Sobota 13. července 2024
ikona hodiny13. 3. 2020 05:54

Výstraha koronavirem

Pandemické šíření zmutovaného viru je možno vnímat různě. Vedle jiného nám ukazuje naši zranitelnost a usvědčuje nás z toho, jak málo se soustředíme na podstatu. Tím menším problémem jsou uzavřené školy, divadla, kina, stadiony. Prapodivně působí sportovní soutěže bez diváků, přece sport se dělá pro diváky. Opravdu? Nebylo to původně tak, že parta lidí, co měla chuť prohánět puk po ledě či merunu po trávníku, si chtěla změřit síly s podobně postiženými? A teprve moderní schopnost světa zpeněžit i nemožné udělala ze sportu byznys? Nevím. Divné to je, v Národním si taky včera nestřihli Shakespeara jen tak pro sebe.

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Trochu větším problémem by asi byly uzavřené hranice. My, co jsme zažili ostnatý drát, to tak dramaticky nebereme, zvláště když věříme, že je to jen na chvíli. Co když to ale příště bude na déle? A co ti, kteří ostnatý drát nezažili a žijí s vírou či nadějí, že svět patří nám?

Ještě větším problémem by byly uzavřené obchody a obchodní centra, zrušená hromadná doprava. S vědomím toho, jak dlouho přežije virus v prostoru, je sice těžké laickým pohledem pochopit, že kino s dvěma stovkami diváků je větším rizikem než obchodní centrum, jímž za ty dvě hodiny trvání filmu projde několik tisíc návštěvníků, ale věřme odborníkům.

Zásadním problémem by byly nefungující továrny. Propad ve službách ekonomiku poznamená, ale její jádro – v případě Česka – je v průmyslu, v exportu. Nefungující továrny by znamenaly, že růst se změní v pád, těžko předvídat jak hluboký.

Není paradox, že nějaký nicotný organismus, jehož velikost je obvykle jen několik málo jednotek až desítek nanometrů a bez hostitele přežije pouhých pár hodin, nám odhaluje v plnosti význam slova křehkost? Buď jak buď, každé opatření se odrazí v propadu tržeb v nejrůznějších segmentech. Propad tržeb znamená propad příjmů státu, snížení HDP. Jak to celé dopadne? Těžko říct. Ekonomové uvažují nad tím, zda způsobí pandemie po propadu nabídky i propad poptávky. Zbytečně, už ji způsobila.

Ale netřeba zabývat se pandemií. Onemocnění COVID-19 v plné nahotě ukazuje zranitelnost globální ekonomiky, jejíž jádro se nachází v jedné části světa, aktuálně ekonomicky nejvýhodnější. K rozvrácení světových trhů by bohatě postačil půlroční výpadek asijské produkce všeho, co z tamních továren putuje křížem krážem od Ruska po Falklandy, od Austrálie po Kanadu. Stojí nám ta závislost na jediné teritoriálně omezené produkci za to? Jistě, při regionálně strukturované ekonomice by cena mnoha produktů byla vyšší. Anebo taky ne. Mysli globálně, jednej lokálně. Baťa věděl, co dělá. Decentralizace a dematerializace výroby, jak ji slibují aditivní technologie, má skutečně něco do sebe. Máme čekat? Na co? Španělská chřipka před sto lety se zdá nenávratně pryč, současné zdravotnictví přece umí zázraky. Příroda ovšem též. A je zřejmé, že hrozby typu ebola, HIV, HPAI H5N8, MERS, Nipah, SARS či Zika netvoří konečnou řadu. Je na místě být připraven. Vědci prý znají přibližně 5 000 druhů virů, počet těch neznámých, a přesto existujících se odhaduje na statisíce pouze u savců. Zatím to mohlo být jen takové škádlení…

 

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Aktuality
Ženy v těžké situaci se mohou rekvalifikovat na IT pozice

Zájemkyně o Digitální akademii od Czechitas se mohou...

Czechitas stipendium se zaměřuje na podporu znevýhodněných žen....

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....