Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny9. 10. 2023 10:28

Wienerberger pomůže získat až 2 miliony na rekonstrukci

Státní fond životního prostředí od září otevřel dotační program Oprav dům po babičce. Na udržitelné rekonstrukce tak bude možné od státu získat příspěvek ve výši až do poloviny vzniklých nákladů. Na komplexní zateplení lze žádat o milion korun, dalšími stovkami tisíc vláda podpoří například instalace tepelných čerpadel, fotovoltaiky nebo úpravy hospodaření s dešťovou vodou. Společnost Wienerberger proto spouští novou službu, která investorům pomůže odhadnout výši podpory, jakou mohou obdržet, ale i vybrat projektanta, vhodný materiál a stavební firmu.

Věra Binderová autor

Foto: Shutterstock.com Na rekonstrukci mohou investoři dostat až dva miliony korun Foto: Shutterstock.com

„Jednou z nejstabilnějších investic, kterou může investor v dnešní době rychlých změn učinit, je stavba či rekonstrukce nemovitosti. Pokud zdědí dům po prarodičích, určitě se nevyplatí ho prodávat, i když vyžaduje rozsáhlou opravu. Na trhu je dostatek stavebních materiálů a aktuálně se najdou i volné kapacity stavebních firem, což realizaci oprav nahrává. Rekonstrukce starších nemovitostí může navíc představovat způsob, jak zhodnotit své finance a zároveň reagovat na dlouhodobý nedostatek udržitelného bydlení v tuzemsku. Jsme velmi rádi, že právě na zvýšení energetické účinnosti starších a nehospodárných budov nyní přispívá i stát,“ říká Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Program Oprav dům po babičce je určen vlastníkům rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní. Podmínkou čerpání dotace, která pokryje až polovinu nákladů na rekonstrukci, je realizace optimálního zateplení, kterým bude dosaženo maximálních energetických úspor.

Pořádně izolované obvodové zdi, které disponují výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, mohou totiž v budoucnu ušetřit ročně i desetitisíce korun za vytápění a tuny emisí. Udržitelné bydlení ale nesouvisí jen s vytápěním, a tak je o další statisíce možné žádat například na fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, zachycování dešťové vody a nabíjecí stanici pro elektromobily. Příští rok bude navíc možné získat k dotaci i výhodnější úvěr od stavebních spořitelen.

Největší tuzemský dodavatel pálených cihel a střešních tašek motivuje Čechy k rekonstrukci starších nemovitostí pomocí nových služeb. Wienerberger představuje unikátní kalkulačku dotačního potenciálu investora, která jednoduše umožní zjistit predikci maximální možné výše dotace při zadání základních parametrů stavby.

Klientům bude poskytovat poradenství ohledně získávání dotací z nového programu, ale i kalkulace spotřeby materiálu a doporučení partnerských dodavatelů, například kvalitních oken a dveří od značky Vekra, technologického řešení domu Vaillant nebo řešení pro hospodaření s dešťovou vodou Pipelife. Soukromníkům také pomůže najít projektanta, který vypracuje dokumentaci ve spolupráci s energetickým specialistou pro zajištění průkazu. Odborníci z Wienerbergeru dokážou rovněž doporučit spolehlivou stavební firmu, nebo dokonce pomoci se samotnou žádostí o dotaci.

„V dlouhodobém měřítku se nejvíce vyplatí stavět domy v nízkoenergetickém a pasivním standardu a zároveň opravit již existující budovy tak, aby odpovídaly současným požadavkům. Starší domy mívají totiž často vysoké provozní náklady, které je činí pro dědice nebo potenciální kupce neatraktivními, či dokonce nevhodnými k dlouhodobému využívání. Rekonstrukce proto dokáže velmi citelně ovlivnit jak komfort bydlení, tak budoucí hodnotu nemovitosti. Pokud majitel domu investuje do zvýšení energetické efektivity budov, tak v budoucnu spotřebuje jen minimum energií, což mu umožní snížit životní náklady a využít finance jinak,“ vysvětluje Petr Magda.

Ve druhém kvartálu letošního roku bylo na rekonstrukce vydáno 7 300 stavebních povolení, z toho 6 945 se týkalo bytových prostor. Zájem o rekonstrukce tedy od léta loňského roku stabilně rostl. I tak ale 17 % rodinných domů v Česku zatím zůstává neobydlených, ačkoli by mohly sloužit svému účelu. Jejich majitelům s renovací může pomoci právě Wienerberger nejen zavedením nové služby zahrnující dotační kalkulačku dostupnou na webu, ale také širokou nabídkou stavebních materiálů a mnohaletou expertízou.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...