Úterý 16. července 2024
ikona hodiny3. 2. 2024 05:41

Hypotéky očima experta: Na stará čísla zapomeňme!

Na přelomu ledna a února nového roku máme konečně k dispozici kompletní statistické informace za celý rok 2023. Existují dva stěžejní zdroje informací o hypotečním trhu a to Hypomonitor České bankovní asociace a především oficiální data České národní banky.

David Eim autor

místopředseda představenstva Gepard Finance

Foto: Shutterstock.cz Hypotéky očima experta: Na stará čísla zapomeňme Foto: Shutterstock.cz

Metodiky se do jisté míry liší, proto může docházet k menšímu nesouladu v komunikovaných číslech. Ale pokud se budeme držet těch nejoficiálnějších dat, tedy dat České národní banky, potom můžeme konstatovat, že rok 2023 uzavřel na objemu 130 mld. Kč. Z toho asi 112 mld. Kč byly nově poskytnuté úvěry a zbylých asi 18 mld. připadá na refinancované úvěry. Že viděno optikou posledních let je tento výsledek docela chabý, to už bylo diskutováno tisíckrát a není k tomu co dodat. Rok 2024 bude lepší – o tom nepochybuji – ale na čísla let 2020, 2021 můžeme samozřejmě zapomenout. Ta zůstanou na dlouhá léta pouze v oblasti vzpomínek.

Zdroj: Gepard Finance Zdroj: Gepard Finance

Úrokové sazby

Trh se nám začíná hýbat. Není to žádné drama, ale banky pozvolna zlevňují. Jsou to menší desetiny procentního bodu, ale nebojte – ono se to časem naskládá. A hned zkraje února bude další měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky a zdá se, že přinejmenším pro některé členy bankovní rady je ve hře reálně snížení třeba i o 50 bps a možná by se nebránili ani výraznější změně. ČNB to nebude chtít uspěchat. Ani banky se nebudou předhánět ve snižování sazeb. Ale trend poklesu sazeb je nyní jasný a sazby budou pomalu klesat.

Zdroj: Gepard Finance Zdroj: Gepard Finance

Nevýkonné úvěry

Pojem nevýkonné úvěry označuje laicky řečeno úvěry, u kterých dochází k potížím při splácení. Pokud zjednodušíme tak, že se jedná o úvěry, které jsou v prodlení více, než 90 dnů, bude to pro náš účel dostatečně přesné.

Médii v posledních dnech proběhlo vyjádření šéfa Moneta Money Bank Tomáše Spurného, v tom duchu, že v Moneta Money Bank zaznamenali koncem roku asi desetiprocentní nárůst klientů po splatnosti. Informace z jiných bank takový trend naštěstí nepotvrzují a data České národní banky pro oblast hypotečních úvěrů také ukazují velmi uspokojivé hodnoty. Meziměsíčně sice došlo k drobnému zvýšení objemu nevýkonných úvěrů, ale bavíme se o růstu na úrovni statistické chyby. Zatím se tedy můžeme spíše domnívat, že se jedná o záležitost jedné banky a nikoliv celého trhu. Falešným prorokem být nechci, ale zatím výraznějšímu zhoršení platební morálky v oblasti hypotečních úvěrů nic nenasvědčuje.

Stáhněte si detailní analýzu i s komentáři

HYPOTECNI ANALYZY

Zobrazit

Zasedání bankovní rady ČNB

Před koncem roku proběhlo poslední letošní měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. Výsledkem bylo snížení repo sazby o 25 bps na 6,75 %. Další zasedání proběhne 8. února a všeobecně se očekává další snížení repo sazby. A nemluví se jen o snížení o 25 bazických bodů, ale lze zaznamenat i ochotu uvažovat o 50 bps. Jak už se stalo pravidlem v posledních měsících, budeme všichni 8. února napjatě očekávat, co si pro nás bankovní rada ČNB připraví.

Moneta Money Bank ukončila spolupráci s externími partnery

Zprávou posledních dnů v oboru hypotečních úvěrů se bezesporu stala informace, že Moneta Money Bank se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypotečních úvěrů. V České republice je tradice profesionálních zprostředkovatelů již relativně dlouhá a uvádí se, že prostřednictvím zprostředkovatelů je na trhu realizováno až 80 procent všech poskytnutých hypoték.

Podíl Moneta Money Bank na objemu poskytnutých hypoték se podle dostupných dat Ministerstva pro místní rozvoj v minulém roce propadl na dlouho neviděné hodnoty a banka se v kontextu bank reportujících do MMR stala nejméně významnou, když ani v nejlepším kvartále roku nepřekročila podíl 4 procent na objemu poskytnutých hypotečních úvěrů.

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...

Analýzy
Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity....

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce...

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování...