×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny11. 1. 2021 09:04

Digitální a technologické firmy mění automobilový svět

Úspěch Elona Muska a jeho Tesly inspiruje další technologické a digitální giganty a naplňuje se vize některých expertů, kteří již na začátku loňského roku předpovídali dramatické přesuny síly mezi výrobci automobilů. Do jejich výroby se – ve spolupráci s tradičními výrobci – stále častěji pouštějí firmy, jejichž doménou jsou digitální technologie.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Rozhodnutí vstoupit do segmentu automobilového průmyslu oznámil jak americký Apple, tak čínský internetový vyhledávač Baidu nebo internetový prodejce Alibaba. Zatímco Apple sází na spolupráci s korejskou automobilkou Hyundai, Baidu spojí své síly s automobilkou Geely, která již deset let vlastní švédské Volvo a Alibaba oslovil největšího čínského výrobce automobilů SAIC Motor. Ve všech třech případech je cílem vytvořit v nejbližších pěti letech autonomní elektromobil. Ten má především pro městský provoz představovat ideál budoucnosti, který určuje požadavek na minimální emise i minimální nároky na řízení a maximální využití chytrých technologií.

Experti předpokládají, že tradiční automobilky – přes masivní investice do nových technologií –nebudou nástupu technologických firem stačit a dojde k zásadním změnám nejen na trhu s automobily, ale především mezi samotnými výrobci. Tyto tendence ještě posiluje to, že zásadní trhy pro nový automobilový průmysl představuje Asie a její megapole a logickým krokem bude centralizace výroby nových chytrých autonomních vozů na asijském kontinentu.

Články autora Petr Karban