Úterý 18. června 2024
ikona hodiny23. 12. 2021 16:21

Barometr spokojenosti podnikatelů nastiňuje aktuální náladu i očekávání

Jaká je aktuální situace firem a podnikatelů v Karlovarském kraji? To zjišťoval nejnovější průzkum Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK). Takřka čtyřicítka firem a podnikatelů se zúčastnila takzvaného Barometru spokojenosti podnikatelů. Z průzkumu vyplynulo, že většina dotázaných má dostatek zakázek, polovina má ale nouzi o zaměstnance.

Lenka Mansfeldová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Respondenti odpovídali například na otázku, jak se aktuálně vyvíjí tržby v dané společnosti. „Přes 55 % dotazovaných konstatovalo, že jejich tržby stagnují. Rostou u téměř 40 % respondentů, v ostatních společnostech tržby klesají,“ informoval o výsledcích průzkumu předseda představenstva KHK KK Tomáš Linda. „Pozitivní je fakt, že takřka 82 % respondentů má aktuálně dostatek zakázek. Další růst zakázek v nadcházejícím čtvrtletí však neočekává 55 % podnikatelů a zástupců firem. Polovina dotázaných pak uvedla, že má v současné době dostatek vstupních surovin. Jejich nedostatek v dotazníku uvedlo téměř 24 % zástupců firem. Polovina respondentů  pak vidí jako problém nedostatek zaměstnanců,“ shrnul předseda představenstva KHK KK.

Jak vidí příští rok konkrétní společnosti?

Karlovarský kraj je neodmyslitelně spjatý s lázeňstvím, které nyní trápí především nejistota ve vládních nařízeních. Ta se totiž odráží i ve změně chování potenciálních hostů.

„Druhé pololetí se v segmentu lázeňství vyvíjelo příznivě. Musím však podotknout, že se i v rámci regionu situace v jednotlivých lázeňských městech trochu liší. Ve Františkových Lázních bylo druhé pololetí příznivé především díky tuzemským hostům. Přijížděli také hosté z Německa, ale méně než v minulých letech. K útlumu obecně došlo až v posledním měsíci, kdy se epidemická situace v Česku začala zhoršovat, byť Karlovarský kraj na tom byl dobře. V Karlových Varech se sice v letní sezóně lázeňské domy zaplnily, v té zimní zde ale chybí hosté z celého světa, především pak z Ruska. Velký útlum zahraniční klientely je vidět třeba také v Jáchymově,“ uvedl generální ředitel společnosti Lázně Františkovy Lázně Josef Ciglanský, který má v KHK KK na starosti sekci Lázeňství a cestovní ruch. Negativní stránkou je podle něj již zmíněný nedostatek kvalifikované pracovní síly. Jako větší komplikaci vidí Josef Ciglanský nejistotu ve vládních nařízeních, která ovlivňují i rezervace hostů. „V lázeňství jsme byli zvyklí, že hosté prováděli rezervace s velkým předstihem, třeba i ročním. To se změnilo. Nyní se v pondělí rozhodnou, že k nám nastoupí v pátek. To se odráží třeba i na silvestrovských pobytech. Hosté čekají, jak se vládní opatření změní, a tak máme dosud volné kapacity,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Lázně Františkovy Lázně. Nejistota provází i budoucnost podpůrných programů pro lázeňství. I přesto je ale Josef Ciglanský optimista a věří, že lidé budou stále chtít upevňovat v lázních své psychické i fyzické zdraví.

Graf: KHK KK Graf: KHK KK
Graf: KHK KK Graf: KHK KK

Jednatel společnosti ept connector Tomáš Musil potvrdil, že nyní mají dostatek zakázek, ale i přesto jim hrozí zastavení výroby.  „V našich obou výrobních segmentech, což jsou jak elektrotechnické součástky pro automobilový průmysl, tak konvertory pro telekomunikační a průmyslové aplikace, došlo v posledních měsících k výraznému oživení poptávky po našich produktech. V současné době máme naše výrobní kapacity plně vytížené a výhled zakázek na příští rok je velmi optimistický. Výrobní kapacity pro naše klíčové produktové řady jsou vyprodány již nyní do konce příštího září,“ potvrdil Tomáš Musil, který má zároveň v KHK KK na starosti sekci Strojírenství a zpracovatelský průmysl. „S čím se nyní ale doopravdy potýkáme, je bezprecedentní zdražování vstupů a inflační tlaky obecně. Potýkáme se nejen se zdražováním surovin, ale i jejich nedostatkem na trhu. Naše společnost nyní bojuje s akutním nedostatkem plastového granulátu, který naši dodavatelé nejsou z různých důvodů schopni dodat v požadovaných termínech a množství. Akutně nám hrozí zastavení výroby. Vedle růstu cen vstupních materiálů se potýkáme s růstem cen energií obecně a s růstem cen dopravy, především do USA a Asie. O tom, jak bude úspěšný pro naši společnost příští rok, rozhodne především to, jak se nám podaří propsat toto navyšování nákladů do cen našich produktů. Příští rok očekáváme velmi tvrdá jednání jak s našimi dodavateli, tak i našimi zákazníky,“ nastínil aktuální situaci.

