Úterý 23. dubna 2024
ikona hodiny7. 3. 2024 06:59

Kde vzít zelené specialisty?

Nová služba ESG manažer na míru chce tento problém vyřešit.

S rostoucím tlakem na firmy, aby začlenily environmentální, sociální a governance (ESG) faktory do svého fungování, se zvyšuje i poptávka po kvalifikovaných ESG specialistech. Těch je však na trhu stále nedostatek. Česká poradenská společnost CIRA Advisory (CIRAA) proto přichází s novou službou ESG manažer na míru, která má tento problém vyřešit. Služba nabízí firmám flexibilní a cenově dostupné řešení pro zajištění odborné podpory a implementace ESG managementu do firemních procesů.

Jana Bábiková autor

Foto: Shutterstock Na trhu je nedostatek ESG specialistů Foto: Shutterstock

Rok 2024 je prvním rokem, kdy povinnost nefinančního reportingu dle ESRS standardů spadá na první větší vlnu českých firem. Tlak ze strany investorů, regulátorů i zákazníků se zvyšuje a firmy, které nebudou ESG brát vážně, riskují ztrátu reputace i konkurenceschopnosti. Dle globálního průzkumu Manpower ve 41 zemích světa má až 44 % firem stanovené ESG plány či strategie. Pouze 6 % z nich ale uvádí, že mají pro dosažení cílů ty správné zaměstnance. Tento trend se ukazuje i v Česku – dle průzkumu Asociace malých a středních podniků se až pětina podniků, které mají mezi 50-249 zaměstnanci, už setkává s požadavky odběratelů na informace či závazky v oblasti udržitelnosti a dalších 36 % očekává, že podobné požadavky je brzy čekají.

„V Česku zatím není dostatek ESG specialistů a manažerů, které firmy potřebují. Od klientů slýchávám, že ESG manažera či specialistu hledají i několik měsíců, případně si agendu ESG přibírají stávající zaměstnanci ke své hlavní činnosti. Často jsou agendou ESG pověření průmysloví ekologové nebo odpadoví hospodáři. Musíme si však uvědomit, že ESG není jen o dopadu na životní prostředí, ale i o dalších tématech souvisejících se sociálním pilířem a vedením společnosti. Agenda ESG manažera je tedy velmi široká, musíte chápat základní byznys model firmy, rozumět ESRS standardům, procesnímu managementu a stejně tak být dobrý projektový manažer. Pro firmy je tedy velmi těžké definovat si požadavky na ESG pracovní pozice. Neví, zda hledají spíše analyticky orientovaného člověka, jehož primární prací bude reporting dat, nebo chtějí raději marketéra, který sběr dat outsourcuje a bude se více zabývat firemní kulturou a prezentací firmy ve spojení s tématy udržitelnosti. V rámci změny procesů ve firmě často dochází i k nastavování nových strategických kroků, a to vyžaduje opět jiný profil ESG experta a týmu,” přibližuje zkušenost z českého trhu s hledáním správných ESG zaměstnanců Laura Mitroliosová, CEO poradenské společnosti CIRA Advisory.

Absenci ESG specialistů či manažerů chce řešit nová služba CIRA Advisory, tzv. manažer na míru, který dokáže flexibilně a dle požadavků naplnit potřeby firmy. Tento ESG manažer do firmy vstoupí na časově omezené období a ve firmě pomůže definovat, co vůbec od ESG očekávat, jak se na ESG připravit a jak má vypadat interní ESG tým či specialista. Pokud už firma zaměstnance pro ESG má, manažer na míru tomuto zaměstnanci pomáhá s jeho nelehkou agendou a mentoruje jej k nastavení ESG procesů do firmy.

„Výhodou této služby je, že firmám dokážeme nabídnout širokou škálu aktivit. Identifikujeme aktuální stav z pohledu ESG, nadefinujeme procesní plán, připravíme ESG report nebo strategii a nastavíme komunikaci dovnitř firmy, ale i ven. Díky kombinované expertíze tak dokážeme zastoupit pozici analytika, projektového manažera i marketéra.  V první řadě jsme ale průvodcem ESG transformace firmy a jsme pro firmu strategickým partnerem,” dodává Mitroliosová.

ESG manažer na míru pomůže firmám vykrýt kritické období a ušetřit peníze

Služba je vhodná pro firmy všech typů a velikostí, které s ESG začínají pracovat. Firmy díky službě ESG manažera na míru mohou získat externí posilu pro období reportingu, nastavení veškerých procesů nebo mentora pro interního ESG manažera či ESG tým.

Služba firmám navíc výrazně ušetří finance. Zaměstnanec na plný úvazek, který by stejně musel využít služby externích agentur pro dílčí činnosti, stojí firmu kolem 800 tisíc ročně. ESG manažer na míru zhodnotí situaci až o 60 % levněji a navržené řešení firmě často dlouhodobě ušetří čas i rozpočet. U mnohých firem pro ESG ani nevzniká zcela nová pozice, jednotlivé kompetence totiž může zastoupit stávající zaměstnanec. Zde pak navrhujeme zvýšení jeho odborných znalostí a mentoring tak, aby firma plnila veškeré legislativní požadavky a z ESG vytěžila maximum pro svůj strategický rozvoj,” dodává Mitroliosová.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...

Expertní pohled
Digitalizace v rámci nového stavebního zákona je příležitostí

Celý systém čekají velké změny včetně přechodu na...

S digitalizací systému úzce souvisí zavedení Portálu stavebníka,...