Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny24. 11. 2023 08:35

Firmám už nestačí jeden antivir, trendem je čistička webů a e-mailů

Pokud jde o nové a pokročilé hrozby, tak 68 % firem považuje svá standardní řešení ochrany proti škodlivému softwaru za nedostatečná. Detekce neznámých a běžným nástrojům unikajících vzorků malwaru patří mezi jejich hlavní problémy, za kterými podle dvou třetin firem stojí samostatně fungující antivirové programy. Trendem je tak přechod k sofistikovanějším nástrojům, jako jsou samostatné čističky webových stránek a e-mailů, které dokáží v reálném čase soubor zkontrolovat desítkami antivirových nástrojů nebo provést sanitizaci všech dat.

Václav Kotyk autor

Foto: Shutterstock.com Jeden antivir nestačí, trendem je čistička webů a e-mailů Foto: Shutterstock.com

Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, a výzkumu globální bezpečnostní firmy OPSWAT provedeném v létě tohoto roku.

„Samostatný antivirový program dokáže odhalit jen 40 až 80 % malwaru a virů. Je proto logické, že se firmy musí chránit více. Trendem je například multiskenování, tedy kombinace více antivirových programů najednou, nebo sanitizace všech dat. Poptávky firem a institucí na softwarová řešení, která toto umožňují, vzrostly za poslední rok několikanásobně. V zásadě lze říci, že v současné době už všechny organizace, které se jakkoliv zapojují do kritické infrastruktury, už takovou sofistikovanou ochranu řeší, stejně jako naprostá většina velkých firem,“ říká Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource, která je jediným lokálním platinum partnerem společnosti OPSWAT – její řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti využívá například 98 % amerických jaderných elektráren.

Výzkum OPSWAT

Byl realizován ve spolupráci s výzkumnou agenturou Dimensional Research a byl proveden na vzorku 300 IT profesionálů z firem a organizací s minimálně 50 zaměstnanci, kteří jsou zodpovědní za detekci malware a další bezpečnostní procesy dané firmy. Analýza byla zpracována v létě tohoto roku.

Zatímco využívání jednoho antivirového programu odhalí třeba jen 40 % malwaru, multiskenování využívající dvanácti zapojených programů již má detekci přes 90 % a šestnácti programů přes 97 %. „Multiskenování více než třiceti antimalwarovými enginy předních světových výrobců současně, což umožňuje software OPSWAT, detekuje až 99,4 % malware a výrazně se tak zvyšuje celková bezpečnost firmy. Kombinace s dalšími bezpečnostními prvky, jako je například sanitizace dat, bezpečnost ještě dále zvyšuje,“ vysvětluje Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource.

Sanitizace dat (CDR, Content Disarm and Reconstruction, doslova odzbrojení a rekonstrukce obsahu) je pokročilou technologií pro prevenci hrozeb, která nespoléhá jen na detekci známých škodlivých prvků. V souladu s filozofií zero trust vychází z předpokladu, že každý soubor může být škodlivý. Proto všechny sanitizuje tak, že je rozebere, vše, co by mohlo být potenciálně nebezpečné, odstraní, a pak soubor znovu sestaví. Tato technologie je vysoce účinná při prevenci známých i neznámých hrozeb.

Z výzkumu společnosti OPSWAT vyplývá, že u většiny firem je denně v rámci ochrany proti malware zkontrolováno 10 až 100 tisíc souborů a webových stránek – takovou informaci uvedlo 23 % firem. Jen o něco méně firem (21 %) zkontroluje denně jednotky tisíc souborů. 17 % firem naopak kontroluje každý den stovky tisíc stránek a souborů, 12 % firem dokonce více než milion. Zajímavá je skutečnost, že téměř polovina firem má problém s kontrolou velkých datových souborů – 35 % firem musí velké soubory kontrolovat proti malware ručně, 11 % firem dokonce velké soubory vůbec nekontroluje.

„Zavedení sofistikované čističky obsahu a tím pádem výrazně vyšší ochrany proti malware přitom neznamená, že by se chod firmy zpomalil. Při kompletně všech zapnutých funkcionalitách – kde multiskenování a sanitizace představují pouze část z nich – umí například řešení OPSWAT MetaDefender zkontrolovat 10 souborů za sekundu, tedy 36 tisíc souborů za hodinu. Je evidentní, že v porovnání s tím, co firmy skutečně potřebují, to nemůže mít vliv na komfort uživatelů a zaměstnanců. Na zvýšení bezpečnosti to přitom má vliv naprosto zásadní,“ uzavírá Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource.

Články autora Václav Kotyk

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Stavební řízení? Proč jsme vlastně nejpomalejší?

Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v...

Podle nedávné studie představuje stavebnictví v ekonomikách OECD...

Trendy
Digitální proměna: tajemství vaší úspěšné budoucnosti

V návaznosti na toto uvědomění vzniká další otázka. Co...

Možná si kladete otázku, kdy je ten správný...

Určujte si vize a cíle. Když se odhodláme udělat zásadní rozhodnutí...

Klíčem k úspěchu jsou SMART cíle – specifické, měřitelné, dosažitelné,...

Za domem máme kouzelný les, kde chce každý...

Dalším klíčovým prvkem je zapojení všech zúčastněných stran...

Ano, v následném kroku digitální transformace přichází na řadu další podstatná...

Co se tím myslí? Pokud ve vaší firmě chybí potřebné IT...

Co si pod tím představit? Klíčem je podrobný, realistický plán,...

Tým by měl být sestaven standardně – z přirozených...

Člověk se učí celý život. Posledním krokem na cestě...

Na straně zaměstnanců může digitální transformace vyvolávat smíšené...

Expertní pohled
Jak je to s dorovnávací daní?

Zatímco česká dorovnávací daň míří na entity operující...

Nicméně existuje jeden rozdíl mezi daty rozhodnými pro...