×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny14. 8. 2023 20:54

NRI kapitálově podpořila českou firmu mmcité

Česká firma mmcité, která vyvíjí a vyrábí městský mobiliář, vstoupila na trh Start Burzy cenných papírů Praha s cílem získat kapitál na svůj další rozvoj. Jedním z jejích minoritních akcionářů se stala i Národní rozvojová investiční, dceřiná společnost Národní rozvojové banky. Do společnosti investovala prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond 17,5 milionu korun. Celkově tak její podíl ve společnosti činí 3,7 %.

Marie Lafantová autor

Foto: mmcité Moravské náměstí v Brně je ukázkou moderního městského mobiliáře Foto: mmcité

Společnost mmcité, která na trhu působí již od roku 1994, nabídla do úpisu 1 milion kusů nových kmenových akcií, což představuje 33% podíl ve firmě. Zájem ze strany investorů o tyto akcie byl obrovský. Emise tak byla přeupsána o více než 128 % při minimální požadované ceně 160 kč za kus akcie. Nabídky investorů proto musely být kráceny. „Naše společnost nakonec nakoupila 109 500 kusů akcí v celkovém objemu ve výši 17,52 milionů korun. Jedná se tedy o necelých 11 % akcií nabízených při úpisu,“ uvádí Martin Potůček, předseda představenstva Národní rozvojové investiční (NRI). celkově NRI drží 3,7% podíl ve firmě mmcité, která se svou velikostí řadí mezi malé a střední podniky. „Velmi nás těší, že jsme mohli kapitálově podpořit právě tuto společnost, jejíž produkty zpříjemňují lidem pobyt ve městech po celém světě, a která má ambici dále růst,“ doplňuje Martin Potůček.

Lavičky a další doplňující městský nábytek společnosti mmcité zná zřejmě každý Čech a nejen ten. Lidé si díky nim mohou příjemně odpočinout třeba cestou na Mont Blanc či je využít k posezení při pobytu v dalších více než padesáti zemích světa včetně České republiky. Jedna z nejdelších i největších laviček je aktuálně k dispozici Brňákům a návštěvníkům naší moravské metropole na Moravském náměstí. Rostoucí množství zakázek, které firma v poslední době zaznamenává, je jedním z důvodu, proč se rozhodla navýšit kapacitu výroby a začala přemýšlet o vstupu na trh Start. „Rádi bychom se také přesunuli z nájemních prostor do vlastních a dotáhli některé investice do technologií. Bankovní úvěry jsou v současnosti poměrně drahé, a proto jsme se rozhodli jít si pro nový kapitál na burzu,“ přibližuje důvody veřejného úpisu akcií David Karásek, prezident, majitel a designér společnosti mmcité.

Česká firma mmcité je čtvrtou společností, kterou při vstupu na trhu Start Burzy cenných papírů Praha kapitálově podpořila i NRI. Ta tak činí prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond, který spravuje pro ministerstvo průmyslu a obchodu, s cílem podpořit rozvoj malých a středních podniků formou rizikového kapitálu za účasti soukromého sektoru.

„IPO fond je program, který podnikatelé i odborná veřejnost velmi oceňují pro jeho transparentnost. Každá společnost v portfoliu fondu má zajímavý příběh a především vlastní produkty, se kterými se snaží oslovit zákazníky po celém světě. To jsou přesně ty typy firem, které by měl stát podporovat v dalším rozvoji. Navíc se potvrzuje, že podnikatelé oceňují i samotnou formu podpory – kapitálový vstup, z kterého může stát při úspěšném exitu ekonomicky profitovat. Nemusí se tedy vždy jednat o dotaci, jakkoliv je na to české prostředí navyklé,“ uzavírá Martin Potůček.

Články autora Marie Lafantová

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Chytřejší technologická řešení pro české zemědělce

CleverFarm vyvíjí ucelenou softwarovou platformu, která na základě...

„Poslední roky se stále více soustřeďujme na chytré...

Pohled z praxe
Mladí ke kurýrům, staří na poštu

Ve více než polovině e-shopů, pro které Authentica...

„Česká pošta dlouhodobě ztrácí zákazníky ve prospěch alternativ,...

Kurýři se podle Authenticy vedle České pošty a...

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...