Neděle 19. května 2024
ikona hodiny13. 7. 2023 08:50

Platba v hotovosti u Evropanů ztrácí na oblibě

Co země, to jiná platební chuť. Tak by se daly shrnout výsledky zprávy FIS The Global Payments Report (GPR). Ačkoli si hotovost stále drží velmi vysokou pozici v objemu všech transakcí, tato forma plateb každým rokem výrazně ztrácí na procentních bodech. Naproti tomu roste obliba alternativních metod. Ty ale v každém evropském státě představují specifický mix.

Nelly Roudová autor

Foto: Shutterstock.com Polsko A2A lídrem Foto: Shutterstock.com

„Vlivem dynamického rozvoje sektoru e-commerce se vedle tradičních platebních metod, například plateb kartami MasterCard a Visa, začaly v různých zemích rozvíjet jiné alternativní metody. Tyto alternativy pak získaly mezi evropskými zákazníky velkou popularitu a v online placení se staly standardem, na který musí e-shopy reagovat. TrustPay tyto potřeby řeší jejich téměř okamžitou implementací do své platební brány. Skrze platební metody pomáhá obchodníkům zjednodušovat byznys a otevírat dveře novým trhům,“ nastiňuje obchodní ředitelka společnosti Karin Milková, proč se na ně vyplatí reagovat.

Podle závěrů zprávy GPR je jednou z alternativ, která se výrazně dere do popředí a s níž bude třeba ve větší míře počítat, metoda account-to-account (A2A). Její výhodou jsou oproti klasickým platebním kartám nižší náklady za přijaté platby, když odpadá mezipřevod částky na kreditní či debetní karty. Celková hodnota transakcí A2A ve světovém měřítku překročila v roce 2022 sumu 525 miliard dolarů. Odhaduje se, že do roku 2026 dosáhne 13 procent složené roční míry růstu.

TrustPay

Původně slovenská fintechová společnost založená od počátku s globálními ambicemi. Od roku 2009 je poskytovatelem online platebních řešení evropským obchodníkům, kterým nabízí vše od zpracování plateb provedených kartami přes přeshraniční B2B služby po firemní účty s vyhrazenými IBAN díky své značce IBANIZE. Vlivem dynamického rozvoje sektoru e-commerce se vedle tradičních platebních metod, například plateb kartami MasterCard a Visa, začaly v různých zemích rozvíjet jiné alternativní metody. Tyto alternativy pak získaly mezi evropskými zákazníky velkou popularitu a v online placení se staly standardem, na který musí e-shopy reagovat. TrustPay tyto potřeby řeší jejich téměř okamžitou implementací do své platební brány. Skrze platební metody pomáhá obchodníkům zjednodušovat byznys a otevírat dveře novým trhům. Mezi klienty TrustPay lze nalézt síť obchodů se sportovním vybavením InSportline, pojišťovnu Uniqa či internetový obchod Sanitino. Dnes TrustPay tvořený týmem sta lidí zprostředkovává desítky miliard korun objemu zpracovaných plateb ročně v 65 světových měnách a působí ve všech zemích evropského kontinentu.

Polsko jako A2A lídr

Pokud jde o evropské měřítko, přímé platby mezi účty představovaly v uplynulém roce 18procentní podíl transakcí v oblasti e-commerce. Mezi jednotlivými státy tohoto kontinentu ovšem existují v míře přijetí této metody obrovské rozdíly. Na špici se v A2A platbách drží Polsko s 67procentním podílem uskutečněných plateb v e-commerce. Dominantní roli sehrává tato metoda i ve Finsku a Nizozemsku. „Úspěch A2A plateb v Polsku a Nizozemsku je příkladem toho, jak dobrá vzájemná bankovní spolupráce a popularita systému, kterým je v Polsku Blik, mohou prorazit v oblasti inovací P2B služeb,“ komentuje úspěch sousedního státu Karin Milková. „Blik je dostupný prostřednictvím mobilní aplikace, kterou stačí propojit s bankovním účtem nebo poslat SMS s platebními údaji. Nabízí taky zabezpečení transakcí, které jsou šifrovány a chráněny PIN kódem nebo biometrickým ověřením,“ vysvětluje obchodní ředitelka TrustPay. Podobnou zkušenost jako Polsko má i Nizozemsko, zde oblíbená služba iDeal získala 62procentní podíl v transakcích v rámci elektronického obchodování.

V Česku ale bohužel pořád patří A2A transakce mezi alternativy, které si na našem trhu teprve nacházejí svoji cestu. Nejběžněji využívanými tuzemskými metodami jsou klasické bankovní převody a platební brány. Nicméně majitelé českých e-shopů by tuto metodu, obzvlášť pokud mezi jejich zákazníky patří i zahraniční klienti, kteří využívají A2A transakce v hojné míře, měli vzít v úvahu už teď. „Pohodlné a známé možnosti platby, které jsou pro zákazníky v dané zemi obvyklé, vedou k získání důvěry, vyššímu konverznímu poměru a zvýšení pravděpodobnosti opakovaných nákupů. Když zákazníci mají možnost platit prostřednictvím platebních metod, které důvěrně znají, snáze dokončí své nákupy a vrátí se i v budoucnu,“ vysvětluje Karin Milková.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Trendy

Trendy
Digitalizace mění management stavebních projektů

Prostřednictvím digitálních platforem pro stavební profesionály (tzv. PropTech...

Prostřednictvím analýzy historických dat a ukazatelů výkonnosti lze...

Další odvětví jako třeba automobilový průmysl již se...

Trendy
Čeští experti připravují zdravější rostlinné oleje

Při rafinaci oleje dochází k odstranění zbytků mechanických...

„Od nás, jako výrobců pokročilé rafinační technologie se...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...