×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny23. 3. 2023 07:35

Česko patří v kybernetické bezpečnosti ke špičce

Začátkem března se zakladatelé české technologické společnosti TeskaLabs Aleš Teska (CEO) a Vladimíra Tesková (COO) zúčastnili podnikatelské mise do Nizozemska, jejímž tématem byla kybernetická bezpečnost.

Foto: Shutterstock.com Česko patří v kybernetické bezpečnosti ke špičce Foto: Shutterstock.com

Na programu bylo setkání se zástupci firem, vzdělávacích i výzkumných organizací, diskuze a předávání zkušeností v boji s kyberkriminalitou nebo nahlédnutí do zákulisí špičkových nizozemských vládních i soukromých institucí. Akci organizovala agentura CzechTrade ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Nizozemsku.

Nizozemsko v ICT

  • Země disponuje největším rozšířením širokopásmového připojení a nejrychlejším mobilním internetem v EU.
  • V Amsterdamu sídlí peeringové centrum internetového provozu AMS-IX s největším datovým tokem v Evropě a 2. největším na světě.
  • 60 % všech společností aktivních v IT a figurujících v žebříčku „Forbes Global 2000“ operuje v Nizozemsku.
  • Funguje zde více než 200 datových center, což znamená 20% podíl na evropském trhu datacenter.
  • V Haagu se nachází největší evropská komunita kybernetické bezpečnosti.

Nizozemsko jako špička ICT i kybernetické bezpečnosti

Nizozemsko nebylo rozhodně vybráno náhodou. Země se totiž může pochlubit špičkovou digitální infrastrukturou a ICT zde patří k nejrychleji rostoucím průmyslovým odvětvím. Nizozemsko je i jednou z nejpropojenějších a datově nejnáročnějších zemí světa. Nachází se tu 2. největší internetová ústředna na světě i více než 200 datových center. To vše s sebou ale nese i negativní stránky v podobě zvyšujícího se počtu kybernetických útoků, způsobujících každoroční ztráty přes 10 mld. eur.

Odvětví kybernetické bezpečnosti roste v Nizozemsku o více než 14 % a působí zde celá řada soukromých, vládních i neziskových organizací s cílem zajistit bezpečnost digitálního prostoru na co nejvyšší úrovni.

Návštěva top center kybernetické bezpečnosti

Účastníci navštívili například nizozemský klastr kybernetické bezpečnosti Hague Security Delta (HSD) Campus (zastřešuje více než 275 firem, vládních organizací a odborných institucí), Innovation Quarter (vládní regionální rozvojová společnost podporující inovace a mezinárodní spolupráci), Národní centrálu pro kybernetickou bezpečnost v Haagu (National Cyber Security Center) či centrálu Europolu v Haagu. Setkali se také se zástupci Hague TECH (centrum pro inovace), NL-IX Internet Exchange (internetová burza) nebo KPN Security (největší a nejkomplexnější poskytovatel IT bezpečnostních služeb v Nizozemsku).

Vzhledem ke zvyšující se frekvenci útoků je v permanentním ohrožení nejen kritická infrastruktura státu, ale dochází i k velkým ekonomickým ztrátám v soukromé sféře. „Bylo vidět, jak dobře si uvědomuje nizozemská vláda i zdejší podnikatelský sektor, že investice do prevence je zkrátka vždy efektivnější než následné řešení závažných dopadů kybernetických incidentů,“ říká Aleš Teska.

TeskaLabs

Technologická společnost se dlouhodobě zabývá vývojem pokročilých softwarových produktů pro kybernetickou bezpečnost, jako jsou SIEM, log management a PKI řešení kybernetické bezpečnosti, které pomáhají firmám plnit vysoké bezpečnostní standardy v této oblasti.

Firmu založili Aleš Teska a Vladimíra Tesková v roce 2014. Oba už v tu dobu měli za sebou i další úspěšné společné projekty, mj. systém pro mobilní operátory, který monitoruje kvalitu služeb, nebo online nástroj projektového managementu.

