Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny9. 11. 2020 11:35

Věda a výzkum prioritou nebo popelkou?

Český statistický úřad v minulém týdnu informoval, že již třetím rokem v Česku významně rostou výdaje na výzkum a vývoj. V roce 2019 meziročně vzrostly o 9 % na 112 miliard korun. Stačí to na ambice země stát se v horizontu deseti let inovační, znalostní ekonomikou?

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Pravdou je, že ve výzkumu a vývoji působí již více než 100 tisíc pracovníků a v loňském roce podniky, stát a EU vynaložily na výzkum a vývoj prováděný na území našeho státu celkem 111,6 mld. Kč. Po roce 2016 tak zaznamenáváme pravidelný nárůst prostředků do výzkumu a vývoje. Rostou i investice ze státního rozpočtu, v loňském roce to bylo 37,5 mld. Kč. Ano, je to o třetinu více než v roce 2016. Drtivá většina těchto prostředků směřovala na vysoké školy a do ústavů Akademie věd ČR. K soukromým podnikům doputovala podpora ve výši 3,8 mld. Kč, ony samy pak na výzkum a vývoj vynaložily ve stejném roce celkem 64 mld. Kč.

Mohlo by se zdát, že všechno je v pořádku. Návrh výdajů na výzkum, vývoj a inovace do roku 2023 ale s žádným významným nárůstem nepočítá, pro příští rok má částka zůstat stejná jako v roce loňském, v dalších dvou letech má růst o půl miliardy ročně. Jinými slovy, těžko počítat s tím, že stát podpoří v dalších třech letech výzkum a vývoj v soukromých společnostech částkou přesahující 4 mld. Kč ročně.

Pohled na návrh státního rozpočtu pro rok 2021, který je ve sněmovně v prvním čtení, nabízí některá zajímavá srovnání – Národní sportovní agentura má na výdaje určeno bezmála 7 mld. Kč., podobná částka je v rozpočtu určena na platy soudců a státní zástupců a kupříkladu Státní zemědělský intervenční fond jen na svou činnost dostane dotaci, která je vyšší než polovina částky na podporu výzkumu a vývoje v soukromých podnicích.

Nemám nic proti soudcům a státní zástupcům a už vůbec nic proti sportu. Ale nějak mi s proklamovanými prioritami nehraje fakt, že stát bude podporovat soukromý sport takřka dvojnásobně oproti soukromému výzkumu a vývoji. A to i při vědomí hodnot a přínosů, které sport a sportování s sebou nese třeba pro zdravý vývoj jedince a společnosti, pro zdravotní stav či imunitu obyvatelstva. Soukromé podnikání je totiž hlavním zdrojem příjmů státního rozpočtu a hlavním činitelem tvorby HDP. A výzkum a vývoj je jeho jedinou šancí na zdravý vývoj pro budoucí konkurenceschopnost a prosperitu.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...