Sobota 13. dubna 2024
ikona hodiny24. 2. 2023 10:57

Pořádná zeď ušetří za energie. Bez zateplení a bez svetru!

Stavba domu představuje pro většinu lidí výraznou investici. Mnohem větší náklady ale poté vyžaduje samotný provoz domu. Jednu z největších položek tvoří bezesporu topení. Při běžném vytápění na 21 °C v interiéru může snížení teploty o 1 °C představovat až desetiprocentní úspory v nákladech. Aby člověk nemusel oblékat svetr, a přitom stále spotřeboval méně energie, je důležité během stavby věnovat pozornost možným únikům tepla skrze zdivo. Podle dat společnosti Wienerberger mají výborné tepelněizolační vlastnosti cihly plněné minerální vatou Porotherm T Profi.

Věra Binderová autor

Foto: Wienerberger Pořádná zeď vám pomůže ušetřit statisíce. Bez zateplení a bez svetru! Foto: Wienerberger

Při nižší spotřebě energie pro udržení tepelného komfortu jsou nejdůležitější izolační vlastnosti stavby. U rozhodování, jaký materiál pro stavbu použít, je důležité sledovat tepelnou vodivost materiálu. Čím nižší je její hodnota, tím méně tepla skrze stěny uniká. Například vodivost běžného měkkého dřeva je 0,18 W/m.K. Oproti tomu beton dosahuje hodnot okolo 1,2 W/m.K, tedy skoro sedmkrát více. V tomto srovnání však jednoznačně vítězí keramické pálené cihly, přesněji řečeno jednovrstvé zdivo plněné minerální vatou.

Cihly Porotherm 38 T Profi disponují vodivostí pouhých 0,07 W/m.K. Za své izolační vlastnosti vděčí plnění minerální vatou. Disponují v průměru dvanáctkrát nižší tepelnou vodivostí, než má plná cihla a také dokážou udržet vyšší povrchovou teplotu konstrukce v interiéru. Díky mohutným žebrům totiž cihla akumuluje na vnitřním povrchu více tepla, které dům chrání před rychlým prochladnutím,” vysvětluje produktový manažer značky Porotherm z koncernu Wienerberger, Jan Huber.

Masivní konstrukce cihly navíc zvyšuje pevnost stěny, a tím prodlužuje životnost stavby. To platí obzvlášť, pokud je jako pojivo použito lepidlo Porotherm Profi Dryfix. A protože minerální vata uvnitř cihel nedegraduje, jako se může dít v případě, kdy je izolace umisťována až pod omítku, může dům sloužit mnoha generacím. Ty stavbu z cihel plněných minerální vatou ocení nejen v zimě, ale i v létě, kdy je naopak nebude trápit horko.

„Nutno podotknout, že izolant v cihle se chová odlišně, než je tomu u dodatečného vnějšího zateplení. U jednovrstvého zdiva plněného minerální vatou dochází díky mohutnosti cihly v kombinaci s vnitřní izolací k lepšímu poměru mezi tepelným odporem a akumulací, přičemž konstrukce výrazně zvyšuje pevnost zdiva a snižuje tepelné ztráty,” popisuje Jan Huber.

Hrubá stavba zadarmo? Proč ne?

Maximum nákladů na vytápění pak ušetří ti, kdo se rozhodnou pro pasivní dům. Jeho požadavky se dají splnit i za použití cihel Porotherm T Profi. Norma vyžaduje v tomto případě zdivo o tloušťce 38 centimetrů. „Samozřejmostí jsou pak běžné doplňky v podobě překladů a stropních konstrukcí, v nabídce společnosti Wienerberger je ale i systém doplňků, které řeší řadu specifických detailů, od vlhkosti zdiva přes převazbu zdiva až po instalace výplní otvorů nebo věnce,” doplňuje Jan Huber.

Pokud stavitel splní standardy pasivního bydlení, spotřebuje ročně okolo 15 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy, tedy 5krát až 9krát méně než u průměrné novostavby. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních mu bude stačit 200 W, což je méně, než činí plný výkon stolního počítače.

Každý, kdo uvažuje o stavbě energeticky úsporného domu, si může nechat spočítat cenu za materiál na hrubou stavbu nezávaznou kalkulací materiálu Porotherm. Vyplněním formuláře se navíc automaticky zapojí do soutěže o poukazy na stavební materiál značky Porotherm a Tondach v hodnotě 1 075 000 Kč. Z projektové dokumentace se vypočítává spotřeba materiálu na rodinný dům, odborníci navrhnou optimální řešení, a navíc získáte skvělou cenovou nabídku ještě v cenách roku 2022!

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Trendy
Proč Ostrava potřebuje developery?

Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama....

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních...

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu....

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je...

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého...

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...