Středa 29. května 2024
ikona hodiny14. 8. 2023 20:54

NRI kapitálově podpořila českou firmu mmcité

Česká firma mmcité, která vyvíjí a vyrábí městský mobiliář, vstoupila na trh Start Burzy cenných papírů Praha s cílem získat kapitál na svůj další rozvoj. Jedním z jejích minoritních akcionářů se stala i Národní rozvojová investiční, dceřiná společnost Národní rozvojové banky. Do společnosti investovala prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond 17,5 milionu korun. Celkově tak její podíl ve společnosti činí 3,7 %.

Marie Lafantová autor

Foto: mmcité Moravské náměstí v Brně je ukázkou moderního městského mobiliáře Foto: mmcité

Společnost mmcité, která na trhu působí již od roku 1994, nabídla do úpisu 1 milion kusů nových kmenových akcií, což představuje 33% podíl ve firmě. Zájem ze strany investorů o tyto akcie byl obrovský. Emise tak byla přeupsána o více než 128 % při minimální požadované ceně 160 kč za kus akcie. Nabídky investorů proto musely být kráceny. „Naše společnost nakonec nakoupila 109 500 kusů akcí v celkovém objemu ve výši 17,52 milionů korun. Jedná se tedy o necelých 11 % akcií nabízených při úpisu,“ uvádí Martin Potůček, předseda představenstva Národní rozvojové investiční (NRI). celkově NRI drží 3,7% podíl ve firmě mmcité, která se svou velikostí řadí mezi malé a střední podniky. „Velmi nás těší, že jsme mohli kapitálově podpořit právě tuto společnost, jejíž produkty zpříjemňují lidem pobyt ve městech po celém světě, a která má ambici dále růst,“ doplňuje Martin Potůček.

Lavičky a další doplňující městský nábytek společnosti mmcité zná zřejmě každý Čech a nejen ten. Lidé si díky nim mohou příjemně odpočinout třeba cestou na Mont Blanc či je využít k posezení při pobytu v dalších více než padesáti zemích světa včetně České republiky. Jedna z nejdelších i největších laviček je aktuálně k dispozici Brňákům a návštěvníkům naší moravské metropole na Moravském náměstí. Rostoucí množství zakázek, které firma v poslední době zaznamenává, je jedním z důvodu, proč se rozhodla navýšit kapacitu výroby a začala přemýšlet o vstupu na trh Start. „Rádi bychom se také přesunuli z nájemních prostor do vlastních a dotáhli některé investice do technologií. Bankovní úvěry jsou v současnosti poměrně drahé, a proto jsme se rozhodli jít si pro nový kapitál na burzu,“ přibližuje důvody veřejného úpisu akcií David Karásek, prezident, majitel a designér společnosti mmcité.

Česká firma mmcité je čtvrtou společností, kterou při vstupu na trhu Start Burzy cenných papírů Praha kapitálově podpořila i NRI. Ta tak činí prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond, který spravuje pro ministerstvo průmyslu a obchodu, s cílem podpořit rozvoj malých a středních podniků formou rizikového kapitálu za účasti soukromého sektoru.

„IPO fond je program, který podnikatelé i odborná veřejnost velmi oceňují pro jeho transparentnost. Každá společnost v portfoliu fondu má zajímavý příběh a především vlastní produkty, se kterými se snaží oslovit zákazníky po celém světě. To jsou přesně ty typy firem, které by měl stát podporovat v dalším rozvoji. Navíc se potvrzuje, že podnikatelé oceňují i samotnou formu podpory – kapitálový vstup, z kterého může stát při úspěšném exitu ekonomicky profitovat. Nemusí se tedy vždy jednat o dotaci, jakkoliv je na to české prostředí navyklé,“ uzavírá Martin Potůček.

Články autora Marie Lafantová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...