Sobota 22. června 2024
ikona hodiny28. 11. 2023 06:24

Bezpečnost soukromých i firemních objektů

Když je bezpečí neviditelné

Bezpečnost je slovo v dnešní době skloňované mnohokrát denně ať už v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, či kvůli nedávným útokům Hamásu v Izraeli. Možná si říkáme, že to je pořád kus od nás, ale je to skutečně kus? Není to už jen velmi malý kousek, který by nás měl přimět k zamyšlení, jestli jsme skutečně schopni zajistit své rodině či firmě bezpečí?

Michal Terendy autor

majitel společnosti Tebrix

Foto: Tebrix Interiér moderního podzemního krytu se až na detaily od běžného bytu vlastně neliší Foto: Tebrix

Útoky na školách jsou ve světě bohužel téměř dennodenní záležitostí. Podobné riziko hrozí v nemocnicích či v jiných veřejných budovách. Je až zarážející, že se zatím žádná česká škola nerozhodla realizovat zásadní bezpečnostní opatření. Bezpečnost firmy si představíme spíše jako zabezpečení proti kybernetickým hrozbám, případně máme na mysli ostrahu objektu. Ale v mnoha zemích nejsou výjimkou ani ozbrojené útoky v soukromých společnostech. A došlo k nim i u nás. Jak se takovým hrozbám bránit? Bezpečí je vlastností prostoru

Především je nutné si riziko uvědomit, stanovit si únikovou cestu a připravit si bezpečný úkryt. Pod pojmem bezpečný úkryt se dá schovat mnohé, ale v zásadě rozlišujeme dva druhy; bezpečnou místnost, tedy prostor, který nás ochrání v horizontu pár hodin, a podzemní kryt, který nabídne úkryt i na mnoho týdnů či měsíců podle vybavení a velikosti. Vybudování bezpečné místnosti je samo o sobě vlastně jednoduché; stačí si zvolit místnost, která má dostatečně pevné zdi, má přístup vzduchu a vody, dokáže přijímat rádiové vlny a lze do ní snadno uniknout. Zásadní podmínkou pro bezpečnou místnost jsou bezpečnostní dveře, ideálně dveře odolávající balistickému útoku. Nejedná se tedy o bezpečnostní dveře, které máme u bytu či domu a které pomohou zabránit nechtěnému vstupu zlodějů. Dveře od bezpečné místnosti jsou pancéřované, s vybetonovaným meziprostorem, vážící i několik tun. Takové dveře se mohou vsadit pouze do zdí k tomu připravených, což mohou být i původní zdi domu či bytu, ale vyztužené tak, aby pancéřované dveře dokázaly udržet. Do místnosti by měla být zavedena voda a nesmí chybět ani nezávislý zdroj světla, minimálně baterka. Pokud jsme v takto chráněném prostoru a pokud si dokážeme rádiovým spojením zavolat pomoc, pak bychom se měli cítit bezpečně.

Grafika: Tebrix Podzemní kryt je neviditelné bezpečí, které zvýší hodnotu nemovitosti Grafika: Tebrix

Jistota je kryt

Podzemní kryt je už složitější projekt, neboť se předpokládá jeho užívání v řádu týdnů či měsíců. Kryty jsou schopné odolat i tlakové vlně v případě výbuchu, záleží na požadavcích uživatelů, ale vždy se musí jednat o kryty vyrobené dle normy ČSN 73 9001. Nejprve je tedy nutné si zvolit vhodné místo pro podzemní kryt. Mělo by být zvenku neviditelné, ale přesto propojené s hlavním domem. Samozřejmostí je i druhý východ z krytu pro případ závalu. Voda i vzduch v krytu jsou filtrovány podle stupně ohrožení. Teplo zajišťuje rekuperační jednotka. Aby se uživatel vyvaroval psychických problémů s pobytem pod zemí, jsou světla v krytu navržena tak, aby odpovídala dennímu cyklu i intenzitě denního světla; tedy plná v poledne, ale tlumená večer a po ránu. Vybavení krytu odpovídá jeho účelu, přičemž velmi záleží na rozměrech krytu. Standardní rodina se dvěma dětmi může přemýšlet o krytu o velikosti 50 až 60 m2 , náročnější uživatelé volí kryt 150–200 m2. Každý kryt je vybaven kuchyňkou, koupelnou s WC a obytnou částí, která je zároveň ložnicí, pokud se jedná o malý kryt. Důležitou součástí krytu jsou zásoby, a to nejen potravin s dlouhou trvanlivostí, ale také drogistického zboží, lékárny, osobních věcí, ale také ochranných prostředků. Elektřina je do krytu dodávána buďto ze sítě, nebo z FVE či z dieselového agregátu. Rádiová stanice je součástí vybavení, neboť to může být jediné funkční spojení se světem.

Kryt lze využít i bez nebezpečí

Podzemní kryty jsou pro mnoho uživatelů také výhodnou investicí, protože nejen, že dodají oprávněný pocit bezpečí, ale jsou dalším obytným prostorem, který v případě prodeje nemovitost zásadně zhodnotí. A k čemu může kryt sloužit, když neslouží jako kryt? Je ideálním místem třeba pro střelnici ve spojovací chodbě nebo pro pánský klub. Pokud si myslíte, že chcete zvýšit pocit bezpečí pro vás, vaši rodinu či kolegy, najděte si odborníky, kteří vám pomohou ať už s bezpečnou místností, která může být i v bytě, nebo s podzemním krytem. V dnešní neklidné době to je více než dobrá investice.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Expertní pohled

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...