Neděle 19. května 2024
ikona hodiny20. 8. 2023 06:47

Konference Střed zájmu: Udržitelnost jako způsob existence

Inspirace, úspěšné modely i možná řešení pro kulturní a kreativní sektor

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU) a Studiem Alta ve dnech 12. a 13. září pořádá v nových prostorech Studia ALTA mezinárodní konferenci Střed zájmu:  Udržitelnost jako způsob existence. Cílem přednášek a panelových diskusí je porozumět významu udržitelnosti v kulturním sektoru a inspirovat konkrétními příklady. Praktické workshopy pomohou vytvořit strategie pro začlenění udržitelnosti do praxe.

Simona Andělová autor

Foto: Shutterstoclk.com Konference Střed zájmu chce inspirovat k udržitelnosti Foto: Shutterstoclk.com

„Pojem udržitelnost stále silněji rezonuje ve veřejném prostoru. Nevíme si ale často rady, jak ji konkrétně zavést do organizace a jak ji komunikovat. Právě o tom je naše konference,” říká Magdalena Müllerová, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa Kultura. Na úvodní příspěvky zahraničních expertů navážou v prvním dni konference tematické panelové diskuze a večer se během prezentací představí deset organizací s příklady dobré praxe. Na druhý den jsou pak připraveny tři praktické workshopy.

Podívejte se na program. Kapacita je omezená. Neváhejte a kupte si svou vstupenku již dnes – online na adrese https://goout.net/cs/stred-zajmu-udrzitelnost-jako-zpusob-existence/szxabyv/.

Střed zájmu PROGRAM

Zobrazit

Hlavním hostem konference je zakladatelka a výkonná ředitelka mezinárodní neziskové organizace Ki Culture Caitlin Southwick (Nizozemí), která k tématu udržitelnosti v kulturním sektoru uvedla: „Když se mluví o udržitelnosti, lidé často myslí pouze na ekologické aspekty. Udržitelnost však zahrnuje tři pilíře: životní prostředí, ekonomiku a sociální faktory. Tyto pilíře jsou vzájemně propojené a stejně důležité. Ačkoli se často zaměřujeme na environmentální aspekt, je zásadní si uvědomit, že sociální udržitelnost je jádrem toho, co kulturní organizace dělají. Sociální otázky proto hrají v našem úsilí o udržitelnost významnou roli. Týká se to změny pracovního nastavení uvnitř organizací i navenek. Kulturní instituce mají sílu propojovat lidi a přispívat ke změně společnosti.“ Dalším zahraničním expertem bude Ben Twist (Velká Británie), který́ se z ředitele divadla stal odborníkem na udržitelnost v kulturních organizacích. Založil a vede mezinárodně uznávanou organizaci Creative Carbon Scotland, která od roku 2011 cílí na uhlíkovou neutralitu v kultuře.

Po úvodních příspěvcích zahraničních hostů dostanou prostor panelové diskuze na téma Co je udržitelnost a jak s ní existovat v synergii a Správná komunikace jako základ dobrých vztahů s veřejnou správou a s veřejností. V panelových diskuzích vystoupí například Anna Hořejší, kreativní ředitelka kandidatury Českých Budějovic na titul Evropské hlavní město kultury, Kateřina Vídenová, vedoucí nového projekt Kafkárna / Centrum pro umění a ekologii UMPRUM, Olga Škochová z organizace On Plan nebo Anna Stránská z brněnského HaDivadla.

Večer se v rámci Talks představí deset osobností, zástupců organizací z různých uměleckých oborů, kteří nastíní svou práci a své zkušenosti s udržitelností. Řadu zajímavých podnětů přinesou například poznatky art re use, loca architekti, festivalů Jeden svět a Rock for People, Muzea umění a designu Benešov či Studia ALTA.

Druhý den bude věnován třem odborným workshopům. Účastníci workshopu Budování udržitelné budoucnosti (Building Sustainable Futures) s Caitlin Southwick odejdou s konkrétním plánem, jak začít. Udržitelnosti při natáčení filmů se bude věnovat workshop Greenfilming: Teorie v praxi s Adamem Karáskem. Třetí workshop s Hannou Belz z Berlína ujasní, jaké mohou být První kroky k udržitelné organizaci (First Steps to a Sustainable Organisation).

Připravena je také prohlídka prostoru bývalého Panského pivovaru v Libni s výkladem architekta.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Trendy

Trendy
Digitalizace mění management stavebních projektů

Prostřednictvím digitálních platforem pro stavební profesionály (tzv. PropTech...

Prostřednictvím analýzy historických dat a ukazatelů výkonnosti lze...

Další odvětví jako třeba automobilový průmysl již se...

Trendy
Čeští experti připravují zdravější rostlinné oleje

Při rafinaci oleje dochází k odstranění zbytků mechanických...

„Od nás, jako výrobců pokročilé rafinační technologie se...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...