Středa 4. října 2023
ikona hodiny4. 5. 2021 15:25

Škoda Vagonka investovala stamiliony a navyšuje objem výroby nových vlaků

Ostravská Vagonka má jednu z největších a nejmodernějších lakoven v Evropě

Zásadní rozšíření výrobního zázemí společnosti Škoda Vagonka, které si vyžádalo celkem miliardu korun, jde do finále. Firma v těchto dnech úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí, konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky. V lakovně, která je jednou z největších ve střední Evropě, se bude moct týdně nastříkat plocha vagonů o rozloze fotbalového hřiště. Díky investicím se ve Vagonce zvýší výroba nových vlaků až o dvě třetiny oproti současnosti.

Jan Švehla autor

Foto: SKODA Vagonka Vagonka investuje do budoucnosti Foto: SKODA Vagonka

Škoda Vagonka patří do skupiny Škoda Transportation, která do výzkumu a vývoje investovala společnost za poslední 3 roky přes 3 miliardy korun. „Zásadní investice v ostravské Vagonce jsou součástí našeho projektu Nová Vagonka, který začal před 444 dny. Za tu dobu se nám již podařilo vybudovat největší portálové obráběcí centrum v Evropě. Celkem jsme vynaložili na modernizaci a rozšíření areálu jednu miliardu korun a vytváříme na pět set nových pracovních míst. Projekt je symbolem rozvoje společnosti Škoda Vagonka a jejího sílícího postavení na trhu,“ říká Petr Brzezina, Prezident a předseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Od zahájení projektu Nová Vagonka uplynulo již 444 dní, během kterých se otevřelo i největší portálové obráběcí centrum v Evropě.

Nová lakovna i obráběcí centra, která v Ostravě vyrostla, patří ke špičkovým pracovištím svého druhu v Evropě. „Výrazně zvyšujeme naše výrobní kapacity. Budeme tak moci kromě vlastních zakázek pracovat i na dalších projektech v rámci skupiny Škoda Transportation,“ uvádí Martin Bednarz, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Škoda Vagonka a ještě doplňuje: „Nejvýznamnější investice do technologií se nám podařilo završit, přesto však budeme dále investovat do zvýšení produktivity a efektivity výroby, bezpečnosti práce, ekologie (zateplení a úspornější osvětlení) i digitalizace.“

Co aktuální investice škodovácké firmě přinesou? Nová lakovna v Ostravě umožní týdne nastříkat plochy vagonů o rozloze fotbalového hřiště. Ročně jí bude moct projít až 120 vlakových skříní, což je proti dosavadnímu stavu nárůst o dvě třetiny. Nová obráběcí centra zase rozšiřují možnosti firmy v oblasti výroby hrubých staveb kolejových vozidel, a to jak s normálním rozchodem, tak i pro široký rozchod. „V Ostravě aktuálně pracujeme například na dodávkách nových vozidel pro Lotyšsko, metro ve Varšavě nebo tuzemskou železnici – konkrétně pro Jihomoravský kraj a České dráhy. Zároveň se připravujeme i na projekt elektrických jednotek pro Estonsko,“ doplnil Martin Bednarz.

Současná etapa rozšíření výrobního zázemí navazuje na nedávnou akci, kdy Škoda Vagonka zprovoznila největší obráběcí centrum v Evropě. Šlo o unikátní stroj za zhruba 100 milionů korun, díky kterému může obrábět obří nadrozměrné hliníkové díly. Celkem 360 tun vážící zařízení o délce padesát a šířce deset metrů již několik měsíců v Ostravě slouží k výrobě podsestav hrubých staveb železničních vozidel pro zákazníky v tuzemsku i zahraničí. Výroba se díky tomu postupně zpětinásobí, protože před výstavbou se zde vyrobilo cca 50 hrubých staveb ročně a s novým centrem se Škodovka dostane až na 250.

Škoda Vagonka celkově během dvou let proinvestuje jednu miliardu korun. Mezi nejvýznamnější akce patří právě vybudování nové lakovny, čtyř obráběcích center, pěti nových výrobních linek hrubých staveb (skříní), linky konečné montáže, výkup pozemků, zateplení budov, vybudování zázemí pro zaměstnance, rozšíření a vybavení skladů, zlepšení logistiky areálu a další. Díky odkupu nových pozemků a pronájmu hal ve Vítkovicích zdvojnásobila Škoda Vagonka plochu svého výrobního zázemí.

Články autora Jan Švehla

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Nezařazené
Nikdo nestojí o dlouhodobé pracovní neschopnosti

Jaká je pozice prevence v systému českého zdravotnictví?...

Pohled z praxe
Haidi ušetří nemocnici měsíčně týden práce

„HAIDI umožňuje, aby se lékaři na problematiku nemocničních...

Ačkoli některé evropské nemocnice vykazují incidenci těchto infekcí...

Síť Svět zdraví si, stejně jako řada dalších...

„Díky HAIDI se nám zjednodušilo vyhledávání infekcí ve...