Sobota 22. června 2024
ikona hodiny24. 10. 2023 13:41

Lipsko – místo, kde se rozmanitosti meze nekladou

Lipsko zaujímá přední příčky na žebříčku nejlepších destinací při plánování podzimních prázdnin. Kombinace venkovních a vnitřních aktivit v saské metropoli a různorodých témat tvoří pestrý program.

Maike Makowka autor

Leipzig Tourismus und Marketing GmbH

Foto: Philipp Kirschner Von der Dachterasse des Felix hat man einen wundervollen Blick auf den Augustusplatz. Foto: Philipp Kirschner

Jako město s živým hudebním dědictvím vzdává Lipsko hold svým světově proslulým skladatelům, jako jsou J.S. Bach, Felix Mendelssohn, Richard Wagner a Clara a Robert Schumannovi, prostřednictvím každoročních festivalů a unikátních muzeí. Mezi významné připravované události patří baletní festival Lipské opery „Leipzig dances 24!“, který se bude konat v roce 2024, a Šostakovičův festival chystaný Lipským orchestrem Gewandhausu pro rok 2025. Na podzim se konají menší, ale neméně atraktivní festivaly jako JazzDays a Mendelssohnův festival.

Pro milovníky klasické hudby uvádí uznávaný Gewandhausorchester pravidelně ve čtvrtek a pátek Velký koncert. Historický Thomanerchor (chlapecký sbor sv. Tomáše) nabízí každý pátek a sobotu v kostele sv. Tomáše moteta zaručující hluboký prožitek z Bachovy hudby během oslav jeho 300. výročí v Lipsku probíhajících až do roku 2024.

Jedinečný koncept Lipské hudební stezky (Leipziger Notenspur) s 22 zastávkami nabízí zvláštní pohled do života a působišť legendárních skladatelů.

Grafika: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH Grafika: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH

Milovníci umění se mohou ponořit do dynamické umělecké scény v Lipsku zahrnující galerie, ateliéry a centra digitálního umění, jako je kulturní centrum Kunstkraftwerk Leipzig. Město spojuje své průmyslové dědictví v západní čtvrti Plagwitz s uměním a kulturou. Z bývalé přádelny bavlny Spinnerei se stalo umělecké centrum s 11 galeriemi a více než 100 ateliéry. Svůj ateliér zde má jeden z nejznámějších lipských malířů Neo Rauch. Je jedním z nejvýznamnějších představitelů Nové lipské malířské školy. Velkou sbírku současného místního umění si můžete prohlédnout v Muzeu výtvarného umění (MdbK) a v Kunsthalle G2 v Lipsku.

Zoo Leipzig zaměřující se na druhovou ochranu a vzdělávání zve návštěvníky do Gondwanalandu. Jedná se o největší tropický pavilón v Evropě, který pod jednou střechou spojuje deštné pralesy Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Gondwanaland je s rozlohou 16 500 metrů čtverečních větší než dvě fotbalová hřiště a je chloubou lipské zoo. Projděte se po stezkách džungle a visutých mostech a objevte téměř 200 exotických druhů zvířat a přibližně 500 různých rostlin. Projížďka lodí po řece Gamanil vás zavede zpět do doby, kdy se utvářel starověký kontinent Gondwana, a poté vodními cestami deštného pralesa.

Dalším lákadlem jsou v Lipsku regionální produkty a kulinářské speciality v čele s pečivem Leipziger Lerche a pivní specialitou Gose.

Grafika: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH Grafika: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH

Více informací

https://www.leipzig.travel/cs/

Lipsko má historicky velmi důležitou pozici v dějinách Německa. Právě zde začala v roce 1989 mírová revoluce, která sjednotila východ a západ. 9. října 1989 se v Lipsku konala rozhodující pondělní demonstrace za účasti více než 70 000 lidí – o měsíc později padla Berlínská zeď. Původní místa, jako je muzeum v budově „Runde Ecke“ (kulatý roh) bývalé tajné služby Stasi nebo kostel sv. Mikuláše, lze navštívit po celý rok a nabízeny jsou i prohlídky s průvodcem. Další význačnou událostí je lipský Festival světel, který každý rok 9. října připomíná začátek revoluce. V roce 2024 bude slaveno 35. výročí této události 15 světelnými uměleckými instalacemi.

V centru zájmu bude v létě 2024 fotbalové mistrovství Evropy, které se také koná v Lipsku. Fotbalový stadion – domov bundesligového klubu RB Lipsko – s kapacitou 47 000 diváků bude hostit 4 zápasy. Kromě toho se bude na výstavišti Leipziger Messe během Eura 2024 nacházet Mezinárodní vysílací centrum (International Broadcasting Centre). Leipziger Messe je průkopníkem v oblasti „zelených setkání“ (green meetings), protože je již 12 let v řadě držitelem certifikátu Green Globe. A není divu, protože Lipsko bylo vždy veletržním městem s tradicí více než 850 let a je proslulé svou pohostinností.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...