Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Navzdory pandemii česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla, především díky zahraniční poptávce, protože tu domácí stahuje do poklesu propad spotřeby domácností. Přestože za celý rok 2020 vykazuje české hospodářství po letech růstu největší pokles ve své historii, konečný účet mínus 5,6 % je výrazně menší, než experti očekávali.
Výsledek potvrzuje odolnost českých firem, schopnost majitelů přizpůsobit se, improvizovat, řídit firmu i v krizi a hospodařit s málem. To je obecně dobré zjištění – naše ekonomika stojí na dobrých základech, na dobrých a schopných podnikatelích. Je zřejmé, že svůj podíl na výsledku celého roku mají podpůrné programy. Vyčíslit jejich konkrétní efekt jednotlivě nelze, zpětná vazba od členů Hospodářské komory ale potvrzuje, že zásadní vliv na udržení zaměstnanosti a tedy chodu podniků měl bezpochyby program Antivirus.
Čísla a souvislosti
Názory relevantních analytických pracovišť
Pozitivní čísla komentuje Karina Kubelková, hlavní analytička Hospodářské komory ČR: „Potěšilo nás, že rána na české ekonomice není tak hluboká, jak se čekalo. Je ale otázka, jak bude ve skutečnosti velká, protože mimořádná opatření vlády v souvislosti s epidemií koronaviru způsobují nezanedbatelné škody podnikatelům i v letošním roce. Což se následně podepíše na pozdějším nástupu i na samotném vývoji oživení. Celkové vyčerpání podnikatelů a jejich chuť setrvat na trhu se totiž zhoršují každým týdnem trvání lockdownu, i odolnost má totiž své hranice. Světlem v tunelu by mohlo být očkování, úspěšnost této strategie ale ukáží až následující měsíce.“
Hrozbou pro ekonomiku může ovšem být očekávaný růst nezaměstnanosti, což již včera naznačila ministryně Jana Maláčová, když hovořila o hranici 4,4 % za leden, což by znamenalo meziměsíční desetiprocentní nárůst. Tento trend ještě posílí ve chvíli, kdy Česko přejde z režimu Antivirus do režimu Kurzarbeit – především zdecimované podniky ze segmentu turistického průmyslu budou muset propouštět a experti neočekávají, že tyto nezaměstnané v širší míře absorbuje průmysl či zemědělství, protože jejich potřeby na pracovní sílu jsou až na výjimky od sektoru služeb odlišné.