Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Způsob, jakým bují česká byrokracie, ilustruje dokonale pozměňovací návrh poslanců Aleny Gajdůškové a Romana Onderky k vládnímu návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Ten nařizuje nově zaměstnavateli povinnost nahlásit do osmi dnů České správě sociálního zabezpečení nástup zaměstnance zaměstnaného na základě dohody o pracovní činnosti, dohody o provedení práce nebo zaměstnance, jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu.
Snaha pomoci je tak opět devalvována byrokracií, navíc tomto případě byrokracií těžko pochopitelnou, protože jde proti smyslu původní legislativy, upravující práci mimo zaměstnanecký poměr. Což ostatně ostře kritizuje i Hospodářská komora. „Nerozumíme tomu, proč mají zákonodárci neustále potřebu už dnes administrativou enormně zatížené zaměstnavatele zatěžovat dalšími administrativními povinnostmi. Tímto návrhem, který se zaměstnavatelům jednoznačně zvyšuje administrativa, se de facto smazává rozdíl mezi pracovním poměrem a dohodou. Dohody jsou přitom v zákoníku práce upraveny právě proto, aby se zaměstnávání zjednodušovalo jak na straně zaměstnavatele, tak na straně státu. Je pak nadbytečné mít v zákoníku práce speciální ustanovení, které nepřináší žádné zjednodušení. Hospodářská komora s tímto návrhem zásadně nesouhlasí a činí v současnosti kroky, kterými by došlo ke zvrácení regulace v Senátu,“ zní stanovisko HK ČR k výše zmíněnému ustanovení.