Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny14. 3. 2023 08:41

Slovenský fintech usnadní obchodu expanzi do jiných zemí

Nabídnout e-shopům takové platební metody, které jim umožní snadnou expanzi na mezinárodní trhy – to je cílem slovenského fintechu TrustPay, který již čtrnáctým rokem pomáhá obchodníkům z celé Evropy implementovat populární a hojně využívané platební metody. Mezi těmi v Česku a Slovensku dominuje ze 75 % platba kartou online, z 15 % platba pomocí platebních tlačítek a z 10 % mobilní peněženky. TrustPay, kterému v současné době důvěřují tisíce e-commerce hráčů napříč evropskými státy, nově expanduje na český trh. Objem plateb zprostředkovaných TrustPay během jednoho roku pak dosahuje řádu miliard eur.

Nelly Roudová autor

Foto: Shutterstock.com Slovenský fintech otevírá i českým obchodníkům dveře do světa Foto: Shutterstock.com

Slovenská fintechová společnost TrustPay vstupuje na český trh. Rozšiřuje tím portfolio stávajících desítek zemí, v nichž doteď působila. V každé zemi pak TrustPay do své platební brány integruje lokální platební metody, což je v případě expanze internetových obchodů klíčové. Díky tomu dnes TrustPay svým klientům nabízí více než padesát různých způsobů online placení.

„Otevírání dveří nových trhů je od počátku nejen posláním TrustPay, ale i jeho podstatou. Stejně jako e-shopy, kterým pomáháme, jsme i my od svého vzniku smýšleli globálně a chtěli, aby lokální platební metody mohly snadno a rychle nabídnout e-shopy po celé Evropě. Placení online již totiž není pouze výhradou karet MasterCard nebo Visa, ale vedle nich také nespočtu stále vznikajících lokálních metod. Chceme proto českým obchodníkům poskytnout i tyto možnosti,“ vysvětluje David Rintel, spoluzakladatel a CEO TrustPay.

TrustPay

Původem slovenská fintechová společnost založená od počátku s globálními ambicemi. Od roku 2009 je poskytovatelem online platebních řešení evropským obchodníkům, kterým nabízí vše od zpracování plateb provedených kartami přes přeshraniční B2B služby po firemní účty s vyhrazenými IBAN díky své značce IBANIZE. Vlivem dynamického rozvoje sektoru e-commerce se vedle tradičních platebních metod, například plateb kartami MasterCard a Visa, začaly v různých zemích rozvíjet jiné alternativní metody. Tyto alternativy pak získaly mezi evropskými zákazníky velkou popularitu a v online placení se staly standardem, na který musí e-shopy reagovat. TrustPay tyto potřeby řeší jejich téměř okamžitou implementací do své platební brány. Skrze platební metody pomáhá obchodníkům zjednodušovat byznys a otevírat dveře novým trhům. Mezi klienty TrustPay lze nalézt síť obchodů se sportovním vybavením InSportline, pojišťovnu Uniqa či internetový obchod Sanitino. Dnes TrustPay tvořený týmem sta lidí zprostředkovává desítky miliard korun objemu zpracovaných plateb ročně v 65 světových měnách a působí ve všech zemích evropského hospodářského prostoru a dalších mimo něj. Tržby společnosti v roce 2021 činily více než 22 milionů eur.

Zavádění moderních platebních metod je v oblasti e-commerce rostoucím trendem a pro obchodníky může být klíčové. To potvrzují data TrustPay, podle kterých příliš komplikovaný proces placení zakončený platební metodou, kterou zákazník nezná, dokážou od nákupu nakonec odradit. Čeští obchodníci tímto budou moci při evropské expanzi svým zákazníkům nabídnout lokální platební metody, na které jsou v jiných zemích nakupující zvyklí.

„V uplynulých čtrnácti letech se ukázalo, že platební metody mají na ekonomické výsledky e-commerce obchodníků velký vliv. To, zda obchodník nabízí lokální platební metody, je pak klíčové pro vybudování důvěry v obchod a může rozhodnout, zda zákazník platbu provede, či naopak neprovede. Těšíme se, až naše služby budeme moci nabídnout i českým hráčům,“ dodává Karin Milková, obchodní ředitelka TrustPay.

Ze Slovenska do celé Evropy

Společnost TrustPay vznikla v roce 2009 a stala se tak prvním poskytovatelem platebních metod ve střední Evropě. Záhy se rozšířila dále do Evropy, kde do své brány začala integrovat lokální metody, populární v daných zemích. E-shopům a dalším online obchodníkům tak nabízí například v Německu populární Giropay, rakouský EPS či polský Blik a mnoho dalších. TrustPay si zakládá především na tom, aby obchodník mohl svým klientům nabídnout portfolio platebních metod snadno a rychle.

Dnes na služby TrustPay spoléhá tisíce obchodníků po celé Evropě. I proto roční objem zprostředkovaných plateb dosahuje řádu miliard eur v 65 světových měnách. Podle dat TrustPay mezi nejpopulárnější platební metody v Česku a na Slovensku patří ze 75 % platba kartou online, z 15 % platební tlačítka a z 10 % využívání mobilních peněženek typu Google Pay a Apple Pay. Právě mobilní peněženky v uplynulém roce získaly na popularitě – počet transakcí provedených pomocí Apple Pay vzrostl 23krát oproti roku 2021, Google Pay pak 7,5krát. Objem plateb těmito metodami přitom vzrostl meziročně desetkrát. Pro srovnání, nejpopulárnější platební metoda v Německu, Giropay, dokáže zasáhnout až 45 milionů potenciálních uživatelů, což představuje 80 % z celkového počtu uživatelů online bankingu.

„Ačkoli platby kartami jsou u nás stále nejpopulárnější, sledujeme stále vzrůstající oblibu alternativních metod, zejména pak mobilních peněženek Google a Apple Pay. Do budoucna u nich odhadujeme další růst,“ uzavírá Milková.

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Trendy

Cestovní ruch
Mezinárodní projekt poutavě přibližuje udržitelný cestovní ruch

Nízkouhlíkový cestovní ruch, známý také jako udržitelný nebo...

Abychom se k nízkouhlíkovému cestovnímu ruchu přiblížili, musíme zvýšit...

Projekt Vinci byl financován s podporou Evropské komise...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Trendy
Český tým zavádí umělou inteligenci do světových firem

Generative AI Acceleration Program, novinka v globální nabídce...

Akcelerační program, který je založen na konzultacích, dokáže...

Program staví na partnerství s největšími poskytovateli cloudových...

„Dnes už pro žádný podnik není otázkou, v...