Graf: KHK KK Graf: KHK KK

Problémy se nevyhýbají ani přepravním společnostem. „Aktuálně naši společnost trápí například výpadky zaměstnanců v důsledku zvýšené pracovní neschopnosti na covid-19 a nařízených karanténních opatření, ale i v důsledku nezbytných rekonvalescencí po prodělání nemoci,“ uvedl prokurista a spolumajitel Lagarde Spedition Oldřich Grill, který má v KHK KK na starosti oblast nákladní dopravy. Řešit musí společnost také zdražování služeb. „Tíží nás prudké výkyvy v cenách energií, prudký nárůst cen dopravní techniky. Zvýšená inflace pak s sebou nese zvýšená očekávání v oblasti mezd zaměstnanců. To vše způsobuje tlak na zásadní navýšení cen námi poskytovaných služeb, které by mělo být v procentuálním vyjádření až dvouciferné. Zákazníci pro své plánování standardně požadují ceny optimálně na rok dopředu. To teď pro nás ale není reálné. Cenová ujednání bude nezbytné aktualizovat v průběhu roku opakovaně,“ sdělil. Navíc se několikanásobně prodlužují dodací lhůty dopravní techniky i dodací lhůty u poskytovatelů servisních služeb pro dopravní techniku. „To zásadně ovlivňuje kvalitu plánování nasazení dopravní techniky,“ podotkl Oldřich Grill. I přesto vidí v aktuální situaci pozitiva. „Věřím, že v posledních dvou letech si Evropa uvědomila rizika dlouhodobě budované závislosti na masové a levné čínské produkci. Zde detekujeme nové příležitosti také pro české firmy. Také pevně doufáme, že v blízké době dojde na trhu práce k přeskupení kapacit pracovních sil do perspektivních moderních oborů. Až odezní plošné formy státní podpory, budou se na trhu více prosazovat života i konkurence schopné firmy,“ dodal.

Graf: KHK KK Graf: KHK KK
Graf: KHK KK Graf: KHK KK

Nouze o zaměstnance trápí také společnost STAX Metal Fibers. Podle jejího jednatele Tomáše Petáka jde o dlouhodobý problém: „Do výroby nepotřebujeme bůhvíjak kvalifikované pracovníky. Pro nás je ideální pracovitý, přiměřeně silný pracovník se smyslem pro zodpovědnou práci na stroji, s citem pro ovládání stroje, kterému nevadí třísměnný provoz, trochu hluku a prachu.  Uvítáme i ochotu k přesčasům. Za to dobře zaplatíme. Aktuálně se naše  běžná dělnická mzda bez přesčasů pohybuje kolem 36 tisíc korun hrubého. To je kolem 1 400 €. Tedy skoro německý plat v českém prostředí bez nutnosti dojíždět a bez německého drilu. Přesto nemůžeme sehnat dost českých pracovníků. Mladí pod 40 o takovou práci nemají zájem takřka vůbec.  Přitom opravdoví ‚makáči‘ si u nás vydělají až o 10-15 tisíc korun více. Mladí by nejraději chodili do práce občas, ne na směny a ne v pondělí a v pátek.“ Společnost také musí řešit zvýšení ceny energií, ale i zdražení vstupních materiálů a dlouhé dodací lhůty. „Pracujeme s ocelovým drátem a barevnými kovy. Nezaznamenali jsme problémy s dostupností materiálů, jen cena se dramaticky, až o více jak 100 % zvýšila a také se prodloužily dodací lhůty. Náš technologický proces ale vyžaduje, abychom měli na skladě materiál na 1,5–2 měsíce, a tak nás  žádný problém nepostihl. Také práce je zatím hodně, dokonce jí letos bylo rekordně. Prakticky nebyl víkend bez přesčasových směn a pracovali jsme také o všech svátcích. I výhled na první polovinu roku 2022 je zatím optimistický. My jsme jen výroba, obchod realizují němečtí majitelé, ale i oni vidí stále nové možnosti na trhu,“ doplnil Tomáš Peták.

Díky Barometru budou konkrétní podklady

S nápadem vypracovat průzkum o aktuální náladě a očekáváních mezi členy KHK KK přišli Oldřich Grill a Tomáš Musil. „Podnikatelé fungující na společném teritoriu (město–kraj–stát) čerpají ze společné surovinové a energetické základny a ze společné kapacity pracovních sil.  V představenstvu KHK KK považujeme za velmi vhodné, když se jednoduchou formou sdílí nálady a očekávání podnikatelských subjektů pro nejbližší období napříč všemi podnikatelskými odvětvími.  To samo o sobě může přispět k efektivnějšímu plánování a stanovování reálných cílů pro dané období,“ vysvětlil Oldřich Grill. S informacemi chtějí pracovat i dál. „Vyhodnotíme je a následně je budeme používat jako podklad při komunikaci s úřady, krajem a jeho institucemi. Výsledky  chceme pravidelně prezentovat i podnikatelům v regionu a naší členské základně,“ doplnil Tomáš Musil.

Barometr spokojenosti podnikatelů by se měl opakovat každého čtvrt roku.

Články autora Lenka Mansfeldová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Češi plánují na dovolené více utrácet

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období...

Jak už bylo uvedeno – Češi preferují odpočinkovou...

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí...

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při...

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů,...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Cestovní ruch
Pusťte dovolenou k vodě!

Kampaň Pustit k vodě je produkt zaměřený na...

Střední Čechy zaznamenaly v minulém roce nejvyšší návštěvnost...

Střední Čechy mají díky Labsko-Vltavské cestě více splavných...

Po covidu obliba domácích dovolených silně vzrostla. Původně...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...