Sobota 25. května 2024
ikona hodiny6. 6. 2023 08:12

Revoluce ve stavebnictví: Wienerberger nechá zdít roboty

Dlouho očekávaný prototyp robota od Wienerbergeru a jeho partnerů míří do finále v testovací fázi. Na první stavby by měl stroj vyjet už v září tohoto roku. K zahájení sériové výroby dojde na konci roku 2023. Společnost Wienerberger nově představila Robot Ready materiál, speciálně vyrobené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR.

Věra Binderová autor

Foto: Wienerberger Wienerberger jde do finále s testovací fází robota pro stavebnictví Foto: Wienerberger

„Ve Wienerbergeru tvoříme budoucnost stavebnictví. Vnímáme, že trend inovací se stává klíčovým v rychle se měnící době a zdicí robot bude prvním krokem k tomu, aby mohla digitalizace plně proniknout i na stavební trh. Digitalizace a využití robotiky je součástí dlouhodobé strategie společnosti Wienerberger. Cílem investice do unikátního robotického zdění je nejen rychlejší proces, ale robota vnímáme jako pomocníka v řešení dlouhodobého nedostatku kvalifikovaných pracovníků na stavbách,” říká Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger.

Na vývoji robota se společně s Wienerbergerem, největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek, podílí česká firma KM Robotics, inovační agentura Creative Dock a také s odborníci z ČVUT. Wienerberger do vývoje investoval desítky milionů korun. Projekt podpořila také Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu Kč.

„Robotizace stavebnictví stojí také za udržitelnějšími stavebními procesy. Při stavbě samotné vzniká méně odpadu než při tradičních stavebních metodách. Proces výstavby, náklady i dodací lhůty se snadněji plánují. Robotika navíc pomáhá společnosti Wienerberger řešit klíčové výzvy budoucnosti, jako je rostoucí urbanizace či cenově dostupné zelené bydlení.  Je třeba si uvědomit, že přicházíme se zcela novým řešením, které na trhu neexistuje, a tedy záleží, jak rychle a v jaké míře se trh na robotické zdění adaptuje,” doplňuje Petr Magda.

„Projekt zdicího robota vyšel přímo z potřeb stavebnictví. Podpora od českého státu i lídra ve výrobě stavebních materiálů dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou,“ doplňují Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autoři projektu a spolumajitelé KM Robotics.

Svou velikostí a výkonem se robot hodí zejména na velké stavby s dlouhými zdmi, jako jsou bytové domy, školy nebo průmyslové haly. Do budoucna chce společnost robota přizpůsobit i pro menší stavby. Společnost neplánuje nového robota prodávat. Bude ho poskytovat formou služby, kdy zákazník bude platit za objem vyzděného zdiva. Ke svému provozu bude potřebovat pouze operátora a „pomocného stavebního dělníka”, který zajistí přísun materiálu a drobné dozdívky. Robot je přitom nejen dvakrát rychlejší než parta zedníků, ale navíc může pracovat třeba v noci nebo za zhoršených klimatických podmínek.

„Zedničina je totiž nejen řemeslo, ale i těžká práce. A my zavádíme mechanizovaného pomocníka, který výrazným způsobem sníží podíl manuální práce na staveništi a ulehčí práci. Je dvakrát rychlejší než konvenční parta zedníků, nepotřebuje pauzy a zvládne pracovat 24/7. Naší prioritou je ochrana zdraví při práci. Lidské zdraví nesmí být ohroženo zvyšováním rychlosti a mechanizací ve stavebnictví. Proto je vývoj robota koncipován tak, aby splnil pravidla bezpečnosti na stavbách. Robot je vybaven řadou čidel, která kontrolují okolní prostor a dokážou přerušit zdicí sekvenci v případě ohrožení zdraví. Zároveň je vybaven jednoduchou zábranou, která vyhradí prostor pro zdění,” říká Jiří Dobiáš, ředitel produktového managementu a business developmentu společnosti Wienerberger.

Speciální cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR – Robot Ready

Novinkou je Robot Ready materiál, který je speciálně vyvinutý dle potřeb robota. Jedná se o cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR, na které společnost Wienerberger úspěšně získala patent. Tato cihla tloušťky 30 centimetrů je speciální svými drážkami pro uchycení a práci robota. Ke zdění těchto cihel se používá klasické, ověřené pojivo, zdicí pěna Dryfix, která je běžně dodávána na stavby. Robot ji umí nanést ve dvou pruzích přesně podle aplikačních pravidel výrobce.

„Zdicí materiál, který nese označení Robot Ready, je upraven pro potřeby robota, ale zároveň splňuje veškeré deklarované parametry standardního produktu, jako jsou tepelně-izolační vlastnosti, akustika, únosnost nebo požární odolnost. Velkou výhodou je, že neměníme postupy na staveništi, na které jsou zedníci zvyklí a které požaduje výrobce materiálu. Robot usnadní práci, zrychlí ji a nabídne vysokou kvalitu vyzděné stěny,” říká Jiří Dobiáš.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Trendy

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Trendy
Do Brna přijede otec udržitelného podnikání John Elkington

Ambition (Un)locked – to je téma letošního čtvrtého...

Právě k němu pozval JIC jednoho z „kmotrů...

Trendy
Češi v třídění nepolevují, v ČR se loni recyklovalo více obalů

Poslední průzkum potvrdil, že třídění odpadů se stalo...

Díky dobrým podmínkám, které pro třídění v ČR...

Díky aktivnímu přístupu občanů se loni z celkového...

U ostatních komodit bylo loni celkové využití následující:...