Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Český statistický úřad v minulém týdnu informoval, že již třetím rokem v Česku významně rostou výdaje na výzkum a vývoj. V roce 2019 meziročně vzrostly o 9 % na 112 miliard korun. Stačí to na ambice země stát se v horizontu deseti let inovační, znalostní ekonomikou?
Pravdou je, že ve výzkumu a vývoji působí již více než 100 tisíc pracovníků a v loňském roce podniky, stát a EU vynaložily na výzkum a vývoj prováděný na území našeho státu celkem 111,6 mld. Kč. Po roce 2016 tak zaznamenáváme pravidelný nárůst prostředků do výzkumu a vývoje. Rostou i investice ze státního rozpočtu, v loňském roce to bylo 37,5 mld. Kč. Ano, je to o třetinu více než v roce 2016. Drtivá většina těchto prostředků směřovala na vysoké školy a do ústavů Akademie věd ČR. K soukromým podnikům doputovala podpora ve výši 3,8 mld. Kč, ony samy pak na výzkum a vývoj vynaložily ve stejném roce celkem 64 mld. Kč.
Mohlo by se zdát, že všechno je v pořádku. Návrh výdajů na výzkum, vývoj a inovace do roku 2023 ale s žádným významným nárůstem nepočítá, pro příští rok má částka zůstat stejná jako v roce loňském, v dalších dvou letech má růst o půl miliardy ročně. Jinými slovy, těžko počítat s tím, že stát podpoří v dalších třech letech výzkum a vývoj v soukromých společnostech částkou přesahující 4 mld. Kč ročně.
Pohled na návrh státního rozpočtu pro rok 2021, který je ve sněmovně v prvním čtení, nabízí některá zajímavá srovnání – Národní sportovní agentura má na výdaje určeno bezmála 7 mld. Kč., podobná částka je v rozpočtu určena na platy soudců a státní zástupců a kupříkladu Státní zemědělský intervenční fond jen na svou činnost dostane dotaci, která je vyšší než polovina částky na podporu výzkumu a vývoje v soukromých podnicích.
Nemám nic proti soudcům a státní zástupcům a už vůbec nic proti sportu. Ale nějak mi s proklamovanými prioritami nehraje fakt, že stát bude podporovat soukromý sport takřka dvojnásobně oproti soukromému výzkumu a vývoji. A to i při vědomí hodnot a přínosů, které sport a sportování s sebou nese třeba pro zdravý vývoj jedince a společnosti, pro zdravotní stav či imunitu obyvatelstva. Soukromé podnikání je totiž hlavním zdrojem příjmů státního rozpočtu a hlavním činitelem tvorby HDP. A výzkum a vývoj je jeho jedinou šancí na zdravý vývoj pro budoucí konkurenceschopnost a prosperitu.