Pátek 29. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny17. 2. 2021 12:37

České tramvaje dobývají Braniborsko

Skupina Škoda Transportation bude dodavatelem nových nízkopodlažních tramvají do německé spolkové země Braniborsko. Tramvaje si objednaly dohromady města Frankfurt nad Odrou, Branibor nad Havolou a Chotěbuz. Tradiční česká značka zvítězila v celoevropském výběrovém řízení, které bylo ojedinělé tím, že ho vyhlásily společně tři dopravní podniky. Škoda dodá celkem 24 vozidel s opcí na dalších 21. Celková hodnota kontraktu dosahuje téměř 3 miliard korun.

Jan Švehla autor

Foto: archiv ŠKODA Transportation nové tramvaje ŠKODA pro německá města – Cottbus Foto: archiv ŠKODA Transportation

„Západoevropský trh, s Německem v čele, považujeme dlouhodobě za velmi důležitý trh a strategie orientace na tyto trhy se ukazuje jako správná. Dlouhodobý a pravidelný úspěch našich tramvají na německém trhu nás tak velmi těší. Díky této zakázce jsme otevřeli druhou stovku objednaných moderních a komfortních tramvají, z dílen Škoda, které budou nabízet ekologickou dopravu již v devítce německých měst,“ popisuje úspěch Petr Brzezina, předseda představenstva a Prezident skupiny Škoda Transportation.

Tramvaje Škoda ForCity Plus

Jedná se o moderní jednosměrné tříčlánkové a 70% nízkopodlažní vozidla s dvěma otočnými a jedním neotočným podvozkem. Cestující se mohou těšit na komfortní, klimatizovaná, prostorná a bezbariérová vozidla, v jejichž interiéru jsou k dispozici multifunkční prostory pro invalidní vozíky, dětské kočárky, či jízdní kola. Informační systém v nových tramvajích bude přehledný s několika obrazovkami a panely. Součástí výbavy vozu bude pak i kamerový systém, pro lepší přehled řidiče a zvýšení bezpečnosti provozu. Dopravce ocení nízké provozní náklady produktu z platformy Škoda ForCity Plus.

„Je to již sedm let, co jsme učinili strategické rozhodnutí a založením dceřiné společnosti jsme začali budovat růstovou strategii na německém trhu. I díky tomu jsme obstáli v unikátním výběrovém řízení na tramvaje pro tři města, což bylo v Německu poprvé. Zákazník získá nejnovější přírůstek z rodiny Škoda ForCity Plus, jímž je částečně nízkopodlažní jednosměrná tramvaj se třemi články, dvěma hnacími otočnými podvozky a jedním běžným neotočným podvozkem. Nová zakázka podtrhuje smysl našich dlouhodobých investic do vývoje a zlepšování úrovně našich tramvají, které jsou díky tomu vhodné pro moderní dopravu v celé Evropě,“ říká Zdeněk Majer, člen představenstva a Senior Viceprezident pro Obchod skupiny Škoda Transportation.

Nová vozidla Škoda ForCity Plus nahradí stávající vysokopodlažní tramvaje, které se ve zmíněných městech blíží ke konci svojí životnosti. Vozidla budou dodávána ve dvou šířkách, protože navzdory velkému počtu identických požadavků a podmínek existuje také řada individuálních požadavků jednotlivých měst. Třináct z 24 objednaných vozidel poputuje do Frankfurtu, čtyři plus případně osm dalších z opce do Braniboru a zbývajících sedm plus třináct z opce si objednala Chotěbuz.

Český komfort pro německá města

Díky novým tramvajím se zvýší atraktivita veřejné dopravy ve všech třech městech. Tramvaje Škoda ForCity Plus budou nízkopodlažní a jsou tedy ideální i pro osoby se sníženou pohyblivostí. Nová vozidla budou nabízet veškeré komfortní prvky, klimatizaci, snadné nastupování, multifunkční prostory pro kočárky, kola atd. Důležité jsou pak samozřejmě i aspekty životního prostředí a ekonomické efektivnosti, kdy nabídka skupiny Škoda svým přístupem naplňuje očekávání spolkové země Braniborsko.

Jedná se o první výběrové řízení, kdy zadavatelé poptávali technicky identická vozidla, ale pro tři výrazně odlišná města. „Vítěz výběrového řízení zvítězil zejména svým moderním konceptem vozidla a realizací základních požadavků týkajících se nízkopodlažnosti a využití prostoru, energetické efektivnosti a moderního, nadčasového designu,“ uvedl ředitel frankfurtské dopravní společnosti SVF, Christian Kuke.

„Bez spolupráce s Chotěbuzí a Frankfurtem a bez státní podpory bychom nemohli obnovit naši flotilu tramvají. Dnešní den je tedy významný milník pro bezpečnost tramvajové dopravy v našem městě i její elektrickou a spolehlivou budoucnost,“ říká ředitel brandenburského dopravního podniku VBBR, Jörg Vogler

„Chotěbuz je na začátku velmi dynamického vývoje, v němž stojíme před úkolem formovat strukturální změny v našem regionu. Jsme přesvědčeni, že silnou tramvají zajistíme kvalitní městskou dopravu pro všechny na několik desítek let,“ doplňuje výkonný ředitel dopravní společnosti CVBB z Chotěbuzi, Ralf Thalmann.

Pro skupinu Škoda Transportation to znamená další úspěch v Braniborsku, kde již jezdí nízkopodlažní tramvaje v Schöneiche-Rüdersdorf. Kromě toho je 14 tramvají Škoda ForCity Classic v provozu v Saské Kamenici a aktuálně probíhá zakázka nízkopodlažních tramvají ForCity Smart pro města Mannheim, Heidelberg, Ludwigshafen a Bonn.

Články autora Jan Švehla

Nejnovější články

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...