Pátek 27. listopad 2020
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Věda a výzkum prioritou nebo popelkou?

Český statistický úřad v minulém týdnu informoval, že již třetím rokem v Česku významně rostou výdaje na výzkum a vývoj. V roce 2019 meziročně vzrostly o 9 % na 112 miliard korun. Stačí to na ambice země stát se v horizontu deseti let inovační, znalostní ekonomikou?

Foto: Aleš Funke Petr Karban ikona hodiny9. 11. 2020 11:35
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Pravdou je, že ve výzkumu a vývoji působí již více než 100 tisíc pracovníků a v loňském roce podniky, stát a EU vynaložily na výzkum a vývoj prováděný na území našeho státu celkem 111,6 mld. Kč. Po roce 2016 tak zaznamenáváme pravidelný nárůst prostředků do výzkumu a vývoje. Rostou i investice ze státního rozpočtu, v loňském roce to bylo 37,5 mld. Kč. Ano, je to o třetinu více než v roce 2016. Drtivá většina těchto prostředků směřovala na vysoké školy a do ústavů Akademie věd ČR. K soukromým podnikům doputovala podpora ve výši 3,8 mld. Kč, ony samy pak na výzkum a vývoj vynaložily ve stejném roce celkem 64 mld. Kč.

Mohlo by se zdát, že všechno je v pořádku. Návrh výdajů na výzkum, vývoj a inovace do roku 2023 ale s žádným významným nárůstem nepočítá, pro příští rok má částka zůstat stejná jako v roce loňském, v dalších dvou letech má růst o půl miliardy ročně. Jinými slovy, těžko počítat s tím, že stát podpoří v dalších třech letech výzkum a vývoj v soukromých společnostech částkou přesahující 4 mld. Kč ročně.

Pohled na návrh státního rozpočtu pro rok 2021, který je ve sněmovně v prvním čtení, nabízí některá zajímavá srovnání – Národní sportovní agentura má na výdaje určeno bezmála 7 mld. Kč., podobná částka je v rozpočtu určena na platy soudců a státní zástupců a kupříkladu Státní zemědělský intervenční fond jen na svou činnost dostane dotaci, která je vyšší než polovina částky na podporu výzkumu a vývoje v soukromých podnicích.

Nemám nic proti soudcům a státní zástupcům a už vůbec nic proti sportu. Ale nějak mi s proklamovanými prioritami nehraje fakt, že stát bude podporovat soukromý sport takřka dvojnásobně oproti soukromému výzkumu a vývoji. A to i při vědomí hodnot a přínosů, které sport a sportování s sebou nese třeba pro zdravý vývoj jedince a společnosti, pro zdravotní stav či imunitu obyvatelstva. Soukromé podnikání je totiž hlavním zdrojem příjmů státního rozpočtu a hlavním činitelem tvorby HDP. A výzkum a vývoj je jeho jedinou šancí na zdravý vývoj pro budoucí konkurenceschopnost a prosperitu.

Nejnovější články

Aktuality
České dráhy se chystají na změnu ve vedení

„ČD čeká v důsledku covid-19 a s tím...

Aktuality
Sodexo inovuje stravenkovou kartu

Držitel Gastro Pass CARD už nemusí řešit, jestli...

Hlavní výhodou propojení karet je fakt, že uživatel...

Aktuality
Do Francie míří další trolejbusy s kompletní elektrovýzbrojí

Firma zajišťuje i finální montáž a odzkoušení vozidel...

Nejnovější Názory

Rozhovory
Je těžké vzít kolouškovi láhev s mlékem

„Nedostatkem dle mého názoru je skutečnost, že naše...

„Krátkodobé dopady pandemie, které se projevují propadem HDP,...

„Fakticky jsme ustavili pátou svobodu na vnitřním trhu...

Názory
Strojírenství jde přirozeně směrem ke Green Deal

V České republice jsme zatím v době vodíkového pravěku, svět...

Názory
Neházejme kreativce přes palubu!

Pandemie onemocnění COVID-19, která na čas zcela paralyzovala...