Středa 29. května 2024
ikona hodiny30. 5. 2023 06:04

I v Česku můžete zažít tisíc krás na sto kilometrech

Hřebenovka Českým Švýcarskem opravdu stojí za to

Hřebenovka Českým Švýcarskem je dálková trasa, která tě v délce 100 kilometrů provede nejkrásnějšími, ale také téměř neznámými místy nádherné oblasti plné skalních měst, stěn i solitérů, úchvatných výhledů, národním parkem i jeho okolím. Projdeš po ní od úpatí Krušných hor až do prvních kopců Lužických hor po cestách prastarých i nově vytyčených. Zažiješ tu věci, které se ti zadřou do duše a nikdy na ně nezapomeneš. Tohle putování rozdělené do šesti etap ti dost možná změní život. 

Jiří Válka autor

Foto: fotobanka Ústeckého kraje Křížový vrch Foto: fotobanka Ústeckého kraje

První etapu můžeš začít v Petrovicích. Na nultém kilometru se nacházejí dvě skalní města, obě ohromující. Pokračuješ na vrchol Děčínského Sněžníku, kde je prastará kamenná vyhlídková věž. Poté stezkami sestoupíš do Děčína, nad kterým se tyčí Pastýřská stěna s interaktivní ZOO a jedinou via ferratou v zemi situovanou v centru města. Když už jsi v Děčíně, nevynechej rozsáhlý areál thunovského zámku s nejdelší barokní zděnou přístupovou cestou na světě.

Ve druhé etapě se vydáváš lesoparkem k Císařské vyhlídce na vrchu Kvádrberku, která ti ukáže nádherný výhled na město. Od této chvíle tě čeká neuvěřitelné putování po hřebenu skalního masivu lemujícího pravý břeh Labského kaňonu, nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Čeká tě i Hřensko s nejbizarnější stavbou celé trasy, Starou plynárnou.

Zanedlouho tě otestují desítky schodů vysokánské Janovské rozhledny, která je perlou třetí etapy. Vidět je odtud i Pravčická brána a požářiště z roku 2022. Dostaneš se až na dno soutěsky řeky Kamenice a náhle vystoupáš k nejkrásnější aleji Českého Švýcarska. Etapu dokončíš na Mezní Louce.

Kolem Malé Pravčické brány a loupežnického hrádku Šaunštejn pronikneš do čtvrté etapy Hřebenovky. Jestli máš duši dobrodruha, můžeš vyšplhat na temeno skály Šaunštejnu, Rudolfova kamene nebo Mariiny vyhlídky. Tady vede ta pravá Hřebenovka po hranách Jetřichovických skal.

V páté etapě vedoucí z Jetřichovic proběhneš Pavlinino údolí a odlehlé tokáňské šarty zvané Úzké schody, pokračuješ do Doubice – skanzenu podstávkových domů. Odhalíš Kyjovský hrádek a pokračuješ k břehům Křinice. Přes Kyjovské údolí a stejnojmennou obec romantickou procházkou po loukách a lesoparkem kolem hrobky továrníka Dittricha dojdeš do Krásné Lípy, která tě ohromí svou pohostinností.

Ty ale putuješ dál, abys v šesté etapě prošel kolem Velkého rybníka až k jiřetínské křížové cestě. Na vrcholu Jedlové si prohlédneš kamennou rozhlednu a zakusíš intenzivní výhledy. Poté doputuješ bučinou ke zřícenině hradu Tolštejna a sestoupáš po Hřebenovce k nádraží Jedlová, kde dokončíš stý kilometr své pouti Hřebenovkou Českým Švýcarskem.

Kdo projde Hřebenovku Českým Švýcarskem, uvidí ho jinýma očima. Teprve na téhle cestě se totiž objeví všechny souvislosti, teprve pak může člověk říct, že tuhle krajinu opravdu zná. Je to zážitek, který inspiruje a který v mnohém dokáže i změnit život. Hřebenovka tě vytáhne z kanceláře a uvede věci do pohybu!

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...