Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Krizový kulatý stůl k české cirkulární ekonomice a její roli v aktuální krizi uspořádala na konci června Česká asociace odpadového hospodářství ve spolupráci s Výborem pro životní prostředí na půdě Sněmovny a byli k ní přizváni zástupci vlády, místních samospráv i energetického sektoru.
Hlavními tématy zasedání byla surovinová a energetická bezpečnost v časech současné krize, limity cirkulárního hospodářství a dopady a příležitosti, které současná situace nabízí pro vodárenství a odpadové hospodářství. Ředitel Energy financial group Tomáš Voltr hovořil při této příležitosti na téma využití energie z odpadů a role bioplynových stanic.
Závěrem jednání byla shoda účastníků na tom, že vzhledem k požadavkům Evropské unie je nezbytné zefektivnit druhotné a energetické využití surovin. Z toho vyplývá i nutná změna odpadové legislativy tak, aby se dodržela lhůta pro konec skládkování druhotně a energeticky využitelného odpadu alespoň do roku 2030, přičemž ČR by měla cíle začít plnit neodkladně. To by mělo usnadnit zavádění principů oběhového hospodářství, které přispějí k energetické bezpečnosti a soběstačnosti Česka.
Tomáš Voltr apeloval zejména na to, aby Česká republika respektovala doporučení Evropské komise k řešení pomalého a složitého povolovacího řízení u velkých projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Pro skutečně dynamický rozvoj tohoto odvětví, který si současná situace žádá, je třeba zavést zjednodušený systém posuzování a schvalování projektů v oblasti oběhového hospodářství a obnovitelných zdrojů, a také usnadnit přístup k finanční podpoře z veřejných zdrojů.
V Evropě se v roce 2021 vyprodukovalo 30 TWh biometanu, což odpovídá 30 % spotřeby zemního plynu v Česku. Mezi cíle evropského plánu na nezávislost na ruských energiích REPowerEU patří zdvojnásobení této produkce již během roku 2022 a navýšení evropské biometanové kapacity na více než jedenáctinásobek současné hodnoty, tedy 350 TWh, do roku 2030. To by odpovídalo 20 % zemního plynu dováženého do Evropy z Ruska.
Biometan sám o sobě Evropu v současné energetické krizi nespasí, ale je nedílnou a velice důležitou součástí jejího komplexního řešení. Skupina EFG je připravena svou činností maximálně pomáhat k řešení současné situace. A to nejen samotnou výrobou biometanu, ale také zasazením se o zjednodušení legislativy a urychlení povolovacích řízení projektů obnovitelných zdrojů ČR.