Neděle 19. května 2024
ikona hodiny6. 6. 2023 07:48

Deloitte hledá ve střední Evropě budoucí jednorožce

Spouští další ročník soutěže o nejrychleji rostoucí firmy

Ocenit nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě – to je cílem soutěže Deloitte Technology FAST 50 Central Europe, pořádané poradenskou společností Deloitte. Firmy mohou zabojovat o pořadí v celkem čtyřech různých žebříčcích a získat cenné zkušenosti či mentoring. Výsledky soutěže, do které se firmy mohou přihlašovat od 1. června do 31. srpna, budou vyhlášeny 23. listopadu. Soutěž ovšem nekončí zveřejněním žebříčku. Vedle možného prestižního ocenění se projekty zviditelní na trhu a navážou nové kontakty či spolupráci s úspěšnými firmami a investory.

Nelly Roudová autor

Foto: Shutterstock.com Deloitte hledá další nové jednorožce Foto: Shutterstock.com

„Program odhaluje technologie a trendy, které se brzy stanou součástí našeho běžného života. Je jako okno do ekonomického, společenského a byznysového zázemí střední Evropy. Česko navíc nové trendy zaznamenává mnohdy jako první,“ popisuje unikátnost Jiří Sauer, partner poradenské společnosti Deloitte a lídr soutěže Technology Fast 50 pro střední Evropu. „Sledujeme, že se trh vývoje softwaru, který žebříčkům v uplynulých letech dominoval, postupně nasycuje a do popředí se derou firmy z jiných odvětví, například udržitelnosti nebo vývoje biotechnologií. Každý rok překvapí někdo nový, proto jsem zvědavý, co zajímavého letošní ročník přinese,“ říká Jiří Sauer.

Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Společnost Deloitte každoročně oceňuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti prostřednictvím žebříčku Technology Fast 50 Central Europe. Ten ve čtyřech kategoriích hodnotí nejen firmy, kterým se nejvíce zvýšil obrat, ale důraz klade také na projekty s pozitivním společenským a ekologickým dopadem či na společnosti s velkým obchodním potenciálem. Program pomáhá popularizovat podnikatelské příběhy a odkrývá přínosná témata celé technologické scéně. Kolem Fast 50 se postupně vytvořila široká komunita firem, které se během roku pravidelně scházejí a sdílejí své zkušenosti – a to nejen mezi sebou, ale také s řadou odborníků napříč technologickou scénou. Díky expertíze Deloitte v oblasti auditů, financí, konzultací a podnikových rizik navíc přihlášené firmy získávají přístup k síti expertů a k jedinečnému know-how.

Fast 50: 18 zemí, čtyři kategorie

Program je otevřen pro společnosti se sídlem v některé z 18 zemí střední Evropy, přičemž každým rokem roste jeho popularita a počty přihlášených firem. V roce 2022 se do žebříčku zapojily celkem čtyři stovky firem. Od roku 2000 prošly soutěží tisíce společností.

Firmy mohou zabojovat o umístění v celkem čtyřech žebříčcích. V hlavní kategorii Fast 50 se umístí padesátka nejrychleji rostoucích technologických společností dle procentuálního růstu tržeb za poslední čtyři roky. Podmínkou je, aby jejich provozní výnosy od roku 2019 překročily 50 tisíc eur, v běžném roce alespoň 100 tisíc eur. V kategorii Companies to Watch se představí mladé, rychle rostoucí firmy s velkým potenciálem, které podnikají minimálně tři roky. Pro účast v této kategorii společnosti postačí provozní výnosy v minimální výši 10 tisíc eur, v běžném roce alespoň 30 tisíc eur. Tři firmy si také mohou odnést speciální cenu Impact Stars za udržitelný či společensky odpovědný produkt nebo zvláštní uznání CE Tech Rocketship! pro společnosti, které vyvinuly vysoce kvalitní a škálovatelné řešení pro ty nejnáročnější zákazníky. V rámci této kategorie, která je pod odbornou záštitou Google Cloud, vybírá odborná porota tři nejlepší firmy z celého regionu střední Evropy. Za Českou republiku v minulém roce uspěla společnost Cyrkl a LutherOne.

Biotechnologie dohánějí fintechy

V předchozích ročnících dominovaly padesátce rychle rostoucích společností ve střední Evropě firmy zaměřené na vývoj softwaru, tvorbu mobilních aplikací a další softwarové služby. Na úplnou špičku se vyšplhaly fintechy. Loni se celkovým vítězem podruhé v řadě stala česká tradingová platforma FTMO, která během posledních čtyř let vyrostla o 25 255 procent. Tuzemským společnostem se v soutěži daří – loni obsadily v první desítce žebříčku hned tři příčky. Po boku FTMO bodovala i vývojářská firma IP Fabric a poskytovatel operativního leasingu Driveto. V předchozích ročnících se na předních příčkách umístily firmy DoDo, Prusa Research, Kiwi.com, Notino či Livesport.

Fintechům budou v letošním ročníku konkurovat například biotechnologické firmy. Šanci na vítězství má česká společnost DIANA Biotechnologies, která loni zvítězila v kategorii Companies to Watch. S tempem růstu ve výši 100 314 procent překonala dosavadní rekordy v celé historii soutěže.

„Kategorie Companies to Watch ukazuje nové trendy na startupové scéně. Oceňujeme v ní začínající společnosti, které svou velikostí ještě nedosahují na hlavní kategorii. Mnohokrát se nám potvrdilo, že tato kategorie funguje jako křišťálová koule. Její vítězové v následujících letech často dominují i v hlavní kategorii a stávají se z nich světoví lídři ve svých oborech, mnohdy i jednorožci,“ říká Kateřina Novotná, partnerka Deloitte, zodpovědná za českou část programu.

Úspěšné nápady vznikají i v nejisté době

V současnosti panuje na trhu velká nejistota a opatrnost. Investoři se zaměřují zejména na kvalitu projektů, startupy se soustředí na získání vysoce kvalifikovaných talentů. Ukazuje se ale, že úspěšné projekty vznikají i v průběhu ekonomicky složité doby.

„Covid nastartoval růst biotechnologických firem, klimatická změna zase přeje environmentálním projektům. Poslední rok pomohl i společnostem, které se zaměřují na energetiku, jako je například Flowbox či Woltair. Českým firmám prospívá kombinace celosvětové poptávky a z hlediska nákladů stále výhodnější domácí prostředí,“ říká Jiří Sauer. „Ti nejúspěšnější jsou posedlí kvalitou produktu, zákaznickým servisem a firmu od začátku připravují na expanzi a růst,“ shrnuje společné znaky vítězů programu Jiří Sauer.

Program Deloitte Technology Fast 50 pomáhá firmám lépe zvládnout problémy, které s sebou růst přináší. Absolventi se účastní pravidelných tematických debat a setkání, kde se s nimi špičky v oboru dělí o své zkušenosti, mladým projektům mohou poskytnout mentoring.

„Raketový růst a expanze na nové trhy mohou být problematické. Firmy musí v tomto dynamickém období nastavovat interní procesy, nabírat ty nejlepší lidi a udržet v pořádku veškerou compliance. Neměly by se proto bát investovat do expertů, kteří jim takové výzvy pomohou překonat,“ připomíná Kateřina Novotná.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...