Úterý 28. května 2024
ikona hodiny21. 12. 2021 10:44

Český systém na letišti nejoblíbenější jihokorejské destinace

Mezinárodní letiště na sopečném ostrově Čedžu je druhé nejvytíženější v Jižní Koreji. Čedžu, přezdívaný honeymoon Island, je totiž oblíbeným místem nejen pro líbánky a rodinné prázdniny, ale také pro obchodní jednání konaná v místním golf-resortu. Ke zvýšení bezpečnosti hustého leteckého provozu na „korejské Havaji“ nově přispěje letištní systém NEO od ERA, který byl letos uveden do provozu. Je to již třetí projekt ERA pro řízení letového provozu v této zemi po letišti Incheon v Soulu a WAM systému v Yangyangu.

Lenka Reichová autor

Foto: ERA Foto: ERA

ERA zvítězila v tendru na vybavení mezinárodního letiště Čedžu na stejnojmenném ostrově ležícím v moři na jih od Korejského poloostrova v roce 2019, SATy před předáním systému do provozu proběhly letos v dubnu. Celý projekt se tak zařadil mezi rekordně rychlé v obtížných podmínkách omezeného cestování covidové éry, trval pouhých 16 měsíců. Jeho největší výzvou byla instalace stanic na porézním sopečném povrchu ostrova zmítaného tajfuny a největší výhodou odolnost proti silnému větru a korozi způsobené vlhkostí subtropického podnebí, zvláště tzv. slanou mlhou vznikající odparem z mořské vody.

Letištní systém NEO sestává ze 14 pozemních stanic, které využívají technologie multilaterace a ADS-B a pracují na principu distribuovaného času. Doplňuje je 30 majáčků SQUID pro sledování pohybu servisních vozidel po ploše, což řeší poměrně častou sníženou viditelnost v tropickém oparu. Systém patří ke komplexnímu řešení pro monitorovaní všech procesů na letišti, tzv. A-SMGCS, který je součástí širší modernizace letiště v souvislostí se stavbou nové věže. Modernizaci si vyžádalo zvýšení intenzity dopravy, protože ostrov slouží nejen jako oblíbená prázdninová destinace Korejců, ale rovněž jako místo pro mezipřistání leteckých linek do Japonska.

Zákazník a zároveň koncový uživatel KAC (Korea Airport Corporation) si vybral letištní přehledový systém z Pardubic v konkurenci světových firem dodávajících multilaterační technologie díky dobrým zkušenostem se systémy instalovanými v Soulu a v Yangyangu. Stejně jako zde i na Čedžu ERA spolupracovala s konsorciem HIST (Hanjin Information Systems and Telecommunications Co.) a firmou Indra Navia. Hlavním argumentem pro vítězství ERA v tendru byl nabídka nad rámec požadavků, že její ADS-B systém je schopen monitorovat i vzdušný prosto v okolí letiště až do vzdálenosti 60 námořních mil. Výsledkem spolupráce při instalaci všech technologií v rámci konsorcia je významné zvýšení propustnosti letiště.

Čedžu je hlavní město provincie Čedžu, ležící na ostrově v pásu mezi Japonským a Žlutým mořem – geograficky je součástí Východočínského moře jižně od korejského pobřeží. Katastr města zabírá celou severní polovinu ostrova, provincie zahrnuje i souostroví Čchudža několik desítek kilometrů severně od hlavního ostrova. Celkem zde žije přes 670 000 obyvatel. Klima je subtropické, a město proto slouží jako turistický resort, nachází se zde mnoho hotelů a kasin. Každoročně Čedžu navštíví přes 4 miliony turistů z Jižní Koreje, Japonska a Číny. Zdejší mezinárodní letiště Čedžu ležící na pobřeží severozápadně od centra města je z tohoto důvodů druhým nejrušnějším letištěm v zemi po soulském Incheonu.

Články autora Lenka Reichová

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Pohled z praxe

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Pohled z praxe
Skvělý nápad! Keramorchestr hravě rozezní cihly i střešní tašky

Aby výsledek byl neotřelý, volba padla na stavební...

Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach...

Praxe prověřila keramofon z půlených bobrovek jako životaschopný nástroj,...

Basa tvrdí muziku – toto rčení je založeno...

Ačkoliv to vypadá, že v oblasti keramických střešních krytin...

Ke skladbě moderní střechy patří neodmyslitelně podstřešní fólie,...

Ke společnosti Wienerberger neodmyslitelně patří cihly, k hudební skupině...

Keramorchestr se rozrostl od svého vzniku do velkých...