Z původního ostře sledovaného startupu nabízejícího řešení pro zabezpečení mobilních aplikací a bezpečné připojení mobilních zařízení do firemních sítí se postupem času stala renomovaná technologická společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Europol: dlouhodobá retence logů je pro úspěšné šetření zásadní

Jako velmi přínosnou hodnotí zástupci TeskaLabs návštěvu Evropského centra pro boj s kyberkriminalitou v centrále Europolu. Hlavní vyšetřovatel zmínil kromě jiného mimořádnou důležitost dlouhodobého ukládání logů pro vyšetřování závažných kybernetických zločinů. Forenzní analytici upozorňují, že 60–70 % kyberútoků má zpětný charakter. Data uchovávaná méně než dva roky jsou pak pro úspěch vyšetřování často nedostatečná. Než se šetření vůbec někam posune, uplyne půl roku až rok.

Právě to nahrává i efektivnímu řešení logmanagementu od TeskaLabs. „Naše unikátní nástroje, ať už jde produkt LogMan.io nebo komplexní systém TeskaLabs SIEM, umožňují skutečně dlouhodobé ukládání logů, které jsou ale v případě potřeby k dispozici mimořádně rychle – a samozřejmě v nezměněné podobě,“ doplňuje Aleš Teska.

Jako velmi aktuální se tato otázka jeví i v souvislosti se zaváděním požadavků nové evropské směrnice kybernetické bezpečnosti NIS 2, na niž se musí v brzké době připravit minimálně 6 000 subjektů v České republice.

Česko má v oblasti kybernetické bezpečnosti rozhodně co nabídnout

TeskaLabs patří v Česku ke špičce poskytovatelů služeb v oblasti kyberbezpečnosti. Disponuje totiž vlastním vývojem, unikátním řešením komplexního systému i kvalitním poradenským servisem. V nabídce klientům vždy zohledňuje kromě konkrétních požadavků i SW/HW zajištění nebo personální možnosti zákazníků.

V rámci mise představili zástupci firmy i sofistikované produkty a řešení od LogMan.io a Logman.io Plus přes TeskaLabs SIEM až po LogMan.io SaaS.

„Mnoho informací pro nás nebylo žádným překvapením a je potěšující, že firmy z České republiky se v oblasti kyberbezpečnosti mají čím pochlubit. V TeskaLabs máme výhodu, že můžeme nabídnout své dlouholeté zahraniční zkušenosti, především z působení na vysoce rozvinutém a konkurenčním britském trhu. I proto jsme zvyklí reagovat velmi pružně a efektivně využívat aktuální trendy ve vývoji našich pokročilých nástrojů. Díky tomu můžeme být klientům z Česka i zahraničí skutečnými partnery,“ říká Vladimíra Tesková.

„Na závěr bychom chtěli poděkovat za skvělou organizaci akce agentuře CzechTrade a našemu velvyslanectví v Haagu, především paní velvyslankyni Kateřině Sequensové a jejímu týmu,“ uzavírají zakladatelé TeskaLabs.

Nejnovější články

Aktuality
Podnikatelé zvolili prezidentem HK ČR Zdeňka Zajíčka

Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin...

Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera,...

Sněm Hospodářské komory: Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské...

Aktuality
Komunikace s politickou reprezentací nebyla vždy snadná

Vážený pane premiére, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené...

Pane premiére, vážení hosté, dámy a pánové, závěrem...

Cestovní ruch
Praha láká turisty na brutalistní stavby

„Souzníme s Vladimírem 518 v tom, že chceme...

„Největší odkaz této architektury do dnešní doby je...

„Ať už se jedná o prohlídky Kongresového centra,...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělá inteligence rozumí konopí. Jako všemu ostatnímu

Světové zdravotnictví se potýká s nedostatkem krevní plazmy, zejména...

Když se řekne umělá inteligence, hodně lidí si...

Zmínili jsme, že Miroslav Mašata se svými kolegy...

Umělá inteligence výzkumníkům našla nejen vědecké studie, ale...

Pohled z praxe
PORTIVA v obnovitelných zdrojích přerostla možnosti Česka

V případě potřeby bude k developmentu nových zdrojů...

Mezi další vytipované země pro svou zahraniční expanzi...

Pro financování své zahraniční expanze PORTIVA využije jak...

Trendy
Duté skleněné kuličky uspoří teplo a pomůžou klimatu

Jeden muž se postaví těsně za papírový karton...

Podařilo se, a tak světlo světa spatřila řada...

Oldřich Pelikán proto věří, že pokud by se...

Další možností využití nátěru jsou venkovní fasády budov,...

Někdo může namítnout, že izolace odrazí teplo i...