Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny6. 9. 2023 07:59

Touha bydlet ve vlastním nezmizela

Investoři vyčkávají na příznivější podmínky financování

Rok 2023 je pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Jeho první polovina se sice nesla ve znamení útlumu, nyní však přichází první pozitivní impulsy a ve druhém pololetí společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení, jako například dřívější vysoké ceny energií, rostoucí inflace nebo úrokové sazby hypoték, ztrácejí na síle, a tak může nadcházející období přinést investorům dobré podmínky pro realizaci bydlení.

Věra Binderová autor

Foto: Shutterstock.com Touha bydlet ve vlastním nezmizela, investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování Foto: Shutterstock.com

Dosáhnout na vlastní bydlení bylo v nedávné době mimořádně obtížné, pro mnoho investorů dokonce téměř nemožné. Přísné podmínky pro získání hypotéky a vysoké ceny energií šly ruku v ruce s inflací. To zdražilo i stavební práce a materiály. Češi se přesto svého snu o vlastním bydlení nevzdávají.

Útlum na stavebním trhu se v uplynulém půlroce projevil v úbytku nově vydaných stavebních povolení, jejichž počet za prvních šest měsíců letošního roku klesl o 33 %. To se odrazilo v ochlazení stavební produkce.

„Pokles zájmu se však překvapivě neprojevil na počtu kalkulací stavebních materiálů. Na základě nasbíraných dat můžeme konstatovat, že v případě značky Porotherm je počet zpracovaných kalkulací na úrovni předchozích let. V případě značky Tondach zájem dokonce pozitivně stoupá. Touha bydlet ve vlastním či zrekonstruovat svou nemovitost tak nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování,“ popisuje Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger, která patří mezi přední dodavatele pálených cihel a střešních tašek.

Podívejte se na video s generálním ředitelem společnosti Wienerberger Kamilem Jeřábkem.

Na podzim by se podle něj měla situace na trhu stabilizovat. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení ztrácejí na síle.

„Druhá polovina letošního roku může investorům přinést dobré podmínky na realizaci bydlení. Opatrně optimistický trh má jasného vítěze. Zákazníka. Ten může vybírat ze široké palety produktů a očekávat dostupnost stavebních materiálů, plynulost zásobování a dostatečné kapacity řemeslníků. Investoři tak mohou čekat individuální přístup, kratší čekací lhůty a maximální plnění svých potřeb,“ říká Kamil Jeřábek.

Mezi zásadní otázky, které stavitelé řeší, patří stále nákup materiálu. „Růst cen stavebních materiálů se po několika měsících zastavil, a některé dokonce zlevňují, nicméně tento pokles není plošný. Signály z trhu, s ohledem na meziroční růst výrobních nákladů, jsou zřejmé – materiály výrazně levnější nebudou, a to ani s výhledem do roku 2024,“ dodává Kamil Jeřábek.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...