Sobota 24. února 2024
ikona hodiny26. 10. 2021 20:12

Česko na mimořádné Radě pro energetiku vyzvalo k přezkumu systému

Jádro musí být stabilní zdroj, plyn přechodný

Rychle rostoucí ceny energií v celé Evropské unii (EU). Téma mimořádné Rady pro energetiku, která se dnes uskutečnila v Lucemburku. Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček vyzval Evropskou komisi (EK) k rychlému řešení aktuální krize, zejména pokud jde o zamezení spekulací s emisními povolenkami v systému EU ETS. Také k tomu, aby EK co nejdříve předložila návrh k taxonomii, kterým se uzná jádro jako stabilní zdroj energie a role plynu jako přechodného zdroje při útlumu uhlí. Diskuze navázala na Evropský summit minulý týden.

Lucie Švehlová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Kritická situace v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií přivedla do Lucemburku ministry pro energetiku na mimořádné zasedání Rady EU. Podle České republiky (ČR) je současná situace výsledkem nejen ekonomického oživení po pandemii a vyšší poptávky po energiích, ale také neočekáváného a rychlého růstu ceny emisních povolenek, nižší výroby energie z obnovitelných zdrojů nebo odstavování jaderných zdrojů v EU.  Vicepremiér a ministr Karel Havlíček proto vyzval k přijetí okamžitých opatření.

„V první řadě musíme pomoct nejohroženějším domácnostem a firmám. Vláda ČR proto navrhla dočasné snížení DPH z cen energií na 0% sazbu. Budeme se snažit přesvědčit Evropskou komisi, že se jedná o správné řešení, které je potřeba využít i do budoucna. To by spolu s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje energie mělo pomoct i českým zákazníkům, kteří nedávno přišli o svého dodavatele energií,” říká ministr Havlíček.

Evropská komise minulý týden představila sadu nástrojů, kterými mohou členské země řešit vysoké ceny energií. Důležité přitom budou další kroky jako opatření proti kolísání cen emisních povolenek a spekulacím, které podle české vlády také přispívají k růstu cen energií. Ministr Havlíček proto vyzval k úpravě systému emisních povolenek EU ETS.

„Chceme, aby Evropská komise blíže prozkoumala vliv spekulací na trh s emisními povolenkami a jejich cenu. Je potřeba nastavit funkční mechanismus, který v případě potřeby zabrání opakovanému extrémnímu růstu ceny povolenek,” dodává ministr Havlíček.

Spolu s ministry dalších 12 zemí dále vyzval Evropskou komisi, aby co nejrychleji, nejpozději do konce listopadu, předložila komplementární delegovaný akt k taxonomii, který uzná jadernou energetiku jako stabilní zdroj a roli plynu jako přechodného zdroje energie při útlumu uhlí.

Po jednání Rady následoval neformální oběd ministrů, kde hlavním tématem byla bezpečnost dodávek zemního plynu do EU. Diskutovalo se mimo jiné o tom, jak by mohly členské státy posílit stabilitu trhu s plynem či bezpečnost dodávek plynu před nadcházející zimou.

Články autora Lucie Švehlová

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...