Neděle 19. května 2024
ikona hodiny29. 4. 2023 08:50

Průzkum_ Pět procent Čechů staví rodinný dům

Více než polovina Čechů na základě statistik plánuje změnit svou bytovou situaci nebo ji aktuálně mění. Nejčastěji plánují koupit nemovitost či rekonstruovat své stávající bydlení. Současná náročná ekonomická situace se projevuje v poklesu realizovaných novostaveb, počet lidí, kteří nyní staví rodinný dům, klesl v porovnání s loňským rokem přibližně na čtvrtinu. Další čtyři procenta respondentů však stavbu plánují v následujících letech. Ve snaze ušetřit náklady roste podíl práce vlastními silami a počet staveb v úsporném standardu. Vyplývá to z průzkumu , který pro společnost Wienerberger provedl Ipsos.

Věra Binderová autor

Foto: Shutterstock.com Polovina Čechů řeší bydlení Foto: Shutterstock.com

„Stále platí, že vlastní bydlení je sen typický pro mnoho Čechů. Přestože aktuální ekonomická situace investorům nenahrává stejně jako v posledních letech, kdy se dobré podmínky pro investory odrazily i v extrémní poptávce po vlastním bydlení, z průzkumu je zřejmé, že lidé o své bytové situaci stále uvažují jako nad životním milníkem. Do dalších měsíců se díváme s optimismem jako na měsíce postupné stabilizace. Aktuálně drobné oživení vidíme i na hypotečním trhu,” říká generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Objem i počet poskytnutých hypoték byl v březnu nejvyšší od poloviny loňského roku, kdy se stavební trh začal ochlazovat. Úroková sazba na hypotéky je nyní na 5,86 % a banky během března poskytly investorům hypotéky o celkovém objemu 12,6 miliardy korun.

Aktuální bytová situace

Většina obyvatel České republiky žije v bytech, typicky s 3-5 pokoji. U menších bytů převládá nájemní bydlení, u větších pak vlastnické. 43 % Čechů pak dle statistiky žije v rodinných domech, obvykle se 4–6 pokoji a v osobním vlastnictví. V domech je také častější soužití dvou a více generací, zatímco v případě bytů přibývá lidí žijících o samotě – ti tvoří necelou pětinu. Rodinné domy mají totiž potenciál se stát investicí s dlouhodobou perspektivou, která rodině zajistí bydlení i do budoucna. Obzvláště při použití kvalitních materiálů a prvotřídní práce představuje nemovitost trvalou hodnotu, zatímco v nájmu lidé bydlí typicky spíše přechodně.

Více než polovina respondentů však chce svou bytovou situaci v následujících letech změnit. Statisticky 11 procent Čechů už dokonce změnu, kterou myslí buď rekonstrukci svého stávajícího bydlení, nebo přesun do větší či vlastní nemovitosti, realizuje. Zhruba čtvrtina respondentů, kteří se na změnu bydlení teprve chystají, uvažuje o koupi domu a 13 % o stavbě rodinného domu. Zbytek plánuje žít v bytech nebo renovovat své stávající sídlo. Toto oživení trhu s nemovitostmi Wienerberger přisuzuje klesající nabídkové ceně nemovitostí a potřebě ochránit úspory před inflací.

Zájem o změnu bydlení ale oproti loňskému roku poklesl o šest procentních bodů, a to z důvodu přetrvávající náročné ekonomické situace. Zároveň přibylo respondentů, kteří zcela vylučují změnu bytové situace, a sice ze 17 % na 21 %. Jedná se především o příslušníky střední generace. Tři čtvrtiny z nich uvádějí, že jim jejich stávající bydlení vyhovuje. I tak však mnoho obyvatel uvažuje o investicích do nemovitostí za účelem uchování hodnoty peněz, což se projevuje v silné potřebě rekonstruovat stavby, aby se zvýšila jejich hodnota. Jakákoliv investice do domu se totiž vyplatí.

Rodinné domy kvalitně a svépomocí

Přes 4 % Čechů plánují stavbu vlastního rodinného domu, zatímco 0,5 % tuzemské populace už staví. Co se týká budoucích rodinných domů, převahu získají patrové stavby – poměr mezi plánovanými bungalovy a patrovými domy se od loňska zcela obrátil. Zároveň stoupá i podíl práce svépomocí na stavbě. Nejvíc investorů plánuje zkombinovat stavbu vlastními silami s pomocí od řemeslníků či firem. Čtvrtina rodin pak v rámci úspory nákladů na práci hodlá postavit celý dům svépomocí. Počet investorů, kteří mají zájem o stavbu na klíč, meziročně poklesl o sedm procentních bodů (z 28 % na 21 %). „Je to levnější. Můžeme pracovat postupně, kdykoliv na to budou finance. Pokud bychom měli mít profesionály, je potřeba mít finance pohromadě, a to v dnešní době nejde, pokud se nechceme upsat bance,“ uvádí jeden z respondentů průzkumu výhody svépomocnictví.

Čím dál více lidem také záleží na kvalitě stavebních materiálů. Mimo ceny a dostupnosti konkrétního typu zdiva dá hodně stavitelů i na dobré předchozí zkušenosti s některým z řešení nebo na radu svých známých, kteří se v oboru vyznají. „Investoři dávají přednost stavebním materiálům s co nejlepším poměrem ceny a kvality. Proto nejčastěji volí zdivo z pálených cihel. K tomuto rozhodnutí je motivuje dlouhá životnost a odolnost přírodního materiálu, stabilně vysoká kvalita i dostupná cena,“ popisuje brand manažerka značky Porotherm Pavlína Jandová.

Trend rekonstrukcí

Mimo novostavby však i nadále pokračuje trend rekonstrukcí, který trvá již od dob covidu. V roce 2022 bylo vydáno 31 967 stavebních povolení na bytové prostory, ze kterých rekonstrukce tvořily 46 % (14 695 povolení). Mimo potřeby neodkladných oprav v tomto vývoji značnou roli hraje skutečnost, že náklady na rekonstrukci se pohybují v řádu statisíců a lidé tak své úspory často investují právě do rekonstrukce bydlení, aby je ochránili před inflací, a navíc tak zhodnotili svou nemovitost. 25 % Čechů proto aktuálně renovuje nebo plánuje renovovat nemovitost, a to velmi často vlastními silami. Z toho ve zdaleka největším měřítku jde o úpravy interiéru, 20 % respondentů ale opravuje nebo bude opravovat i obvodové zdivo a 17 % mění střechu.

Populární je i modernizace způsobu vytápění, se kterou souvisí například instalace fotovoltaiky. „Střechu řeší nebo plánuje řešit 9 % Čechů. Jako krytinu si nejčastěji vybírají pálené tašky kvůli jejich vysoké odolnosti vůči živlům. Víc než polovina investorů (54 %) má také zájem o instalaci solárních panelů,“ říká z dostupných dat značky Tondach obchodní ředitel divize střech Robert Krestýn.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Analýzy
V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb

Ubytování AirBnB se, po covidovém útlumu, rychle vrací...

Situace je alarmující. „Po státu chceme, aby zajistil...

Rakouský parlament přijal v roce 2018 nový zákon...

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat...

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...