úvěr z programu Expanze, prostřednictvím kterého financují buď nákup nové technologie, softwaru, nebo investují do nových, respektive modernějších výrobních, skladovacích prostor a administrativních budov,“ přibližuje Jiří Jirásek.

Jedněmi ze společností, které využily bezúročné financování z programu Expanze se zvýhodněním pro rodinné podniky, jsou IMS-Drašnar a Koplast. Rodinná firma IMS-Drašnar na trhu působí od roku 1990 a řadí se mezi středně velké podniky. Sídlí v České Třebové, zaměřuje na vstřikování plastů a je dodavatelem autoprůmyslu. Loni z programu Expanze zafinancovala pořízení pětiosého obráběcího centra, díky kterému navýšila výrobní kapacitu o 2500 strojních hodin za rok.

Rodinná firma Koplast sídlící v městysu Jedovnice v Jihomoravské kraji působí na trhu od roku 1989 a specializuje se na zakázkovou výrobu z deskových termoplastů, zejména z plexiskla, ale například i z polykarbonátu, ABS, PET, HiPS atd. Je předním zpracovatelem těchto materiálů v ČR a s 50 zaměstnanci se řadí k menším podnikům. Aby firma zůstala konkurenceschopná a úspěšná, musí jít neustále dopředu. Z toho důvodu se loni rozhodla rozšířit svůj technologický park o další výrobní stroje a zařízení. Například o pětiosé frézovací centrum, výkonnou pec pro temperaci a sušení deskových materiálů před jejich dalším zpracováním, ale třeba i manipulační techniku. I ona k profinancování tohoto projektu využila bezúročné financování z programu Expanze od NRB s výhodnější parametry určenými pro rodinné firmy. „Možnost získat tento zvýhodněný úvěr, a to i díky tomu, že splňujeme podmínku rodinné firmy, vnímám velmi pozitivně. Zvlášť pro malé a střední firmy je to v rámci nutných investic do rozšiřování výrobních technologií velmi zajímavé,“ uvádí Martin Kostka,  jednatel moravské rodinné firmy KOPLAST.

Články autora Marie Lafantová

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Pohled z praxe
Za farou vyrábějí aukční paličky i nábytek

Impulzem k zahájení podnikání v truhlařině byla pro...

Na začátku bylo podle Motyčky nejsložitější najít si...

„Spolupracovali jsme i s personální agenturou, ale jako...

Pohled z praxe
Prioritou je maximální servis pro zákazníky

Představte svou firmu, čím se zabývá? Naše společnost...

Vaše firma zažila od svého založení poměrně strmý...