×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny16. 3. 2021 14:59

Hospodářská komora posílá vládě sedm doporučení

S trochou nadsázky by se dalo říci, že prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý včera svým online projevem k podnikatelům otevřel druhý pandemický rok. I proto, aby jeho výsledek nebyl pro tuzemské podnikání zničující, v jeho řeči zazněla doporučení, která míří do Strakovy akademie.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Naučme se žít a pracovat s covidem Foto: Shutterstock.com

Svým projevem k podnikatelům Vladimír Dlouhý naznačil, co je současnou snahou Komory. Zdá se totiž, že přes testování i očkování to nejdůležitější je naučit se s covidem žít i pracovat. Co Dlouhý vzkazuje vládě?

Co nejrychlejší proočkování obyvatel ČR je nejdůležitější úkol dneška. Hospodářská komora je připravená se na očkování zaměstnanců podílet ve fázi, kdy přijdou na řadu věkové skupiny, které podnikají či jsou zaměstnáni. Komora nabízí síť našich členských i nečlenských firem, ale například i vývoj digitálních aplikací, umožňující lepší administraci celého procesu.

Neuzavírejte provozy s více než 50 zaměstnanci. Ekonomické dopady razantní uzávěry všech výrob by byly velmi tvrdé a zpětně by dopadly i na schopnost státu s pandemií bojovat.

Vláda musí plně logisticky, materiálně a legislativně zajistit projekt testování v podnicích. Masivní testování je cestou nejen k udržení chodu průmyslových a dalších výrob, ale i cestou k rychlejšímu otevírání obchodů, služeb a cestovního ruchu.

Vyzýváme vládu, aby se vyjadřovala jasně, informace podávala po společné zralé úvaze a říkala i v předvolebním období pravdu, byť je někdy nepříjemná. Současnou komunikační strategii vlády považujeme za, mírně řečeno, ne příliš dobrou. Jasná zpráva veřejnosti i podnikatelům zvýší důvěru a omezí nejistotu.

Realizujme efektivní kompenzace skutečně postiženým podnikatelům. Držme program Antivirus, ale hlavně co nejrychleji zaveďme do života poslední schválené programy, kde je podpora odvozována z poklesu obratu. Vláda současně musí být připravena tuto základní strukturu kompenzačních programů držet tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat.

Děti jsou naší budoucností, upřednostníme jejich návrat do škol. Potřebujeme vzdělané děti. Potřebujeme i kvalitní, praktické učňovské vzdělávání. Potřebujeme špičkové školství, proto je i pro podnikatele důležité, aby se děti mohly opět učit ve školách. Dokonce to považujeme za tak důležité, že až se bude země otevírat, ať má otevření škol přednost i před podnikateli.

Vyzýváme vládu, aby tvrději prosazovala ta opatření, která sama nařídila. V zahraničí i pokuty za pouhé nenošení roušek na veřejnosti jsou nesrovnatelně vyšší. Nebudeme bránit ani postihu těch podnikatelů, kteří v rozporu s nařízeními načerno podnikají, a při tom pobírají kompenzace.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Ministerstvo navrhuje polovodičovou investiční pobídku

„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si...

Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou...

Trendy
Praha přivítá největší bitcoinový veletrh Evropy

Patří mezi nejvlivnější bitcoinové maximalisty a hlavní postavy...

Ambicí pořadatelů BTC Prague je mimo jiné oslovit...

Cestovní ruch
I v Česku můžete zažít tisíc krás na sto kilometrech

První etapu můžeš začít v Petrovicích. Na nultém...

V páté etapě vedoucí z Jetřichovic proběhneš Pavlinino...

Kdo projde Hřebenovku Českým Švýcarskem, uvidí ho jinýma...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...

Nezařazené
Velikonoční začátek turistické sezóny předčil očekávání

Po několika špatných zprávách během zimy, kdy český...

Velikonoční návštěvníci se v Praze zdrží nejčastěji 3...

„Úspěšné Velikonoce jistě potěšily všechny,” komentuje svátky majitel...