Neděle 26. května 2024
ikona hodiny9. 12. 2021 11:18

Český kryptoprojekt vyvinul nový technologický standard stále žádanějšího NFT

Rok 2021 se do historie bezesporu zapíše jako rok adopce technologie i fenoménu NFT. Během tohoto roku se celá kryptoměnová scéna dočkala masivního zájmu ze strany výtvarných umělců, hudebníků, celebrit, investorů a stejnou měrou obchodníků, kteří doposud obchodovali pouze se starými dobrými „zaměnitelnými tokeny“ neboli altcoiny.

Miroslav Motejlek autor

investor, spolutvůrce byznysového insiderského webu www.motejlekskocdopole.com

Petr Skočdopole spoluautor

investor, spolutvůrce byznysového insiderského webu www.motejlekskocdopole.com

Foto: Aleš Funke Patrik Hábl tvoří dílo, které má zemřít, aby žilo jen virtuálně Foto: Aleš Funke

Spolu s expanzí NFT projektů se však na povrch vyklubalo i mnoho technologických či logistických problémů. Mezi ty nejvýznamnější patří často astronomické částky za mint neboli vtisknutí daného NFT tokenu na blockchain Ethereum, který se doposud těšil z nejširší adopce této moderní technologie. Existují i problémy s manipulací či centralizací hlavních tržišť, jako je OpenSea nebo Rarible, kde se dané NFT tokeny nejčastěji listují. Nepříjemné je i pomyšlení na mylné odeslání vašeho drahocenného NFT na jiný blockchain, což znamená v podstatě to samé, jako byste své oblíbené NFT spálili (o pálení NFT bude ještě řeč).

Callisto NFT jako nový technologický standard

Ve všech zmíněných ohledech přichází na scénu nový NFT standard v podání vývojáře a specialisty na security audity Dexarana, populárního, přesto anonymního experta ve službách projektu Callisto Network převážně českých vývojářů a investorů. CallistoNFT je moderní, Ethereum Virtual Machine kompatibilní NFT standard, který řeší mnohé z problémů, jako jsou výše zmíněné poplatky či riziko zaslání na špatnou adresu.

 

 Vlastnosti Callisto NFT

Zabudovaná obchodovatelnost: s CallistoNFT není třeba NFT listovat na tržiště třetí strany. Obchodovatelnost je zabudována automaticky a vlastník daného NFT může kdykoli přijímat nabídky přímo ve své peněžence. To mimo jiné výrazně zvyšuje bezpečnost a omezuje rizika manipulace na úrovni třetí strany.
• Zabudovaná monetizace: během vytvoření daného NFT lze předem nastavit, jaké procento poplatků bude patřit autorovi během budoucího prodeje. Autor si tak může předem zajistit vlastní výši licenčních poplatků.
• Komunikační model pro smart-kontrakty: takzvaně “události“, neboli komunikace mezi danými programy. Dosavadní standard ERC721 tuto funkci bohužel postrádá, nicméně CallistoNFT umožňuje mnohem širší možnosti automatizace komunikace napříč tokeny a kontrakty.
• Standardizace vlastností: mnoho moderních NFT, zejména avatarů či herních karet, je označeno všemožnými vlastnostmi a atributy. Nicméně, jazyk pro tyto atributy není v dosavadním NFT standardu definován tak, aby byl rozpoznán peněženkami, blockchainovými prohlížeči a podobně.

Právě řešením těchto problémů se nový NFT standard snaží nastavit lepší, flexibilnější infrastrukturu budoucnosti, která je už teď bezesporu postavená na blockchainu. Důležitým poznatkem je fakt, že standard CallistoNFT je kompatibilní s jazykem Ethereum a napsaný v Solidity. Jak říká samotný tvůrce Dexaran: „Nejde o to diskreditovat Ethereum. Jde o adopci lepších standardů pro naši budoucnost.“

Znesmrtelnění a spálení díla

V rámci implementace do světa vymožeností nového standardu CallistoNFT se minulý týden konala výstava v nové obří galerií České republiky, Artefin, nacházející se v Měšicích u Prahy. Mimo výstavu moderního umění zde účastníci měli možnost nahlédnout na ultra vzácnou kolekci automobilů značky Ferrari, Bizzarrini či Maserati. Pointou zde však byla názorná ukázka významného a mezinárodně ceněného malíře Patrika Hábla znesmrtelnění umění před očima diváků. Patrik na místě vytvořil unikátní umělecký kousek pomocí kusu dřeva, černé, zlaté a modré barvy, která se po aplikaci na plátno proměnila v abstraktní krajinu pokoušející divákovu imaginaci. A krátce po vytvoření díla byl obrázek nezvratitelně otisknut do blockchainu Callisto, a to právě díky novému standardu CallistoNFT. Znesmrtelnění celého díla bylo zakončeno spálením obrazu v reálném světě, čímž proběhla transformace díla do virtuální existence pouze na blockchainu. Abstraktní obraz Patrika Hábla je tak nyní přítomen pouze a jedině v tokenu vytvořeném na blockchainu Callisto. Patrik Hábl svým činem nejenže vytvořil své první NFT dílo, ale také názorným způsobem podepsal svou víru a naději v technologii blockchainu, která mnohým umělcům po celém světě nabízí doposud nevídané možnosti.

(Článek publikován se svolením autorů, tvůrců insiderského byznysového webu www.motejlekskocdopole.com.)

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...