Sobota 15. června 2024
ikona hodiny10. 5. 2024 15:33

Cestovnímu ruchu se v 1. čtvrtletí dařilo

Přibylo hostů, prodloužily se pobyty

Během prvního čtvrtletí letošního roku přijelo do tuzemských hotelů, penzionů a dalších hromadných ubytovacích zařízení celkem 4,1 mil. hostů. Téměř 53 % (2 174 tis.) tvořili domácí turisté, 47 % (1 942 tis.) pak návštěvníci ze zahraničí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism.

Kateřina Beránková autor

mediální zastoupení CzechTourism

Foto: Shutterstock.com

Tuzemsko si v průběhu ledna-března 2024 nejčastěji vybírali jako svou dovolenkovou destinaci cestovatelé ze sousedních zemí (Německo – 0,5 mil., Slovensko – 177 tis. a Polsko – 143 tis. lidí). Ve větším počtu dorazili také turisté z Velké Británie (113 tis.) a Itálie (110 tis.). Počet zahraničních návštěvníků, kteří se ubytovali v některém z hromadných ubytovacích zařízení v meziročním srovnání vzrostl o 17 %, v případě domácích hostů pak o 3 %. Meziročně stoupl i počet přenocování (o 7,7 %) na celkových 10,6 mil. nocí.

Data za první čtvrtletí letošního roku potvrzují, že se cestovní ruch v Česku vrací na předcovidová čísla. Nejen, že se sice pomalu, avšak průběžně, zvyšuje podíl turistů ze zahraničí na celkovém počtu cestovatelů, ale současně roste i počet návštěvníků ze vzdálených trhů. Nejvíce jich přijelo z USA (63 942, meziročně +19 %), Jižní Koreje (44 440, meziročně +29 %), Tchaj-wanu (37 224, meziročně +75 %), Izraele (29 885, meziročně +16 %) a Turecka (21 815, meziročně +30 %). Obecně cizinci nejčastěji míří do Prahy, Karlovarského a Jihomoravského kraje.

„Pozitivní je fakt že kromě rostoucího počtu turistů se prodlužuje i doba, kterou u nás stráví. U zahraničních návštěvníků zaznamenáváme meziroční nárůst v rámci přenocování o 17,2 %, u rezidentů pak o 0,6 %. A protože na cestách do a po Česku utrácejí cizinci více než domácí cestovatelé, snažíme se příjezd hostů zejména ze zahraničních bonitních trhů podpořit naší největší letošní kampaní. Jejím prostřednictvím chceme vzbudit zájem o nové segmenty a produkty a přilákat do tuzemska více cizinců,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „V tomto ohledu hrají velmi zásadní roli přímé lety ze vzdálených destinací. Dokazuje to i praxe. Tak třeba pozitivně se na datech podepsalo spuštění linky z Tchaj-wanu v loňském roce. Letos v červnu obnoví po několikaleté pauze společnost Hainan Airlines přímé spojení Prahy s pevninskou Čínou, což s největší pravděpodobností opět pomůže přilákat do Česka více návštěvníků ze vzdálených a bonitních trhů. Už nyní pozorujeme, že z přímého leteckého spojení Praha-Dubaj profitují například naše lázně. Právě lázeňské resorty totiž patří mezi často vyhledávané destinace ze strany turistů z arabských zemí.“

V 1. čtvrtletí 2024 se nejvíc turistů ubytovalo v rámci všech typů ubytovacích zařízení v Praze,  a to 1,6 mil. Následoval Královehradecký kraj se zhruba 348 tisíci hosty a kraj Jihomoravský, ve kterém přenocovalo celkem 314 tisíc cestovatelů. Nejdéle turisté zůstávají na Karlovarsku. Doba, kterou v tomto regionu stráví (v průměru 4,68 dne) převyšuje republikový průměr, který aktuálně činí 3,57 dne.

Pokud jde čistě o hotely, během ledna-března 2024 je v Česku navštívilo celkem 1 234 tis. hostů. Z toho 45 % tvořili rezidenti (550 623) a 55 % cizinci (682 893). Největší část zahraničních návštěvníků, kteří v průběhu prvního kvartálu zvolili tento typ ubytování, přicestovala z Německa (178 765, meziročně +32 %), Slovenska (57 051, meziročně +17 %), Spojeného království (39 271, meziročně +19 %), Itálie (37 837, meziročně +26 %) a Polska (33 206, obdobně jako loni).

Další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách Tourdata.

Články autora Kateřina Beránková

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...