Sobota 25. května 2024
ikona hodiny2. 5. 2024 07:05

Cestování s dětmi se specifickými potřebami už nemusí být problém

Emirates představují řešení pro neurodivergentní cestovatele

Cestování letadlem nemusí být pro každého komfortní záležitostí a v případě neurodivergentních lidí, tedy například autistů, lidí s ADHD, poruchami učení a dalšími, to platí dvojnásob. Pouze 13 % rodin s neurodivergentními dětmi se vydává na rodinnou dovolenou, protože zkušenost z letiště a letu je podle nich pro jejich dětí příliš stresující. I z těchto důvodů uspořádala společnost Emirates na Terminálu 3 mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) akci zaměřenou právě na ně. Celkem 30 rodin s neurodivergentními dětmi ve věku 8-12 let mělo možnost projít všemi procesy na letišti a absolvovat seznamovací let s cílem získat novou zkušenost i snížit obavy při cestování.

Nina Černá autor

Foto: Emirates Emirates představuje cestovní řešení pro neurodivergentní cestovatele – cestování s dětmi se specifickými potřebami už nemusí být problém Foto: Emirates

Seznamovací akce zahrnovala simulaci procesů odbavení i samotný let. Díky trase Autism Friendly Route přes mezinárodní letiště v Dubaji, mají lidé specifickými potřebami přístup k přednostním pruhům pro odbavení, pasové kontrole, bezpečnostní kontrole i nástupu do letadla, kde je čeká vyškolený palubní personál. Děti i jejich rodiny se tak mohou za doprovodu průvodce připravit na cestu prostřednictvím prohlídky letiště i samotného letadla. Všichni členové týmu Emirates zase získají komplexní školení i porozumění diverzitě.

Podle studie International Board of Credentialing and Continuing Education Standards (IBCCES) se pouze 13 % rodin s neurodivergentními dětmi vydává na rodinnou dovolenou. Uvádějí, že zkušenost z letiště a letu je pro smyslovou citlivost jejich dětí příliš stresující. Nicméně 93 % těchto rodin rovněž uvedlo, že by více cestovalo, pokud by existovalo více možností pro osoby s autismem. Emirates a její partneři se tak snaží podporovat cestující s neurodiverzitou a lidmi se zdravotním postižením mnoha způsoby. Společně s IBCCES pracuje Emirates na vytvoření oficiální certifikace Autism-friendly inflight i pro další letecké společnosti.

Jak usnadnit cestování rodinám s neurodivergentními dětmi?

  • Kvůli zvýšené smyslové citlivosti mohou někteří cestující vyžadovat speciální jídlo na palubě. Tato jídla lze objednat minimálně 24 hodin před odletem na webu www.emirates.com nebo v aplikaci Emirates. K dispozici jsou bezlepková, neochucená, vegetariánská jídla či pokrmy pro diabetiky. Rodiny cestující s autistickými dětmi mohou objednat dětská jídla na místní pobočce společnosti Emirates.
  • Bezplatné parkování po dobu 2 hodin na letišti. Osoby s se zdravotním postižením mají bezplatné parkování ve všech terminálech mezinárodního letiště v Dubaji na dobu 2 hodin. Taxíky pro ně si lze objednat také prostřednictvím společnosti Dubai Taxi na bezplatném čísle 80088088.
  • Šňůrka se slunečnicí je celosvětově uznávaným symbolem skrytého postižení. Speciálně vyškolené zaměstnance společnosti Emirates a mezinárodního letiště v Dubaji s odznakem Slunečnice lze snadno rozpoznat. Doporučuje se, aby cestující těmto pracovníkům oznámili své skryté postižení a vyzvedli si šňůrku (Sunflower Lanyard). Ta jim umožní získat podporu po celou dobu cesty skrz letiště. Slunečnicovou šňůrku si lze vyzvednout u informačního pultu v odletové hale Terminálu 3 a na snadno identifikovatelných sběrných místech v Terminálech 1 a 2.
  • Autism Friendly Route poskytuje na mezinárodním letišti v Dubaji lidem se zdravotním postižením vyhrazenou trasu, včetně přednostních pruhů pro odbavení, pasovou kontrolu, bezpečnostní kontrolu a nástup do letadla. Tuto trasu mohou využívat cestující se slunečnicovou šňůrkou.
  • Cestující se zdravotním postižením mají možnost si dle osobních preferencí zvolit přednostní nebo poslední nástup do letadla.
  • Emirates se snaží, aby rodiny s dětmi seděly společně. Cestující, kteří nahlásili skryté postižení, budou usazeni vedle svého doprovodu nebo opatrovníka.
  • Cestující se sluchovými potřebami ve First a Business Class mají k dispozici sluchátka s aktivním potlačením hluku, která účinně eliminují okolní zvuky v kabině.
  • V případě citlivosti na světlo palubní personál Emirates může vypnout individuální osvětlení, po vzletu zatáhnout okenní roletu a vysvětlit, že světla v kabině budou ztlumena po podání občerstvení.
  • Pro malé cestující na palubě, kteří si potřebují odpočinout od obrazovky nebo se zabavit, je k dispozici balíček aktivit Emirates s názvem Fly with Me. Balíček obsahuje netoxické omalovánky, dětské mapy světa, hádanky, návody na kreslení, omalovánky a vzdělávací aktivity o Dubaji a životním prostředí.

Přes 29 000 členů palubního personálu Emirates je vyškoleno v širokém spektru témat zaměřených na zdravotní postižení, rozpoznávání autismu či praktických rad, včetně školení Úvod do problematiky autismu a skrytých postižení. Samotné rodiny cestujících se skrytým postižením pak mohou na stránce Accessible Travel na webu Emirates.com najít mnohé informace v předstihu.

Cestujícím, kteří deklarují skryté postižení, bude v maximální možné míře usnadněn bezplatný výběr vhodných sedadel, například sedadel s přepážkou v přední a střední části letadla pro autistického cestujícího i jeho doprovod. O tuto možnost lze požádat prostřednictvím místní kanceláře společnosti Emirates.

DPNA je kód využívaný leteckými společnostmi pro speciální požadavky na služby pro cestujícího s mentálním nebo vývojovým postižením (SSR). Lze ho uplatnit při rezervaci osobně, telefonicky nebo prostřednictvím cestovní kanceláře a použít pro nahlášení skrytého postižení, aby cestujícího po celou dobu cesty podporoval speciálně vyškolený personál.

Průvodce Autism Friendly Guide to Dubai International Airport poskytuje vysvětlení a obrázky krok za krokem pro každou část cesty přes letiště až po nástup do letadla a podrobně popisuje, jaké služby jsou k dispozici.

Články autora Nina Černá

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Hotel není rohlík

O tom na půdě Hospodářské komory v pražském...

Druhým problémem je nedostatek a nízká kvalita personálu....

Poslední část diskuse byla věnována marketingu, v němž stále...

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Cestovní ruch
Praha ochutná karneval z Tenerife a Gran Canarie

Kde se vzaly zprávy, které znejistěly Česko? „Některé...

V sobotu 24. května tak bude moci veřejnost obdivovat...

Jedinečná výstava tak zakončí dvoudenní pracovní setkání, na...