Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Severoněmecký dodavatel energie EWE plánuje do roku 2027 postavit ve městě Emden v Dolním Sasku jeden z největších evropských závodů na výrobu vodíku. Řízení rozsáhlého projektu zadala společnost EWE stuttgartské poradenské společnosti Drees & Sommer SE, která se specializuje na energetiku, infrastrukturu, výstavbu a nemovitosti.
Drees & Sommer je speciálně pověřena vedením projektu, povolovacími procesy stavby a detailní koordinací projekčních prací. Rovněž dohlíží na výběrové řízení a zadání zakázky na elektrolyzér, který je hlavní součástí závodu. „Jsem potěšena, že se na projektu podílí právě společnost Drees & Sommer, která je spolehlivým poskytovatelem služeb s dlouholetými zkušenostmi s řízením takto velkých projektů,“ říká Kerstin Kuwan, hlavní manažerka projektu ve společnosti EWE.
„Projekt je velmi komplexní,“ vysvětluje Alexander Stubinitzky, vedoucí oddělení vodíkových projektů ve společnosti Drees & Sommer. „Všechny profese musí být detailně analyzovány a zkoordinovány, protože v rámci projektu existuje mnoho kritických rozhraní, která musí být při realizaci naprosto precizně uspořádána. Projekt je mimořádně náročný nejen po technické stránce, ale i z hlediska organizace, plánování nákladů a dodržení časového harmonogramu.“ Společnost Drees & Sommer přináší rozsáhlé zkušenosti s projektovým řízením z úspěšné realizace mnoha složitých projektů obdobného rozsahu spolu s technickými znalostmi v oblasti výroby vodíku.
Plánovaná 320megawattová elektrolýza v Emdenu bude produktovat až 26 000 tun zeleného vodíku ročně pro různá průmyslová zařízení v regionu, zejména pro ocelářský průmysl. Zelený vodík se v Emdenu bude vyrábět především z větrné energie.
Kromě projektu v Emdenu plánuje společnost EWE také výstavbu elektrolýzy v Brémách o výkonu
50 megawattů. Oba projekty aktivně přispívají k předcházení přetížení rozvodné sítě a stávají se klíčovým pilířem celkové energetické transformace. Projekty jsou také součástí tzv. Clean Hydrogen Coastline (CHC), rozsáhlého vodíkového programu společnosti EWE, který integruje výrobu, přepravu, skladování a využívání ekologického vodíku. Společnost EWE v únoru 2021 úspěšně požádala spolkovou vládu o financování projektu CHC v rámci programu Významný evropský projekt společného zájmu (IPCEI). Z celkové částky 500 milionů eur je 350 milionů poskytnuto z federálních prostředků a 150 milionů z prostředků spolkové země. Celková výše investice do CHC činí více než 800 milionů eur.
Kromě výstavby výrobních závodů v Emdenu a Brémách plánuje společnost EWE přebudování plynových kavernových zásobníků v Huntorfu (Dolní Sasko) na skladování vodíku, dále výstavbu a přestavbu několika úseků potrubí a mezisektorové využití zeleného vodíku v průmyslovém odvětví, například v ocelářském průmyslu.