čtvrtek 12. prosince 2024
ikona hodiny 14. 11. 2024 17:46

Nespoutaný Trump vede ke snížení odhadu českého HDP

Americké volby skončily vítězstvím Donalda Trumpa a včera s definitivní platností  republikánská strana také ovládla celý Kongres. To mění předpoklady, na základě kterých jsme rýsovali i české ekonomice v příštím roce hospodářské zrychlení. V základním scénáři jsme počítali buď s vítězstvím Kamaly Harrisové nebo Donalda Trumpa omezeného rozděleným Kongresem. Ve scénáři “nespoutaného” Trumpa (s jednobarevným Kongresem v zádech) však musíme počítat s výraznější rozpočtovou expanzí USA, vyššími americkými sazbami, silnějším dolarem a také s o poznání agresivnější obchodní politikou USA. I když ještě hodně bude záležet na konkrétním obsazení klíčových pozic v nové americké administrativě, “nespoutanost” Donalda Trumpa již nyní nevěstí pro globální obchod nic dobrého. Navíc se zdá, že na jeden z klíčových postů ministra obchodu se opět počítá s jestřábem Robertem Lighthizerem.

Jan Bureš autor

Hlavní ekonom Patria Finance

Foto: Shutterstock.com
Scénář nespoutanýého Trumpa vede ke snížení odhadu českého HDP Foto: Shutterstock.com

Na českou ekonomiku bude kombinace silnějšího dolaru a vyššího obchodní napětí dopadat hned několika kanály, a proto předpokládáme nově pomalejší růst investic a zahraniční poptávky jak v roce 2025 tak i v roce 2026  s tím, že růst pro oba dva roky revidujeme dolů na 2,3 % (z 2,7% a 2,4%). Odhady ještě můžeme v nejbližších měsících  změnit v závislosti na konkrétních nominacích klíčových osob v americké administrativě, rizika jsou ovšem vychýlena spíše směrem dolů.

Předpokládáme, že nejvíce na českou ekonomiku podobně jako v letech 2018 a 2019 dopadne nárůst obchodní napětí, které globálně povede k odkládání investic v exportně orientovaných sektorech. Oproti rokům 2018-2019 je navíc řada klíčových průmyslových odvětví v Evropě pod tlakem a “nová nejistota” se může zejména u velkých nadnárodních společností působících v Česku projevit výrazněji. Otázkou je, zda v důsledku nového kola obchodních přestřelek také výrazněji zeslabí zahraniční poptávka po českém zboží. V tuto chvíli předpokládáme spíše relativní odolnost amerického spotřebitele a jeho finálních útrat (vyšší inflace bude vykompenzovaná daňovými úlevami), ale zvyšování cel se může viditelněji zakousnout do zahraniční poptávky v řadě asijských zemí.

Za druhé, vysoké dolarové tržní sazby mohou udržovat na zvýšených úrovních také delší konec české výnosové křivky. Nehledě na pokles domácích úrokových sazeb se tak tržní cena “dlouhých peněz” (5-10 let) může držet na zvýšených úrovních. To by se odrazilo v ceně peněz pro domácnosti a podniky a dále přibržďovalo investiční aktivitu.

A v neposlední řadě také může na českou ekonomiku negativně působit silnější dolar a “možná” odvetná cla Evropy vůči USA. A to skrze vyšší inflační tlaky v Evropě včetně Česka, což se může odrazit v reálných příjmech domácností a v jejich slabších výdajích. Na druhou stranu, zde jsou naše odhady negativních efektů zatím menší a celkově hůře odhadnutelné.

Nejnovější články

Expertní pohled

Hojně sledovaný Lex Ferrari skončí!

Senátoři schválili novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH)....
Aktuality

Velké přísliby malých reaktorů a chytrých sítí

Chystaná výstavba velkých i malých reaktorů je unikátní příležitostí...
Expertní pohled

Fotovoltaika láká firmy i živnostníky

Fotovoltaika už dnes není jen záležitostí specifických provozů,...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Hojně sledovaný Lex Ferrari skončí!

Senátoři schválili novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH)....
Aktuality

Velké přísliby malých reaktorů a chytrých sítí

Chystaná výstavba velkých i malých reaktorů je unikátní příležitostí...
Expertní pohled

Fotovoltaika láká firmy i živnostníky

Fotovoltaika už dnes není jen záležitostí specifických provozů,...