Středa 17. července 2024
ikona hodiny7. 2. 2024 06:56

Přelomová česká technologie hlídá vzdušný prostor Německa

ERA úspěšně nainstalovala a otestovala první část sítě stanic svého nejnovějšího přehledového systému MSS-5 pro sledování letového provozu v Německu. Díky tomu získá země pokrytí vzdušného prostoru přelomovou technologií ADS-B. Zákazník – německé řízení letového provozu DFS – svěřil tento projekt pardubické firmě díky dobré zkušenosti s řadou předchozích systémů, které ERA dodala na desítku německých letišť.

Lenka Reichová autor

Foto: ERA ERA hlásí ukončení 1. fáze projektu pokrytí vzdušného prostoru Německa. Její systém poslední generace MSS-5 tam získal první referenci Foto: ERA

Podle smlouvy podepsané v roce 2022 ERA dodá síť 16 stanic systému MSS-5 založeného na nové generaci technologie známé jako ADS-B. Cílem projektu je schopnost monitorovat letecký provoz nad celou SRN a tím zvýšit bezpečnost na vytížených letových trasách.

ERA v 1. fázi již nainstalovala polovinu stanic na jihu Německa (od hranic s Francií po Šumavu) a otestovala jejich funkčnost úvodními testy FAT. Závěrečnými testy SAT již prošla stanice umístěná v centrále DFS v Langenu, která tak plní požadovaný evropský letecký standard ED-129B. Zbytek stanic bude přezkoušen před uvedením do provozu v 1. kvartále 2024.

K dokončení projektu zbývá rozmístit a otestovat druhou část sítě stanic ve východním Německu (od Lipska směrem na sever po ostrov Rujána), což je v plánu do poloviny letošního roku.

„Díky excelentní spolupráci týmů ERA a DFS proběhla instalace ADS-B stanic naprosto hladce. Se systémem MSS-5 i výkonem ERA v projektu jsme velmi spokojeni: úvodní testy ukazují, že systém je spolehlivý a výjimečně výkonný. DFS je nadšená, že má pro svůj projekt implementace systému ADS-B v Německu za partnera právě společnost ERA,“ uvedl Maxmilian Menk z DFS.

ERA je v SRN dobře známa jako dodavatel řešení pro letištní řízení letového provozu na bázi multilaterace. Její systémy fungují na letištích v Mnichově, Frankfurtu, Hamburku, Lipsku, Düsseldorfu, Stuttgartu, Kolíně, Brunšviku, Berlíně a Langenu.

MSS-5 je pátou generací přehledového systému vyvinutého na míru současným potřebám řízení letového provozu. Kombinuje osvědčené technologie sekundární radiolokace – multilateraci a ADS-B. Systém v reálném čase sleduje dráhy letů, poskytuje přesnou polohu a identifikaci všech cílů vybavených odpovídačem, a to na letištní ploše, v oblasti přiblížení k letišti i na letových trasách. MSS-5 je odpovědí firmy ERA na pět největších výzev řízení letového provozu současnosti: hustotu leteckého provozu, nutnost snadné instalace, přesnost časové synchronizace, bezpečnost a zabezpečení.

ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) je jednou z posledních známých technologií využívaných celosvětově pro řízení letového provozu. Letadlo vybavené ADS-B automaticky vysílá každou sekundu svou přesnou GNSS polohu. Informace zahrnuj identifikaci letounu, jeho výšku, rychlost a další užitečné údaje. ADS-B funkcionalita je zabudovanou součástí každého systému MSS-5, ERA dodává stanice ADS-B samostatně nebo jako chytrou síť s jediným výstupem dat.

Články autora Lenka Reichová

Nejnovější články

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Nejnovější Pohled z praxe

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...

Expertní pohled
Investování po česku: kralují nemovitosti

Investování se v České republice stává stále populárnějším...

Možností, jak své finance ochránit, je mnoho, od...

Jednou z platforem, která nabízí mikroinvestice do nemovitostí,...